Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2023. Oprocentowanie i ważne dane

Uwaga na wszelkie zadłużenia. Odsetki to nic przyj
Uwaga na wszelkie zadłużenia. Odsetki to nic przyjemnego / Fot. Wayhomestudio, Freepik.com
ZUS zmienił wysokość odsetek we wrześniu ub.r. Teraz to już 12,25% w stosunku rocznym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Odsetki ustawowe to oprocentowanie, jakie przysługuje wierzycielowi w przypadku opóźnienia w spłacie należności. Odsetki mogą zostać naliczone np. z tytułu umowy, faktury czy decyzji administracyjnej. Ich wysokość jest określona przez ustawę i obowiązuje bez względu na wolę stron umowy.

Sprawdź: Najniższa krajowa w Niemczech

W Polsce odsetki ustawowe są regulowane przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Na stronie ZUS znajdziemy informację, że wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi od sierpnia 2022 r. aż 12,25%. Dodajmy, że jeszcze w lipcu było to 12%, a w marcu - 9%. Dla porównania, np. w 2016 r. odsetki wynosiły 7%. 

Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, w naszym kraju wszystkie tego rodzaju opłaty nic, tylko rosną. 

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Wysokość odsetek ustawowych jest liczona "w stosunku rocznym". Oznacza to, że wierzyciel, któremu przysługują odsetki ustawowe, ma prawo do otrzymania kwoty w wysokości 12,25% rocznie od kwoty zaległej należności.

Odsetki ustawowe są naliczane z dniem, w którym dług stał się wymagalny, czyli od dnia, w którym przestał obowiązywać termin płatności. 

W przypadku wierzytelności, których termin płatności nie został określony, odsetki ustawowe nalicza się od dnia upływu 30 dni od dnia dostarczenia faktury.

Zobacz: 13 emerytura

Wierzyciel ma prawo żądać odsetek ustawowych wraz z odsetkami za opóźnienie, o ile takie przysługują, a także kosztów windykacji, jeśli dłużnik nie uiścił należności w terminie. 

Z kolei dłużnik ma obowiązek zapłacić odsetki ustawowe, wraz z pozostałymi kosztami, jeśli opóźnia się z regulowaniem zobowiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ