Od 1 stycznia 2025 zmiany w ZUS. Nie będzie już komisji lekarskich?
Zmiany w komisjach lekarskich ZUS od 1 stycznia 2025 / Fot. Freepik/DC StudioResort pracy pracuje nas zmianami wydawaniu orzeczeń lekarskich przez ZUS. Nowe zalecenia mają wprowadzić jednolite reguły wydawania opinii oraz zmienić zasady zatrudniania i kwalifikacji orzeczników. Projekt trafi do konsultacji społecznych.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który będzie regulował zasady wydawania orzeczeń i kontrolowania zaświadczeń lekarskich przez ZUS. To one decydują o przyznaniu m.in. renty socjalnej, z tytułu niezdolności do pracy lub dodatku pielęgnacyjnego czy dopłat do rehabilitacji.
"Wprowadzenie jednolitych zasad oraz procedur wydawania orzeczeń ma na celu ujednolicenie postępowań orzeczniczych w różnorodnych sprawach, niezależnie od ich przeznaczenia. W projekcie podkreślono, że nowe przepisy nie obejmują jednak definicji niezdolności do pracy ani niezdolności do samodzielnego funkcjonowania" - podaje serwis Money.pl.
Zmiany dotyczące zatrudnianych lekarzy
W projekcie zapisano, że ZUS będzie mógł zatrudnić również specjalistów, którzy nie są lekarzami, a mogą właściwie ocenić stan zdrowia wnioskodawcy. Do grona orzeczników będą mogli dołączyć m.in. fizjoterapeuci, pielęgniarki i pielęgniarze, którzy wskażą, czy osoba, stająca przed komisją jest w stanie do samodzielnej egzystencji lub w jakim zakresie potrzebuje rehabilitacji.
ZUS wprowadzi również nowe zasady zatrudnienia i wynagradzania dla lekarzy orzeczników, oferując im możliwość wyboru między umową o pracę a umową cywilnoprawną. Naczelni lekarze ZUS i inspektorzy będą zatrudniani wyłącznie na umowę o pracę. Zaś pensje lekarzy orzeczników mają być ustalane na poziomie najniższych wynagrodzeń w placówkach medycznych.
Zasiłek chorobowy - zmiany w kryteriach
Ustawa przygotowywana przez resort pracy ma również zmienić zasady przyznawania i odbierania zasiłku chorobowego. Aktualne przepisy nie zezwalają na podjęcie pracy zarobkowej w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym pod groźbą utraty zasiłku.
W nowej ustawie ma istnieć zapis o "szczególnych okolicznościach", w ramach których podjęcie aktywności zawodowej będzie możliwe, pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim i pobieraniu zasiłku chorobowego. Mają to być działania, których niewykonanie mogłoby narazić pracownika na straty finansowe dla pracodawcy lub kontrahenta. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 roku.