Renta wdowia. Pierwsze 317 mln złotych od ZUS trafiło na konta seniorów

pieniądze
Renta wdowia. Pierwsze 317 mln złotych od ZUS / Fot. Shutterstock
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty renty wdowiej od 1 lipca 2025 roku. Pierwsza transza w wysokości 317 milionów złotych trafiła do 86 tysięcy uprawnionych osób. Czas na złożenie wniosku mija 31 lipca — sprawdź, czy możesz skorzystać z nowego świadczenia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pierwsze wypłaty renty wdowiej rozpoczęły się 1 lipca 2025 roku. Do 86 tysięcy osób trafiło łącznie blisko 317 milionów złotych, z czego ponad 30 milionów złotych to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku z zastosowaniem zbiegu świadczeń. Średnio renta wdowia oznaczała wzrost świadczenia o 352,46 złotych miesięcznie.

Maksymalna wysokość renty wdowiej to 5636,73 złotych brutto — trzykrotność najniższej emerytury. W 60 proc. przypadków ZUS zastosował konstrukcję 100 proc. renty rodzinnej plus 15 proc. własnego świadczenia.

Warunki przyznania renty wdowiej 

Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić wszystkie cztery warunki:

  • Wiek: kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, mężczyzna co najmniej 65 lat
  • Wspólność małżeńska: do dnia śmierci małżonka należy pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej
  • Wiek nabycia prawa do renty rodzinnej: prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku można nabyć nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę (60 lat przez mężczyznę)
  • Stan cywilny: obecnie nie można pozostawać w związku małżeńskim

ZUS wyda decyzję odmowną, jeżeli nie zostanie spełniony choćby jeden ze wskazanych warunków lub jeżeli wysokość przynajmniej jednego z ustalonych świadczeń przekroczy limit 5 636,73 zł brutto.

Terminowy wniosek do 31 lipca 2025 roku

Aby uzyskać prawo do świadczenia już od lipca 2025 roku, wniosek (formularz ERWD) należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkowało wypłatą od miesiąca, w którym wniosek trafił do ZUS.

Wniosek ERWD można złożyć:

  • Osobiście w placówce ZUS
  • Pocztą tradycyjną
  • Online przez PUE/eZUS
  • Przez aplikację mZUS

Które organy wypłacają rentę wdowią

ZUS jest główną instytucją wypłacającą te świadczenia: obsługuje około 90 proc. wszystkich wniosków. Wypłaty mogą pochodzić również z innych organów emerytalno-rentowych, takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, Wojskowe Biuro Emerytalne oraz Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Terminowe złożenie wniosku gwarantuje wypłatę od lipca

Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Dla wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku, prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Uwaga: Prawo do renty wdowiej wygasa w dniu poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ