W Niemczech najniższa krajowa wynosi 9481 zł

W Niemczech płacą dwa razy lepiej niż w Polsce / F
W Niemczech płacą dwa razy lepiej niż w Polsce / Fot. Rawpixel, Freepik.com
Stawka godzinowa w Polsce od stycznia 2023 r. wynosi 22,80 zł dla osób niemających statusu pracownika oraz ok. 20,77 zł dla pracowników. W Niemczech to z kolei ok. 56,44 zł, czyli 12 euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stawka minimalna za godzinę pracy w Niemczech wzrosła w październiku 2022 r. do 12 euro. Poniżej tej kwoty pracodawcy nie mogą schodzić, a jest to wzrost rzędu 1,55 euro w stosunku do poprzedniej stawki. 

Ustawowa płaca minimalna jest godzinową stawką brutto. W praktyce oznacza to, że składki na ubezpieczenie społeczne i podatki są odejmowane od wynagrodzenia godzinowego w wyokości 12 euro. W praktyce wynagrodzenie netto jest mniejsze, czyli "na rękę" otrzymujemy mniej pieniędzy. 

Najniższa krajowa w Niemczech to i tak spora kwota

Minimalna krajowa w Niemczech w wysokości 12 euro (ok. 56,44 zł) to ciągle ponad dwa razy więcej, niż dostaniemy w Polsce. Nie powinno więc dziwić, że wielu fachowców wyjeżdża do Niemiec.

Sprawdź: Neuralink

Warto dodać, że pracodawca, który nie płaci choć najniższej krajowej, może zapłacić karę za naruszenie ustawy o płacy minimalnej. Kara może wynosić natomiast nawet 500 tys. euro. 

Ustawę o płacy minimalnej określa rząd federalny na wniosek stałej komisji partnerów układu zbiorowego. Płaca minimalna jest zawsze przyjmowana decyzją rządu i zwykle przechodzi regulację na podstawie decyzji Komisji ds. Płacy Minimalnej, powoływanej co pięć lat.

Większe zarobki od 2024 r. 

W przyszłym roku przewidywany jest kolejny wzrost płacy minimalnej w Niemczech. Propozycje powinny zaś pojawić się już 30 czerwca br. 

Inspiracje: John Carmack

Oczywiście cały czas mówimy o minimalnym wynagrodzeniu. Trzeba podkreślić, że w wielu branżach w Niemczech pensje są znacznie wyższe. Do grup najlepiej zarabiających należą: lekarze, pracownicy wysokiego szczebla w bankach, inżynierowie oraz pracownicy przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i chemicznego.