Zakup kontrolowany, fiskus poluje na przedsiębiorców

zakup kontrolowany
W tym roku urzędy skarbowe dostaną niecałe 2 mln zł więcej na dokonywanie zakupów kontrolowanych. Fot. shutterstock.
Jeśli w trakcie najwyższego ruchu nabijasz paragony z opóźnieniem możesz słono za to zapłacić. Skarbówka dokonuje 150 zakupów kontrolowanych dziennie. Ale w tym roku będzie ich dużo więcej, bo budżet na kontrole wzrósł do przeszło 10 mln zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć liczba 150 zakupów jednego dnia w skali całego kraju nie wydaje się aż tak duża, to jednak często są to wizyty kończące się mandatem. Ministerstwo Finansów potwierdza, że pracownicy skarbówki sprawdzają w ten sposób donosy złożone na dane biznesy.

Zbrodnia dla Fiskusa

Zasady są proste, jeśli przedsiębiorca nie wyda klientowi paragonu, nawet gdy ten go nie oczekuje, automatycznie istnieje podejrzenie, że firma próbuje oszukać skarb państwa. Omijanie płacenia podatków, które w kryzysie zdarza się coraz częściej – szczególnie w przypadku małych działalności to dla Fiskusa coś w rodzaju zbrodni pierwszego stopnia.

W samym 2022 r. pracownicy skarbówki dokonali 50 tys. zakupów kontrolowanych. O niektórych z nich było głośno. Bo zdarzają się sytuacje patologiczne, kiedy kontrolerzy udają ludzi potrzebujących pilnej pomocy np. po godzinach, w których biznes jest otwarty.

Z drugiej strony działania Urzędu Skarbowego mają chronić uczciwych przedsiębiorców. Jeśli nie byłoby zakupów kontrolowanych sprzedawcy niewydający paragonu mogliby obniżyć ceny produktów, co byłoby objawem nieuczciwej konkurencji.

Jeszcze więcej zakupów kontrolowanych

Takie zakupy to prawdziwa żyła złota dla budżetu państwa, bo mandaty za unikanie opodatkowania są bardzo odczuwalne. W związku z tym rządzący postanowili znacznie zwiększyć środki dla urzędów skarbowych na dokonywanie zakupów kontrolowanych w 2023 r. – informuje businnes insider. W 2022 r. urzędnicy mieli na zakupy 8,5 mln zł, a w 2023 r. fundusz ma być uzupełniony o kolejne 1,7 mln zł.

Warto sprawdzić jakie obowiązki mają urzędnicy kontrolujący biznesy i bezwzględnie wymagać od nich przestrzegania wszystkich procedur.

Nabycie sprawdzające

Jeśli urzędnik kupił towar lub usługę i dostał paragon, to kontrolujący co do zasady zwraca sprzedającemu nabyty towar i paragon fiskalny. Sprzedający ma obowiązek je przyjąć i zwrócić zapłatę za towar.

Nabycie sprawdzające to nowa procedura kontrolna w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa o KAS). Obowiązuje już ponad Zawdzięczamy ją zmianom regulacji w ramach tzw. Polskiego Ładu. Do końca 2021 r. takie zakupy były również realizowane, ale na podstawie innych procedur oraz bez specjalnego budżetu na ten cel. Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna

„Procedura ta została określona w nowo dodanym do ustawy rozdziale 1b. Zasadniczo chodzi o zweryfikowanie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków dotyczących ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania nabywcy paragonu fiskalnego (art. 94k ustawy o KAS)”.

Czytaj dalej: Polski startup z USA przejęty przez Deel. "Pomożemy w pozyskaniu kapitału przez startupy"