Sprzedawca nie wyda papierowego paragonu. Projekt trafił do Sejmu

Projekt likwidacji papierowych paragonów
Zespół Rafała Brzoski regularnie przedstawia nowe pomysły deregulacyjne. Część z nich została już opracowana w dostatecznym stopniu, aby przekazać je na ręce strony rządowej. Jedna koncepcja dotyczy wyeliminowania obowiązku drukowania paragonów. Taka opcja dotyczyłaby jednak wyłącznie płatności bezgotówkowych.
"Możliwość prowadzenia rejestracji wyłącznie w formie cyfrowej ograniczy zbędne zużycie papieru i uprości działalność małych firm" - dodają pomysłodawcy. Zwrócili też na uwagę, że płatności online i tak są rejestrowane w systemach operatorów płatności oraz w systemach bankowych nabywcy i sprzedawcy, zatem nie ma problemów z weryfikacją takich sprzedaży.
Popularność płatności online
Obecnie przedsiębiorca, który ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży, musi wydać paragon fiskalny klientowi. Za jego brak grożą wysokie kary - niewydanie paragonu może być uznane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Urzędy skarbowe co pewien czas przeprowadzają tzw. nabycia sprawdzające, aby skontrolować, czy przedsiębiorcy wystawiają takie rachunki. Paragon w wersji cyfrowej jest tak samo ważny jak tradycyjny wydruk.
Autorzy projektu zwrócili uwagę, że płatności online są coraz bardziej popularne. "Z danych banków oraz operatorów płatności elektronicznych wynika, że rokrocznie płatności bezgotówkowe za towary i usługi stanowią coraz wyższy odsetek w całkowitej puli płatności detalicznych (np. badania Fundacji Polska Bezgotówkowa za rok 2023 wskazują na odsetek takich płatności w wysokości 65 proc. w całej puli płatności detalicznych)" - czytamy w opisie projektu.
E-paragony funkcjonują już istnieją
Warto zauważyć, że e-paragony już funkcjonują. Już 15 września 2023 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę o nazwie HUB Paragonowy oraz aplikację mobilną e-paragony. Umożliwia ona anonimowe generowanie e-paragonów. Jak wyjaśniał Marcin Łoboda, szef KAS, e-paragony w systemie HUB Paragonowy są niedostępne dla organów podatkowych. Korzystanie z tego systemu jest dobrowolne. Paragon w wersji cyfrowej jest tak samo ważny jak tradycyjny wydruk.
Z elektronicznych paragonów korzysta choćby Biedronka, która w lipcu 2024 roku ogłosiła wprowadzenie takiej funkcji. Mogą z niej skorzystać posiadacze karty Moja Biedronka lub aplikacji mobilnej - wystarczy, że aktywują usługę e-paragon w aplikacji. W pierwszym etapie wdrożenia zasięg działania miał objąć ponad 1700 placówek na terenie całego kraju. Kolejne placówki mają być stopniowo dodawane do tego systemu. Sieć szacowała, że może to przynieść oszczędność papieru nawet 75 tys. km rocznie.