Prawie pół miliarda złotych na inwestycje w startupy. Inovo uruchomi trzeci fundusz

Inovo Venture Partners
Inovo Venture Partners
Inovo VC startuje z trzecim funduszem inwestycyjnym, który poszuka startupów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Planowana kapitalizacja funduszu to 100 mln euro (około 470 mln złotych). Inovo chce zainwestować te pieniądze w maksymalnie 30 startupów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz pozyskał już od inwestorów prywatnych ponad połowę docelowego kapitału, a do końca roku dołączą inwestorzy instytucjonalni. Nowy wehikuł wesprze łącznie 20-30 spółek z regionu CEE, przy pojedynczej inwestycji od 2 do 20 mln złotych.

Fundusz zakłada, że 60 proc. jego portfela będą stanowić polskie spółki, a 40 proc. startupy z pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nowe inwestycje od Inovo

Inovo VC to pierwszy zespół venture capital w Polsce, który uruchamia trzeci fundusz inwestycyjny. Zespół zarządzany przez partnerów – Tomasza Swiebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza – od blisko dekady inwestuje w startupy technologiczne pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej. W obszarze jego zainteresowań są przede wszystkim młode firmy (od rundy pre-seed do Serii A), które planują lub rozpoczęły międzynarodową ekspansję i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie.

– Szukamy spółek o globalnych ambicjach, które mają potencjał, by w kilka lat osiągnąć przychody na poziomie 100 mln dolarów. Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów. Widzimy, że możemy wnieść wartość i pomóc także startupom z innych krajów regionu CEE i chcemy powielić w nich ten model – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo VC.

Przeczytaj także: Anioły biznesu - gdzie ich szukać?

Wyniki dotychczasowych funduszy od Inovo

Dwa dotychczasowe fundusze Inovo VC, o łącznej kapitalizacji ok. 280 mln złotych, zainwestowały łącznie w ponad 30 spółek, z których 6 osiągnęło wycenę ok. 500 mln złotych każda. Pierwszy fundusz, obecnie w fazie wygaszania, przyniósł ponad 3-krotny zwrot zainwestowanego kapitału. Drugi fundusz pozostaje aktywny, jednak bierze udział już tylko w rundach follow-on spółek, w które zainwestował wcześniej. Inovo uczestniczyło w rundach inwestycyjnych z funduszami, takimi jak Andreessen Horowitz, należący do Google’a Gradient Ventures, Insight Partners, Point Nine capital, czy Tiger Global Management. 

– Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie międzynarodowych inwestorów spółkami założonymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Dwie trzecie z naszych spółek portfelowych pozyskało finansowanie w dalszych rundach od najlepszych międzynarodowych funduszy. Teraz chcemy jeszcze bardziej wzmocnić połączenie regionu CEE z globalnym ekosystemem VC. Jak dotąd inwestowaliśmy ramię w ramię z ponad 70 międzynarodowymi funduszami i jesteśmy przekonani, że ta liczba szybko wzrośnie – mówi Maciej Małysz, Partner w Inovo VC.  

Aktualny portfel inwestycji Inovo VC obejmuje takie spółki jak: Booksy – marketplace SaaS dla sektora health & beauty, Infermedica – technologia wykorzystująca AI do wstępnej diagnozy medycznej, Packhelp – producent spersonalizowanych opakowań, Spacelift – platforma automatyzująca zarządzanie serwerami w chmurze, Infermedica – oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do diagnozowania i segmentacji pacjentów, Tidio – live chat, chatboty i narzędzia marketingowe dla małych i średnich firm, czy Zowie – chatboty oparte o samodzielnie uczącą się AI, automatyzujące obsługę klienta w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach. 

– Inovo było pierwszym inwestorem Booksy i do dziś aktywnie nas wspiera. Michał Rokosz dołączył wręcz do Booksy i przez blisko 2 lata wspierał nas jako COO, pomagając nam sześciokrotnie zwiększyć przychody i pozyskać ponad 15 mln dolarów od międzynarodowych funduszy VC. Dziś wciąż mogę poprosić ich o pomoc w nawet najbardziej nietypowych sprawach. Inovo to wręcz szwajcarski scyzoryk wśród VC – mówi Stefan Batory, Co-Founder i CEO Booksy. 

W latach 2018-2021 rynek venture capital w Polsce urósł ponad 22-krotnie, osiągając na koniec ubiegłego roku rekordową wartość 3,6 mld zł. W ciągu pierwszych 6 miesięcy roku 2022 polskie innowacyjne spółki pozyskały finansowanie o łącznej wartości ponad 2 mld zł, w 93 transakcjach przy udziale 111 funduszy. Wśród nich spółki z portfela Inovo VC – w roku 2022 Tidio pozyskało 110 mln zł w Serii B, a Zowie 82 mln zł w 2 rundach finansowania. 

– W ostatnich latach obserwowaliśmy niesamowite tempo rozwoju ekosystemu startupów w regionie CEE. W rezultacie znacznie wzrosły liczba inwestycji VC oraz wyceny spółek na każdym etapie rozwoju. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych 5 latach w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie co najmniej 10 nowych unicornów. Wraz z nowym funduszem chcemy pomóc w ich narodzinach – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo VC. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ