Renta alkoholowa z ZUS. Miliony z budżetu na wypłatę świadczenia

renta alkoholowa
renta / Fot. Shutterstock/xsprtd
Osobom z niezdolnością do pracy ZUS spowodowaną chorobami powiązanymi z alkoholem ZUS wypłaca świadczenie zwane potocznie rentą alkoholową. W 2023 roku liczba osób pobierających taką rentę zmniejszyła się.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Renta alkoholowa

ZUS każdego roku przeznacza część środków na wypłatę świadczeń określanych potocznie rentą alkoholową. Jak podał ZUS, w 2023 roku liczba osób otrzymujących to świadczenie zmniejszyła się o 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Według najnowszych danych w 2023 roku 2,7 tys. osób pobierało to świadczenie, podczas gdy rok wcześniej było ich 3 tys., a w latach 2021 i 2020 odpowiednio 3,4 tys. i 3,8 tys.

ZUS posługuje się Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych Rewizja X, czyli ICD-10. W statystykach ZUS uwzględniane są dane dla jednostek chorobowych takich jak F10 (zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu), K70 (alkoholowa choroba wątroby), T51 (efekt toksyczny alkoholu), X45 (przypadkowe zatrucie przez narażenie na alkohol), Y15 (zatrucie przez narażenie na alkohol o nieokreślonym zamiarze) oraz Y90 (działanie alkoholu na podstawie oznaczenia jego poziomu we krwi).

Sam nałóg nie uprawnia do renty

W orzecznictwie nie istnieje coś takiego jak renta alkoholowa, a renta z tytułu niezdolności do pracy. Ta może jednak wystąpić w przypadku nadużywania alkoholu, jednak uzależnienie samo w sobie nie uprawnia do otrzymywania świadczenia. Prof. Iwona Sierpowska z Uniwersytetu SWPS uważa, że “posługiwanie się tym określeniem buduje fałszywy obraz społeczny i prowadzi do nieuzasadnionych kontrowersji”.

Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl sugeruje, że świadczenie powinno być związane z obowiązkiem leczenia uzależnienia oraz rehabilitacji.

– System powinien unikać sytuacji, w których renta staje się motywacją do unikania leczenia i pracy. Należy rozważyć warunkowe świadczenie z obowiązkiem podjęcia terapii uzależnień oraz leczenia schorzeń współistniejących. Zamiast dożywotniego rozwiązania, warto zastanowić się nad wprowadzeniem okresowej renty rehabilitacyjnej umożliwiającej powrót do aktywności zawodowej po leczeniu. Jednocześnie osoba, która np. uległa wypadkowi i straciła zdolność do pracy, nie powinna mieć trudniejszego dostępu do świadczenia niż ktoś, kto sam doprowadził się do poważnych problemów zdrowotnych przez alkohol – zaznacza ekspert w informacji opublikowanej przez Monday News.

Ile wynosi renta alkoholowa?

W dniu 1 marca 2025 r. w życie weszła waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych. Od 1 marca wysokość renty alkoholowej wynosi:

  • 1878,91 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,

  • 1409,18 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ