Nasdaq 100 ma coraz gorsze wyniki. Nie inaczej w sektorze krypto

Indeks Nasdaq 100 pikuje / Fot. Maxim Hopman, Unsp
Indeks Nasdaq 100 pikuje / Fot. Maxim Hopman, Unsplash.com
Rynek, który "po prostu chce iść w dół" - oto dość popularny komentarz inwestorów. Akcje spółek technologicznych straciły ok. 20% od poprzednich szczytów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Indeks Nasdaq 100, składający się głównie z technologicznych spółek, osiąga coraz gorsze wyniki - już niemal najgorsze w tym roku, a od początku 2022 r. są one o 21,16% niższe niż w grudniu. 

Sprawdź: 50 Cent

Jest co najmniej kilka czynników, które wpływają na tak kiepską sytuację. Po pierwsze, pandemia Covid-19 w Chinach, po drugie - wojna w Europie. Zmienia się także postrzeganie "niezwyciężoności" firm Big Tech po tym, jak kolejne spółki publikują swoje wyniki i są one gorsze od przewidywanych. Dla przykładu, niedawno Netflix informował, że traci subskrybentów i osiąga gorsze wyniki finansowe. 

W ciągu jednego dnia Nasdaq 100 stracił aż 3,87%, co jest wręcz fatalnym wynikiem jak na ten indeks giełdowy. Chuck Cumello, prezes i dyrektor generalny Essex Financial Services, mówi, że "teraz to rynek, który po prostu chce upaść". 

Zmienność giełdowa od początku roku była napędzana przez wiele czynników, w tym przez banki centralne, które sygnalizują dalsze podwyżki stóp procentowych, aby stłumić szalejącą inflację. To bardzo odbijało się na Nasdaq 100, którego akcje są wyjątkowo wrażliwe na zmiany stóp. W porównaniu do początku stycznia, indeks spadł o ponad 20%. 

To samo dotyczy segmentu krypto, który de facto również opiera się na projektach i spółkach technologicznych. Bitcoin ma problem z utrzymaniem wyceny 40 tys. dol., a inne kryptowaluty generują jeszcze gorsze rezultaty. Kapitalizacja całego rynku krypto zmniejszyła się do 1,82 biliona dol., podczas gdy w ubiegłym roku osiągnęła już na pewien czas nawet 3 biliony.

Zobacz: Youtuberzy

Nie ma też zbyt dużej ochoty do inwestowania. Firmy nie wiedzą jak się zachować w czasach niepewności, wstrzymując inwestycje, bo nie wiedzą co wydarzy się za miesiąc, a co dopiero za pół roku czy rok. Tutaj problemy wywołują Chiny (lockdowny i kolejne problemy w łańcuchach dostaw) i Rosja (inwazja na Ukrainę i dalsze eskalacje konfliktu).

ZOBACZ RÓWNIEŻ