Polski startup stworzył technologię, która wykryje choroby za pomocą kamery w telefonie

Nowa technologia od MX Labs
Nowa technologia od MX Labs, fot. materialy prasowe
Polski startup technologiczny – MX Labs, pracuje nad przełomową technologią badania parametrów życiowych za pomocą sztucznej inteligencji i widzenia maszynowego (computer vision). Shen.AI zmierzy m.in. tętno i jego zmienność, ciśnienie krwi, a w przyszłości oceni stan skóry i oczu wyłącznie za pomocą smartphone’a.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

MX Labs to polski startup z branży digital health założony przez Remigiusza Kościelnego (założyciela Vivid Games) i Przemysława Jaworskiego (twórcę Zmorph - producenta drukarek 3D). Celem zarejestrowanej w Estonii spółki jest pomoc ludziom w dbaniu o swoje zdrowie poprzez praktyczne i dostępne aplikacje mobilne. Opracowywana przez MX Labs technologia umożliwi wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia krwi, które dotyka 1.4 mld ludzi na całym świecie. Pierwszy produkt – Heart Monitor jest już dostępny na platformach Google Play i Apple App Store.

- Sztuczna inteligencja (SI) to przyszłość ludzkości, a co za tym idzie – także medycyny. Chcemy umożliwić ludziom wstępną ocenę zdrowia bez konieczności posiadania specjalnych urządzeń lub wizyty u lekarza. Pomiary i wstępna analiza może być wykonana na smartphonie lub tablecie. Jest to niezwykle ważne w dobie kryzysu służby zdrowia związanego z pandemią, jak i szerzej w ujęciu znacznych niedoborów służby medycznej, szczególnie w krajach o niższym PKB – opisuje działalność Remigiusz Kościelny, CEO MX Labs.

MX Labs w ramach pierwszej rundy finansowania pozyskał 0,5 mln USD od polskiego funduszu SMOK VC, funduszu Verge HealthTech z Singapuru, a także uznanych aniołów biznesu - założycieli Pipedrive (spółki obecnej w na prestiżowej liście ‘2019 Forbes Cloud 100’) –  Ragnara Sass i Martina Tajur oraz Aarona Patzera (założyciela Vital, Mountain oraz Mint.com). 

Testy MBTI. Co to jest?

Medtech z polską technologią

63 proc. ludzi na świecie ma telefony komórkowe, a 2,87 miliarda z nich ma smartfona z aparatem. - Wyobrażamy sobie, że każdy smartfon to urządzenie pomagające w szybkiej ocenie zdrowia, w każdym miejscu i o każdym czasie - po prostu w zasięgu ręki  -  mówi Przemek Jaworski, współzałożyciel i CTO w MX Labs. - Będziemy starać się wprowadzać rozwiązania, które za pomocą kamery i innych sensorów smartphone’a będą mogły dokonać pomiarów i wstępnej analizy coraz większej ilości możliwych symptomów. Będziemy pracować nad własnymi aplikacjami, a technologię udostępnimy również jako SDK - dodaje Przemek Jaworski. 

W oparciu o zaawansowaną inżynierię danych i najnowsze wyniki badań, technologia MX Labs może mierzyć różne parametry sercowo-naczyniowe (ciśnienie krwi, tętno i zmienność tętna), zapewniać wizualny biofeedback, oceniać stan skóry i dokonywać wstępnej diagnozy z zalecanymi kolejnymi krokami. Technologia o nazwie Shen.AI wymaga jedynie smartfona, tabletu lub komputera z aparatem. Platforma Shen.AI będzie dostępna jako zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK) dla twórców aplikacji i producentów sprzętu.

MX Labs pracuje także nad rodziną aplikacji dla klientów końcowych, a pierwsza z nich - Heart Monitor jest już dostępna w Apple App Store oraz Google Play. Heart Monitor został zaprojektowany dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, umożliwia on wczesne wykrywanie i zarządzanie nadciśnieniem tętniczym, głównego czynnika ryzyka chorób układu krążenia, któremu można zapobiegać. W drugiej części 2021 roku w sklepach pojawi się aplikacja do zarządzania zdrowiem skóry. 

Firma Bolt rozwija działalność w Polsce

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY