Zagraniczne sklepy online prześcigną polskie?

sklep internetowy
Fot. shutterstock.
Już 46 proc. klientów sklepów online dokonuje zakupów bezpośrednio u zagranicznych sprzedawców – wynika z badań PayU.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W dobie postępującej cyfryzacji z każdym rokiem rośnie sprzedaż produktów przez internet. Zakupy online stały się dla Polaków codziennością. Nauczyliśmy się też oszczędzać dokonując zakupów na stronach internetowych i przez aplikacje firm zza granicy.

Zakupy online za granicą

Z badań, jakie przeprowadził PayU wynika, że najczęściej zamawiamy w Chinach. Na podium znalazła się też Unia Europejska. Popularnym państwem, które realizuje dużo zamówień z Polski jest też Turcja.

Unijni właściciele sklepów online przyciągnęli 36 proc. klientów dokonujących zakupów przez Internet. Na zakupy u przedsiębiorców z Państwa Środka zdecydowało się 63 proc. polskich e-konsumentów. Mniejszą popularnością cieszą się zakupy od dostawców z Wielkiej Brytanii (16 proc.), USA (15 proc.) czy Azji Południowo-Wschodniej (8 proc.).

Taniej kupić, drożej sprzedać

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dostępne na polskim rynku produkty można kupić taniej u zagranicznych sprzedawców, którzy coraz częściej oferują darmową wysyłkę do Polski. W ostatnich latach byliśmy świadkami wielu afer, które obnażyły model biznesowy polskich celebrytów: kupowane za grosze przedmioty na portalach typu AliExpres sprzedawali nawet dziesięciokrotnie drożej.

I choć metoda "taniej kupić, drożej sprzedać" jest przecież dźwignią handlu, to kontrowerysjne były nie tylko wielokrotne marże, ale zapewnienia o ręcznie wykonywanych przedmiotach w polskich manufakturach. Robiły tak marki uznawane za prestiżowe m.in. biznesy właścicielek popularnych blogów modowych. Takie sytuacje nie pozostały bez wpływu na postawy polskich e-konsumentów.  

Zagraniczne sklepy on-line: Co kupujemy najczęściej?

Według analiz PayU w sklepach zagranicznych sprzedawców online najczęściej zaopatrujemy się w odzież, buty, torby, zabawki, a nawet artykuły dla majsterkowiczów.

– Rosnąca liczba e-konsumentów kupujących od zagranicznych dostawców jest zwiastunem coraz większej konkurencji na tym rynku. Polacy nie są tu jednak odosobnieni. W Unii Europejskiej znacząco powyżej 1/3 kupujących online korzysta z oferty sklepów międzynarodowych – mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, prezes PayU S.A.

Już 46 proc. klientów sklepów online robi zakupy bezpośrednio u zagranicznych sprzedawców – wynika z badań PayU. Wszystko wskazuje na to, że zagraniczne sklepy on-line wkrótce przyciągną więcej klientów z Polski niż rodzime sklepy internetowe.  

Inspiracje: Bar mleczny. Tutaj czas się zatrzymał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ