Porady dyrektora operacyjnego LinkedIn o zatrzymywaniu najlepszych pracowników

LinkedIn ma porady dla pracodawców / Fot. Gabriel
LinkedIn ma porady dla pracodawców / Fot. Gabriel Varaljay, Unsplash.com
Gdy nadeszła pandemia, ludzie trzymali się swoich stanowisk pracy. Jednak zaledwie kilka miesięcy później zaobserwowaliśmy lawinę zmian ról, co my w LinkedIn nazwaliśmy "Wielkim Przetasowaniem" – wspomina Dan Shapero, chief operating officer w LinkedIn.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Shapero zauważa, że obecne spowolnienie gospodarcze prowadzi do mniejszej liczby zmian pracy, ale za dwanaście miesięcy zobaczymy gwałtowny wzrost rotacji pracowników, równocześnie z ożywieniem w działalności firm. Liderzy, którzy inwestują w swoich ludzi już dzisiaj, zatrzymają u siebie najlepszych pracowników – i wygrają w okresie odbudowy.

Firmy powinny inwestować w pracownika

Jakiego rodzaju inwestycje firmy powinny poczynić, zwłaszcza gdy budżety są ograniczone? Odpowiedź jednego z dyrektorów LinkedIn jest prosta: więcej możliwości dla pracowników do zmiany ról i projektów w ramach organizacji.

Dane wskazują, że pracownicy, zwłaszcza młodsi, cenią możliwości rozwoju kariery bardziej niż inne czynniki. A nawet jeśli pracownicy teraz zostają w firmie z powodu niepewności gospodarczej, uczynienie rozwoju ich kariery priorytetem pomoże zatrzymać najlepszych z nich, gdy sytuacja znów się odwróci.

Tworzenie wewnętrznych możliwości rozwoju kariery to najlepszy sposób na przeciwdziałanie rotacji - wynika z badań prowadzonych przez LinkedIn. 

Sprawdź: Toblerone

Budowanie kultury, która promuje wewnętrzne możliwości awansu, zaczyna się od zachęcania pracowników do otwartych dyskusji na temat ich celów zawodowych. W wielu firmach nie ma jednak systemów do zapisywania zainteresowań i rozwoju umiejętności pracowników. Problem ten jest jeszcze większy, gdy wewnętrzne role trafiają do osób o najsilniejszych osobistych sieciach kontaktów (tych przede wszystkim najbardziej lubianych), a nie do najlepszych specjalistów o największym potencjale (tych z przede wszystkim najlepszymi kompetencjami).

Shapero przekonuje, że liderzy i menedżerowie mogą dołączyć do nowej fali: tam, gdzie firmy dokumentują aspiracje zawodowe swoich pracowników, a następnie zlecają zespołom do pozyskiwania talentów poszukiwanie kandydatów wewnętrznie w podobny sposób, jak nauczyli się to robić na zewnątrz. Zespoły te odkrywają, że poszukiwanie wewnątrz firmy często pokazuje, że najlepszy przyszły pracownik to często nasz obecny pracownik. Przenoszenie najlepszych specjalistów do nowych ról to najskuteczniejszy sposób na zwiększenie retencji.

Inwestowanie w rozwój pracowników

Inwestowanie w umiejętności najlepszych pracowników to świetny sposób na utrzymanie ich zaangażowania. Globalna firma technologiczna Siemens rozumiała wartość tej inwestycji i chciała budować nowe nawyki uczenia się, które utrzymają pracowników w gotowości. 

Zobacz: Bentley Bentayga. Ile kosztuje

Dlatego stworzyła program o nazwie The SkillUp! Challenge, wewnętrzną inicjatywę zaprojektowaną do codziennej nauki. Pracowników zaś proszono o ukończenie serii programów szkoleniowych, od różnorodności i integracji po umiejętności komunikacyjne. - Bez względu na to, co mówią twoje dane dotyczące rotacji, teraz jest czas, aby tworzyć tego typu programy, które w dłuższej perspektywie utrzymają pracowników zmotywowanych i zaangażowanych, co zwiększy również elastyczność i zdolność adaptacji organizacji - przekonuje Dan Shapero.

Rotacja jest zawsze kosztowna, a choć obecnie jest niższa niż zwykle, prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie w miarę ożywienia gospodarki. Kładąc nacisk na swoich najlepszych pracowników, aby umożliwić im wewnętrzną szansę awansu i doskonalenie umiejętności, firmy mogą oferować pracownikom bardziej satysfakcjonujące kariery.

ZOBACZ RÓWNIEŻ