Kurs euro osiągnął najniższy poziom od ponad roku

euro
Fot. shutterstock.
We wtorek 9 maja nad ranem euro osiągnęło wartość 4,5515 zł, co jest najniższym poziomem od 23 lutego 2022 roku. Pojawiają się prognozy, że wkrótce euro będzie kosztować 4,48 zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kurs euro osiągnął poziom, który został naruszony po raz ostatni przed wybuchem wojny na Ukrainie. W ciągu ostatnich 24 godzin kurs wspólnej waluty UE spadł, ale nie osiągnął nowego dołka. Tymczasem kurs dolara umocnił się w stosunku do euro.

Euro za 4,48 zł? To możliwe

Jak wskazuje analityk portalu Bankier.pl obecnie na rynku pojawiają się prognozy, że kurs euro może spaść do poziomu 4,48-4,50 zł, który był osiągany w lutym 2022 roku. Od Wielkanocy kurs EUR/PLN już spadł o 10 groszy, zaskakując większość analityków. W kwietniu rynkowy konsensus zakładał, że do końca 2023 roku złoty się nie umocni i kurs EUR/PLN wyniesie około 4,70 zł.

Sebastian Kulczyk: "Minął czas przepalania pieniędzy, ale kryzysy są potrzebne" [WYWIAD]

Gołębi przekaz prezesa NBP

Ekonomiści z PKO BP twierdzą, że nie ma obecnie pozytywnych impulsów na rynku lokalnym ani globalnym, które uzasadniałyby dalsze umocnienie złotego w najbliższych dniach. Wskazują, że istnieje większe prawdopodobieństwo zapoczątkowania korekty spadkowej na złotym, która może być wywołana mocniejszymi od oczekiwań danymi inflacyjnymi z USA lub "bardziej gołębim przekazem prezesa NBP podczas konferencji komentującej decyzję RPP" - napisali w Dzienniku Rynkowym eksperci PKO BP.

Imigrant na rynku pracy w Polsce. WEI postuluje kilka zmian w prawie

Dolar bez nowego minimum

Kurs dolara na polskim rynku nie osiągnął nowego minimum, wynoszącego 4,1544 zł, rosnąc w ciągu ostatnich 24 godzin. Na rynku franka szwajcarskiego kurs CHF/PLN pozostał bez większych zmian i kształtował się na poziomie 4,6549 zł. - Od listopada na parze frank-złoty obserwuje się konsolidację w zakresie 4,65-4,85 zł - wskazuje Bankier.pl.

Obecna sytuacja na rynku wymiany walut jest skomplikowana i trudno przewidzieć, jakie będą dalsze zmiany kursów. Wiele zależy od danych makroekonomicznych z różnych krajów, decyzji politycznych oraz globalnych trendów gospodarczych. Dlatego inwestorzy powinni zachować ostrożność i dokładnie analizować sytuację na rynku, zanim podejmą decyzję o zakupie lub sprzedaży waluty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ