Kto zyska a kto straci na reformie podatkowej? Analiza Polskiego Ładu

rząd posiedzenie
Posiedzenie rządu, fot. materiały prasowe
Podwyżka kwoty wolnej od podatku przy jednoczesnym uzależnieniu składki zdrowotnej od dochodu (bez możliwości odliczenia od podatku) to najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców i pracowników w ramach Polskiego Ładu. Sprawdzamy, kto więcej zapłaci a kto skorzysta na zmianach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polski Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy. Zakłada m.in. olbrzymie zmiany w prawie, transferach socjalnych i nowych inwestycjach. Więcej o szczegółach w zapisie konferencji.

Niezależnie od nowych programów wsparcia, PiS chce wprowadzić gruntowne zmiany w systemie podatkowym. Jego celem ma być likwidacja tzw. "klinu podatkowego", czyli realnego mniejszego obciążenia podatkowego osób najlepiej zarabiających. Oto główne obszary tego pomysłu:

- podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych rocznie (obecnie około 3 tys. zł) - w praktyce osoby zarabiające minimalną pensję krajową w praktyce niemal nie zapłacą podatku dochodowego. Zmiana obejmuje także osoby np. na emeryturze

- podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych z obecnych około 85 tys. złotych. Osoby, które będą zarabiały do 120 tys. złotych, zapłacą 17 proc. podatku dochodowego. Osoby zarabiające ponad tę kwotę - 32 proc. od nadwyżki

- składka zdrowotna w wysokości 9 proc. będzie liczona od dochodu i nie będzie można jej odliczyć od podatku

Jak to wpłynie na zarobki Polaków? Oto analizy analityków: 

UWAGA! Grant Thornton przyjęło, że kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. złotych dotyczy również osoby zarabiające ponad 120 tys. złotych. Z konferencji prezentującej program nie wiadomo, czy tak będzie:

 

Koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

Koszty dla umów o pracę

Oto wykres prezentujący, jak wiele będzie można zyskać (lub stracić) na zmianach w podatkach:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY