Ile zarabia programista? Raport z wizualizacjami na rok 2021

Ile zarabia programista? Zestawienie 2021
Ile zarabia programista? Zestawienie 2021, fot. Adobe Stock
W Polsce wciąż brakuje nawet 50 tys. programistów. Z tego względu przeciętne wynagrodzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy znacząco wzrosły - wynika z najnowszego raportu Barometr ITX.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Miniony rok, który upłynął pod szyldem pandemii koronawirusa, nie był łaskawy dla gospodarki. Branża IT była jedną z nielicznych, która najmniej ucierpiała - tym samym jej pracownicy. Początek roku odkręcił globalny kurek wynagrodzeń – średnio stawki wzrosły o 10 proc., a sektor IT podwoił ten wynik względem średniej krajowej - wykwalifikowany programista może liczyć nawet na potrójne wynagrodzenie. 

Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedla nie tylko raport, ale również Barometr ITX - badający nastroje programistów i prognozy rozwoju branży. Ostatnio opublikowany odczyt za miesiąc maj pokazuje, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rośnie u 65 proc. firm, a 77 proc. z nich odnotowało wzrost zatrudnienia.

- Nie da się ukryć, że polska branża IT rośnie w siłę. Wychodzimy cało po pandemii, a wyniki pokazują, że sezon wakacyjny, będący dla gospodarki częstokroć martwym, w ogóle nie ma wpływu na ciągły ruch w interesie. Analizując poprzednie lata wakacje są też dobrym momentem na poszukiwanie pracy w sektorze IT - podsumowuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

- Zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje – niezmiennie utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu DESI 2020, Polska od lat cierpi na niedobór 50 tys. ekspertów z branży.  W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na specjalistów IT chcemy dać szansę programistom ze Wschodu a tym samym pomóc rodzimym pracodawcom - podkreśla Nowosielski.

Ile zarabia programista? Devops w cenie

Z analizy wynika, że najlepiej opłacani są programiści specjalizujący się w metodzie Devops. W cenie pozostają specjaliści Java, Python oraz Ruby. Z kolei technologie mobilne wciąż zaliczają spadki proponowanych wynagrodzeń w systemie umowy o pracę, gdzie B2B wykazało wzrost o kilka procent.

Jak wynika z raportu, najwięcej ofert pracy można było znaleźć dla pracowników średniego szczebla “mid” (54 proc.), juniorzy wzbudzili najmniejsze zainteresowanie pracodawców (ok. 10 proc.), a seniorzy stanowili powyżej 30 proc. ofert w badanej grupie. Wnioski z tego takie, że branża wciąż poszukuje pracowników wykwalifikowanych i z dużym doświadczeniem. 

Programiści najwięcej zarabiają w Warszawie

Warszawa wciąż oferuje najwyższe stawki, lecz pozostałe miasta jak Kraków, Trójmiasto czy Wrocław są tuż za nią. Najsłabiej, pod względem wysokości wynagrodzeń w tym sektorze, plasuje się Poznań, choć warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednim półroczem, wynagrodzenia seniorów w Poznaniu i Górnym Śląsku w końcu dorównały stawkom z pozostałych miast przedstawionych w rankingu (ok. 19 500 pln dla B2B). 

Raport, który opracowano na podstawie analizy 30 tys. ogłoszeń zamieszczonych na portalu Just Join IT w okresie styczeń-czerwiec 2021, pokazuje, że firmy szukały głównie pracowników na umowę o pracę (69 proc.), zaś ofert dla freelancerów (B2B) było 31 proc. Ci ostatni otrzymali duże podwyżki względem roku 2020: junior 15 proc., mid 12,5 proc., senior 20 proc.

Wzrosty wynagrodzeń podyktowane są rekordowo wysokim popytem na polskie usługi i produkty IT, co sprawia, że firmy muszą jeszcze mocniej walczyć o programistów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Czynnik ludzki jest od zawsze najtrudniejszym ogniwem w każdej firmie, niezależnie od branży. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na nowe rynki w Just Join IT jak np. Ukraina czy Białoruś, dając możliwość pracodawcom w pozyskaniu wsparcia wśród zagranicznych specjalistów również z tego regionu. 

UWAGA!

Szczegółowe wyniki z raportu na slajdach widocznych powyżej

ZOBACZ RÓWNIEŻ