Oficjalne zakończenie programu Fearless Together

Uczestniczki programu, fot. mat. prasowe
Uczestniczki programu, fot. mat. prasowe
17 października 2023 roku podczas spotkania zorganizowanego w Centrum Inwestycyjnym State Street Global Advisors w Krakowie. Wydarzenie to było nie tylko wspaniałą okazją do podsumowania ponad półrocznej współpracy, ale także szansą dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt, by wspólnie świętować sukcesy osiągnięte w ramach tej inicjatywy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W spotkaniu wzięły udział uczestniczki projektu oraz instytucje zaangażowane w jego realizację. Inicjatorem i fundatorem programu była firma State Street Global Advisors Polska, a wykonawcami Fundacja Mamo Pracuj oraz partner merytoryczny CFA Society Poland. Beneficjentki projektu to 12 kobiet z Ukrainy oraz 12 z Polski, których celem jest rozwój i rozpoczęcie lub kontynuacja kariery w finansach.

Wszystko zaczęło się ponad pół roku temu

Inauguracja projektu miała miejsce 8 marca 2023 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podczas dziewiątej edycji wydarzenia Ring the Bell for Gender Equality. Szerszej publiczności zaprezentowano wówczas replikę rzeźby Nieustraszonej Dziewczynki (Fearless Girl) autorstwa Kristen Visbal. Dzieło to, uosabiające istotne w życiu zawodowym wartości, takie jak odwaga, odporność i determinacja, stanowi inspirację dla całej inicjatywy.

- Edukacja ekonomiczna to pięta achillesowa polskiego systemu kształcenia. Jako społeczeństwo  nie rozumiemy ekonomii i nie potrafimy zarządzać finansami. Dlatego każdy projekt edukacyjny dotyczący szeroko pojętych finansów jest obecnie tak ważny w kontekście nowych kompetencji. Lepiej wyedukowane pod kątem finansowym społeczeństwo przekłada się na zmniejszenie nierówności, racjonalność w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych, a także na więcej kobiet na wysoko wykwalifikowanym rynku pracy. Fearless Together jest tego najlepszym przykładem – mówimy tutaj  o kompleksowym uzupełnieniu wiedzy finansowej, inwestycyjnej i biznesowej, które można  by porównać do najlepszych studiów podyplomowych na rynku. Tworząc ten projekt, zaangażowaliśmy wielu świetnych ekspertów, dzięki czemu powstał niezwykle wartościowy produkt dla młodych profesjonalistek, i to w 100 proc. bezpłatny. – mówi prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Intensywne szkolenia zakończone sukcesem

Celem programu było kompleksowe wsparcie rozwoju zawodowego grupy młodych specjalistek. Przez siedem miesięcy trwania projektu beneficjentki wzięły udział w profesjonalnych szkoleniach finansowych, a także mogły skorzystać ze wsparcia mentorskiego, psychologicznego oraz  z indywidualnych konsultacji związanych z rozwojem kariery. Uczestniczyły m.in. w 96 godzinach szkoleń zorganizowanych w ramach specjalistycznego, intensywnego kursu finansowego, przygotowanego i zrealizowanego na potrzeby projektu przez CFA Society Poland. W trakcie odbywały comiesięczne indywidualne konsultacje z języka angielskiego w zakresie komunikacji biznesowej. Zrealizowały także sześcioczęściowy kurs Fundacji Mamo Pracuj „Odważ się na siebie”. Wykonały testy Gallupa, których wyniki skonsultowały z ekspertami, a następnie uczestniczyły  w dedykowanym webinarze.

- Program ‘Fearless Together” i współpraca z naszymi partnerami, CFA Poland i Mamo Pracuj przewyższyły nasze oczekiwania jako sponsora. . Informacje zwrotne od mentorów i członków zespołu projektowego pokazują, ze było to znakomite doświadczenie rozwojowe dla wszystkich, nie tylko  dla uczestniczek. Integracja środowisk biznesowego, naukowego i organizacji pozarządowych wokół wspólnego celu jest to istotna wartość, którą staramy się wspierać. – mówi Aleksandra Sieklucka, dyrektor zarządzająca State Street Global Advisors w Polsce. –Program był bardzo wymagający  i intensywny. . Partycypacja we wszystkich elementach projektu była bardzo wysoka, uczestniczki wykazały się ogromną motywacją i wytrwałością, która zasługuje na podziw, zwłaszcza, że większość  z nich łączyła udział w programie z życiem rodzinnym i zawodowym – dodaje.

Program „szyty na miarę”

Program mentoringowy umożliwił beneficjentkom odbycie serii indywidualnych spotkań  z doświadczonymi pracownikami State Street Global Advisors Polska i State Street Bank International, co stanowiło doskonałe dopełnienie inicjatywy.

- Myślę, że sukces projektu polega na tym, że odpowiedzieliśmy na indywidualne potrzeby uczestniczek. Stworzyliśmy program „szyty na miarę” i umożliwiliśmy kobietom rozwój zawodowy – mówi Justyna Mecenseffi, Vice President, Global Business Intelligence Data Architect, State Street ETFs. - Ogromną rolę odegrali tutaj nasi partnerzy: CFA Society Poland i Fundacja Mamo Pracuj. Zapewnili beneficjentkom konsultacje, które były im potrzebne – m.in. z doradcą zawodowym  i z psychologiem. Razem zbudowaliśmy platformę łączącą uczestniczki i pozwalającą im na kontakt  z mentorami. Jestem dumna z zaangażowania, jakie wykazały panie biorące udział w programie – dodaje ekspertka.

Joanna Gotfryd, współzałożycielka i prezeska Fundacji Mamo Pracuj dodaje: Program, który zrealizowaliśmy wsparł uczestniczki kompleksowo i oprócz wiedzy merytorycznej, stawiał także  na rozwój kompetencji miękkich i maksymalne wzmocnienie kobiet zanim zaczną szukać pracy.

Na jego finiszu mocno kibicujemy uczestniczkom w szukaniu pracy, sięganiu po lepsze stanowiska  czy awanse. Jesteśmy przekonani, że świetnie sobie poradzą na rynku.

Integracja i nowe kontakty

Zdobyta wiedza oraz spotkania ze specjalistami to ogromna wartość dla uczestniczek programu.  W ciągu 7 miesięcy nawiązały one również liczne kontakty z innymi kobietami biorącymi udział  w projekcie oraz z mentorami. - Uważam, że program był bardzo dobrze zorganizowany, doceniam, że został skierowany także  do nas - kobiet z Ukrainy, kiedy znalazłyśmy się w tak trudnej sytuacji życiowej – mówi Olha Sheiko, uczestniczka projektu. 

– Po raz pierwszy spotkałyśmy się w Krakowie, a dziś kontaktujemy się poprzez grupę na Facebooku oraz Telegramie. Informujemy się m.in. o targach pracy, dodatkowych kursach języka polskiego czy angielskiego. Prowadzimy również networking za pośrednictwem LinkedIna. Fearless Together #empower your career in finance bez wątpienia odniósł sukces. Był wsparciem dla rozwoju karier młodych specjalistek w dziedzinie finansów oraz stanowił inspirację dla kobiet dążących do osiągniecia sukcesu zawodowego.

- Projekt Fearless Together okazał się niezwykłą przygodą i to zarówno dla samych uczestniczek, jak  i dla naszej organizacji - podsumowuje Monika Grabek, Dyrektor Wykonawcza CFA Society Poland. Dodaje: Śmiało mogę stwierdzić, że tego typu projekty przyczyniają się do budowania wartości  dla wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt poprzez edukację oraz integrację środowiska finansowego na różnych szczeblach kariery. Wierzę również, że Fearless Together zmniejsza nierówności na rynku pracy oraz lukę kompetencyjną pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Mentoring a przyszłość kobiet

By mentor mógł efektywnie pomóc swemu podopiecznemu, powinien go dobrze poznać. To ważne, by dowiedział się nie tylko, jakie jest jego wykształcenie, stanowisko czy nadzieje na przyszłość, ale także prezentowane wartości i sytuacja rodzinna. Z jakimi problemami zmaga się mentee, jakie ma bariery i co najbardziej chciałby zmienić. Dlatego w mentoringu tak istotna jest szczerość i otwartość.

- Podczas organizacji programu Fearless Together #empower your career in finance zajmowałam się m.in. łączeniem mentorów z uczestniczkami. Z doświadczenia wiem, że to bardzo ważne, by skontaktować ze sobą osoby, których charaktery będą się dopełniały – mówi Patrycja Kocój, Assistance Vice President State Street Global Advisors. – Sama również byłam mentorką w tym projekcie i już dziś – na podstawie feedbacku od mentorów i beneficjentek – mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Uczestniczki mają teraz większą wiedzę, pewność siebie i czują się uskrzydlone.

Mentor, który dobrze poznał swego podopiecznego może znaleźć dla niego lepsze rozwiązania, przyjrzeć się jego CV pod odpowiednim kątem czy wskazać najlepsze opcje rozwoju.
Profesjonalna motywacja do działania. Zadaniem mentora jest nie tylko podsuwanie rozwiązań i wskazywanie, co należy zrobić. Bardzo ważne jest również motywowanie podopiecznego do działania.

- W moim życiu pojawiali się liderzy – np. pracodawcy. Oczywiście, byli oni pomocni, ale żaden z nich nie motywował mnie do pracy nad sobą i swoją karierą w taki sposób, w jaki robiła to moja mentorka – mówi Magdalena Komszczyńska – uczestniczka programu Fearless Together #empower your career in finance, która po 5 latach opieki nad dziećmi, chce wrócić na rynek pracy.

– Zmotywowała mnie ona m.in. do zbudowania sieci kontaktów na LinkedInie oraz do zaprezentowania się jako ekspertka na tej platformie. Oczywiście, prócz tego, razem udoskonalałyśmy moje CV. Otrzymałam również wiele cennych rad dotyczących mojej kariery w finansach – dodaje.

Mentoring jako podstawa relacji

Niezaprzeczalną zaletą mentoringu jest kontakt z osobą, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, jednocześnie dbając o nasz rozwój zawodowy i osobisty. Warto jednak pamiętać, że mentor może również zostać naszym znajomym, a relację z nim możemy kontynuować także po zakończeniu procesu mentoringu.

- Wiele uczestniczek naszego programu nawiązała przyjacielskie relacje ze swoimi mentorami. Teraz, gdy projekt się zakończył, nadal się spotykają, rozmawiają i jestem pewna, że w przyszłości także będą się wspierać – podkreśla Patrycja Kocój.

Mentoring nie jest jednak procesem jednostronnym. Wielu opiekunów wskazuje, że od swoich mentee nauczyli się wytrwałości i walki z przeciwnościami losu.

- Mentorzy, którzy działali w programie Fearless Together to specjaliści od finansów z długoletnim doświadczeniem. Podczas rozmów podkreślali, że dla nich udział w tym programie był bardzo wartościowy i oni również skorzystali z naszego projektu – mówi Aleksandra Sieklucka, dyrektor zarządzająca State Street Global Advisors w Polsce. – Z beneficjentkami połączyło ich przede wszystkim poczucie, że działają dla wspólnego dobra.

Monika Grabek, dyrektor wykonawcza CFA Society Poland dodaje: - Projekt Fearless Together okazał się niezwykłą przygodą i to zarówno dla samych uczestniczek, jak i dla naszej organizacji. Edukacja i podnoszenie standardów zawodowych stanowią jeden z filarów naszego funkcjonowania, dlatego tak dużo wysiłku wkładamy w projekty, takie jak właśnie Fearless Together. Jesteśmy przekonani, że udział uczestniczek w kursie finansowym, zorganizowanym przez CFA Society Poland poszerzył ich wiedzę na temat rynków finansowych, wpłynął pozytywnie na ich samoocenę, a także jeszcze bardziej pobudził apetyt na dalsze podnoszenie kwalifikacji.

Jak znaleźć odpowiedniego mentora? Nie jest to łatwy proces, niekiedy trzeba sprawdzić kilku specjalistów, by trafić na tego, który będzie nas właściwie wspierał w rozwoju. Dużą pomocą są programy mentoringowe – warto więc zorientować się, czy w naszej branży się takie prowadzi i z nich skorzystać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ