Sekurytyzacja w praktyce. Volkswagen Financial Services Polska pokazuje korzyści z tej operacji

Volkswagen
Volkswagen pozyskał środki na finansowanie leasingu w Polsce, fot. Shutterstock
Volkswagen Financial Services Polska sfinalizował pierwszą transakcję sekurytyzacyjną. Dzięki niej firma zdobyła duże źródło finansowania swojej działalności. W projekt zaangażowali się duzi inwestorzy. Czy dzięki takiej transakcji sekurytyzacja w Polsce zdobędzie większą popularność?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma Volkswagen Financial Services Polska to jedna z największych w Polsce spółek leasingowa z grupy automotive. Potrzebowała jednak finansowania i zamiast pójść po zewnętrzne finansowanie bankowe lub też dokapitalizowanie ze strony inwestorów, poszła w kierunku sekuratyzacji.

Sekurytyzacja VFSP w praktyce

Firma uruchomiła program emisji obligacji sekurytyzacyjnych o maksymalnej wartości do 3 mld złotych. W ramach programu emisji zostało sprzedane portfolio wierzytelności leasingowych denominowanych w złotych do spółki specjalnego przeznaczenia (SPV) VCL Master Poland DAC w kwocie zbliżonej do 1,9 mld złotych. Na tej bazie zostały wyemitowane obligacje typu ABS (ang. Asset Backed Securities) w formule emisji niepublicznej (ang. private placement), które zostały objęte przez grono renomowanych międzynarodowych inwestorów.

Co ważne, transakcja sekurytyzacyjna została certyfikowana jako transakcja ze statusem STS (simple, transparent, standardised).

– Transakcja sekurytyzacji wierzytelności stanowi potwierdzenie roli, jaką odgrywa rynek kapitałowy w finansowaniu spółki. Jest również komplementarną strategią w stosunku do krajowego rynku kapitałowego, na którym spółka jest aktywnym graczem – mówi Piotr Pyrć, Dyrektor departamentu Administracji Treasury w Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Przeczytaj także: Rezygnacja z PPK. Czy warto?

Warunki sekurytyzacji

Firma nie informuje o szczegółowych warunkach finansowych, ale w komunikacie podaje zalety tego typu transakcji. To wolumen przeprowadzonej transakcji ABS, niski koszt pozyskania finansowania, otrzymany wysoki rating od dwóch renomowanych międzynarodowych agencji ratingowych oraz certyfikat transakcji STS. Zdaniem Volkswagen Financial Services Polska to dowód na wysoką wiarygodność spółki w oczach międzynarodowych instytucji finansowych.

– Warto podkreślić, że Volkswagen Financial Services dokonał transakcji sekurytyzacji jako jedyna instytucja typu captive w Polsce. Naszym nadrzędnym celem było zdobycie atrakcyjnego finansowania, które zostanie wykorzystane w finansowaniu biznesu w Polsce – dodaje Mikołaj Woźniak, prezes zarządu Volkswagen Financial Services Polska.

Pozyskane środki zostaną wykorzystane przez Volkswagen Financial Services Polska na wsparcie warunków leasingowych w ramach finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3.5 tony z Grupy Volkswagen w Polsce.

Co robi Volkswagen Financial Services 

Pod nazwą Volkswagen Financial Services oferowane są usługi bankowe (przez Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce), usługi leasingowe i mobilność (przez Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.) oraz usługi ubezpieczeniowe (przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy jako agenta ubezpieczeniowego).

ZOBACZ RÓWNIEŻ