ORLEN odkrył duże złoże w zachodniej Polsce. To może być nawet 500 tys. ton ropy

złoże ropy Orlen
Wiercenie otworu Rzeczyca-1 rozpoczęło się w czerwcu tego roku i trwało 63 dni. / fot. mat. pras.
Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez ORLEN w województwie lubuskim. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tys. ton ropy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sukces polskich geologów

Złoże Rzeczyca jest jednym z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. To ogromne osiągnięcie polskich geologów i inżynierów, które może przynieść znaczące korzyści nie tylko dla Grupy ORLEN, ale również dla lokalnych samorządów. Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN, podkreśla, że aż 90% opłaty eksploatacyjnej z tytułu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego trafia do budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Planowane wydobycie z nowo odkrytego złoża może wygenerować dodatkowe wpływy do budżetu gminy sięgające nawet miliona złotych rocznie.

Nowe złoże ropy w okolicach Świebodzina

Odkrycie złoża Rzeczyca zostało dokonane dzięki odwiertowi poszukiwawczemu Rzeczyca-1, który wykonano w miejscowości Grodziszcze na terenie koncesji łącznej nr 24/95/Ł. Po zagospodarowaniu, odwiert ten ma produkować około 16,5 tysiąca ton ropy naftowej rocznie.

Potencjał dalszych odkryć

Wyniki testów złożowych przeprowadzonych w odwiercie Rzeczyca-1 nie tylko potwierdziły istnienie zasobów ropy naftowej oraz możliwość ich komercyjnej eksploatacji, ale również wskazują na potencjalne, dodatkowe ilości surowca w pobliskich strukturach geologicznych. Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream, zaznacza, że możemy spodziewać się kolejnych odkryć w tym regionie, co potwierdza słuszność nowej koncepcji poszukiwawczej zastosowanej przez firmę.

Przebieg wiercenia i plany transportowe

Wiercenie otworu Rzeczyca-1 rozpoczęło się w czerwcu tego roku i trwało 63 dni. Prace wiertnicze realizowane były przez Exalo Drilling, firmę należącą do Grupy ORLEN, a otwór osiągnął głębokość końcową 2750 metrów. ORLEN planuje transport wydobywanej ropy naftowej rurociągiem do pobliskiej Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Radoszyn.

Zasoby ropy na terenie województwa lubuskiego

Większość krajowego wydobycia ropy naftowej pochodzi ze złóż zlokalizowanych w zachodniej Polsce, w tym w województwie lubuskim. Do największych pod względem produkcji złóż należą Lubiatów, Międzychód, Grotów oraz Barnówko-Mostno-Buszewo. W ubiegłym roku produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL Grupy ORLEN w Polsce wyniosła około 824 tysięcy ton.

ORLEN, startupy 
i nauka

ORLEN, startupy 
i nauka

Niskoemisyjna energetyka, biopaliwa, szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych oraz własne Centrum Badawczo Rozwojowe. PKN ORLEN wychodzi z ram koncernu paliwowego i szuka nowych pomysłów. Za kilka lat jego biznes może się zmienić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ