Niemal co druga polska firma w ubiegłym roku padła ofiarą ataków hakerskich

Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze / Fot. Pl.dep
Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze / Fot. Pl.depositphotos.com
I to takich mających na celu kradzież danych, a nawet żądanie okupu. Polscy przedsiębiorcy sięgają więc coraz częściej po specjalistyczne zabezpieczenia cyfrowe, napędzając rozwój rynku cybersecurity.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aegis Security, polska spółka należąca do klastra #CyberMadeInPoland, która dba o bezpieczeństwo cyfrowe przedsiębiorstw, placówek medycznych i urzędów, chce wykorzytać fakt, że rośnie zainteresowanie cyberbezpieczeństwem. Decyduje się więc na pozyskanie 1,5 mln zł, które zamierza w całości przeznaczyć na dalsze skalowanie biznesu. W planach jest także pozyskanie inwestora instytucjonalnego, roszerzenie oferty produktowej, a także debiut na NewConnect. 

Według badania "Cost of a Data Breach Report 2022" opracowanego przez IBM w 17 krajach, średni koszt narudzenia bezpieczeństwa w korporacjach to aż 4,35 mln dol. W tym samym badaniu czytamy, że 83% badanych firm doświadczyło więcej niż jednego cyberincydentu. Z kolei według badania Sophos, w 2021 r. już 37% polskich firm stało się celem ataku ransomware, czyli wymuszenia okupu za umożliwienie (odblokowanie) dostępu do danych. Średnia wysokość zapłaconych okupów to ponad 170 tys. dol. 

Cybersecurity: Polska ma wiele do zrobienia

– Raport Check Point Research, dotyczący cyberbezpieczeństwa, plasuje Polskę dopiero na 27. miejscu wśród krajów europejskich, a wyprzedzają nas między innymi Białoruś, Estonia czy Czarnogóra. Jednocześnie konsekwentnie rośnie liczba ataków na kluczowe obszary działalności państwa, takie jak jednostki samorządu terytorialnego czy placówki medyczne - mówi Dariusz Chmielewski, prezes zarządu Aegis Security. I dodaje: - Od lutego br. na terenie naszego kraju obowiązuje trzeci (z czterech możliwych) stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, oznaczający podwyższone ryzyko ataków o charakterze terrorystycznym.

Sprawdź: Owocowe czwartki

Mnogość ataków hackerskich i ich zatrważająca skuteczność potwierdzają, jak ważne jest wdrażanie polityk cyberbezpieczeństwa oraz współpraca ze specjalistami. W okresie pandemii wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło działania do sieci, jednak jednostki samorządu terytorialnego wymagają dalszego przygotowania do aktualnych wyzwań – służą temu m.in. unijne programy Cyfrowa Gmina oraz Cyfrowy Powiat, które zapewniają wsparcie rozwoju cyfrowego i zwiększenie cyberbezpieczeństwa instytucji samorządowych. 

Z kolei szybko rosnące nakłady na ochronę zdrowia oraz programy finansowania przez NFZ zapewniające podnoszenie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych szpitali  pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na usługi zabezpieczeń sieci i systemów IT w placówkach medycznych. 

– Błyskawicznie postępująca cyfryzacja działań człowieka praktycznie we wszystkich dziedzinach życia oznacza zwiększone zagrożenia w postaci podatności na cyberataki - zauważa Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Aegis Security. - Nie dziwi zatem, że inwestorzy coraz bardziej interesują się tym sektorem. Globalnie w 2021 roku inwestycje funduszy venture capital w podmioty z tej branży sięgnęły prawie 22 mld dolarów , co przekłada się na rozwój startupów doskonalących swoje pomysły w tym obszarze.

Inspiracje: Carrie-Anne Moss

Rynek dla spółek takich jak Aegis Security jest ogromny, bo aż 38% krajowych podmiotów nie posiada sformalizowanych zasad zarządzania cyberbezpieczeństwem w firmie. Aktualna sytuacja geopolityczna i związane z tym coraz częstsze ataki hackerskie z pewnością przekładać się będą na zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie.

Juniper Research podaje natomiast, że wydatki na cyberbezpieczeństwo w nadchodzącym czasie będą znacząco rosnąć – łączne nakłady na zabezpieczenia w tym obszarze na świecie mają do roku 2027 przekroczyć 226 mld dolarów. Także w Polsce dwucyfrowo rośnie wartość tego sektora: według raportu PMR  w roku 2021 łączne wydatki sięgnęły 1,9 mld zł (+10,4% r/r), a w roku 2022 prognozowane wydatki mają wynieść 2,1 mld zł (+11,3% r/r). W związku z tym szybko rozwijają się też polskie podmioty oferujące usługi cyberbezpieczeństwa. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ