"Polski ład". Rząd prezentuje nowy program gospodarczy. Wiemy, co czeka przedsiębiorców!

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Podwyżki podatków? Nowe programy socjalne? Rząd odsłania karty programu "Polski ład", wcześniej nazywanego "Nowym Ładem". Transmisja rozpoczęła się o godz. 10.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

UWAGA! Strona będzie aktualizowana na bieżąco. Prosimy o przeładowanie strony

#PolskiŁad

🔴 NA ŻYWO | #PolskiŁad to nasz plan gospodarczej odbudowy i nowa nadzieja na dobrą przyszłość. 🇵🇱

Opublikowany przez Prawo i Sprawiedliwość Sobota, 15 maja 2021

--

12:05: Powstanie "tarcza prawna" dla przedsiębiorców. Zwiększenie cyfryzacji procesu budowlanego.

12:03: Będzie likwidacja "warunków zabudowy", by ograniczyć niekontrolowane rozrastanie się miast.

11:50: Jarosław Gowin, wicepremier, rozpoczął wystąpienie. Ministerstwo chce przygotować bon mieszkaniowy, bez kryterium wieku, dochodu, powierzchni - osoba z trójką dzieci otrzyma 100 tys. bezzwrotnego wsparcia finansowego. Poziom będzie uzależniony od liczby dzieci.

11:37: Zmiany dla firm! Oto wyliczone zmiany dla firm ze strony Polskiego Ładu:

MAŁE FIRMY

 • obniżenie podatków dla firm o dochodach do 6 tys. złotych miesięcznie (podwyższenie kwoty wolnej od podatku
 • ulga na prototypy (wzorowanie na rozwiązań z Francji)
 • stworzenie fundacji rodzinnych
 • ryczałt ewidencyjny podwyższony do 2 mln złotych
 • ulga konsolidacyjna w podatku CIT
 • jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt
 • powrót do Polski z majątkiem i dochodami "bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania"

ŚREDNIE FIRMY

 • ulga na automatyzację i robotyzację produkcji
 • wsparcie podatkowe ekspansji zagranicznej
 • ulga na IPO - obniżenie kosztów wejścia na giełdę
 • symultaniczna ulga IP Box i B+R
 • rozszerzenie estońskiego CIT dlka większej liczby firm
 • eliminacja istniejących barier podatkowów dla funduszy venture capital, wdrożenie rozwiązań, które w tym zakresie funkcjonują np. we Francji i Wielkiej Brytanii.

DUŻE FIRMY

 • "interpretacje 590". Dokumenty wiążące administrację podatkową
 • w Ministerstwie Finansów powstanie specjalne biuro odpowiedzialne za kontakty z inwestorami strategicznymi
 • oproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce
 • wsparcie zatrudnienia innoawcyjnych pracowników (podobnie jak we Włoszech, gdzie koszty zatrudnianych naukowców można odliczać od podatku)
 • rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT
 • opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych
 • ustawa o programach akcjonariatu pracowniczego

DODATKOWO:

 • rozszerzenie ochrony podwykonawców
 • nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych - zwiększenie uprawnień rady nadzorczej
 • "Skuteczna walka z poważną przestępczością wymaga stosowania radykalnych środków działania, dlatego wprowadzimy możliwość konfiskowania wykorzystanego do przestępstw mienia, które należy do osób trzecich"

 

---

11:30: Skończyło się występienie premiera. Obecnie liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisują deklarację programową. A cały program możecie ściągnąć stąd: LINK

11:20: Eksperci analizują konsekwencje zmian podatkowych:

11:14: Program inwestycyjny. Powstanie fundusz, który na inwestycje przeznaczy kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Program związany z Krajowym Planie Odbudowy. Oto obszary w ramach inwestycji: 1) Rozbudowa infrastruktury: do 2030 roku koniec prac nad budową sieci autostrad i dróg ekspresowych. 220 mld złotych na inwestycje w tym sektorze. Przebudowa i modernizacja 50 tys. dróg krajowych, 15 tys. linii kolejowych, "tysiące chodników i dróg rowerowych". 2) Inwestycje w transport i logistykę: porty przeładunkowe, transport nisko- i zeroemisyjny, elektryczny i wodorowy. 3) Usługi publiczne: świetlice na terenach wiejskich, zmodernizowane boiska, ośrodki kultury, edukację, przebudowa instytucji państwowych "by lepiej służyły ludziom". 4)"Polska prawdziwie cyfrowa": każda gmina otrzyma wsparcie w realizacji zadań położenia sieci szerokopasmowego. Podłączenie do sieci światłowodowej miliona domów. 5G - i rewolucja cyfrowa. 5) Inwestycje w polskie domy - rozbudowa wodociągów i kanalizacji, finansowanie czystej energii - współfinansowanie inwestycji. 6) Ciepłownictwo i czysta energii dla przemysłu i miast.

11:12: Program wsparcia przy kredytach hipotecznych. Gwarancja do 100 tys. złotych przy takim kredycie, umorzenia przy kolejnych dzieciach. "Mieszkanie bez wkładu własnego"

11:08: Zmiany w prawie budowlanym. "Można zacząć budowę w miesiąc tam, gdzie jest plan zagospodarowania. A w dwa miesiące tam, gdzie go nie ma".

10:51: Szczegóły zmian podatków: kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. złotych, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. "Klasa średnia dla wszystkich, a nie dla nielicznych" - powiedział premier Morawiecki.

10:50: Składka zdrowotna liniowa - 9 proc. od dochodu, bez możliwości odliczania od podatku.

10:44: Wystąpienie zaczyna premier Mateusz Morawiecki.

10:35: Zmiany dla polskiej wsi (np. w zakresie przekazywania gospodarstwa rolnego), stworzenie ustawy artysty zawodowego. Premier wylicza zmiany dla kolejnych grup społecznych.

10:27: Domy do 90 mkw. powierzchni mieszkalnej (70 mkw. powierzchni zabudowy) zwolnione z większości obowiązków, w tym m.in. bez nadzoru budowlanego czy pozwolenia na budowę. Jedyny warunek to zgłoszenie.

10:26: Gwarancja bankowa dla młodych ludzi (od 20 do 40 lat) do 100 tys. złotych przy zakupie mieszkania. Państwo spłaci część kredytu przy posiadaniu dzieci - np. 20 tys. złotych po urodzeniu pierwszego dziecka.

10:24: Umowy śmieciowe zostaną ozusowane. Docelowo rząd zamierza stworzyć jedną formę prawną świadczenia pracy.

10:23: Będzie podwyżka drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Jak zaznaczył Jarosław Kaczyński, osoby zarabiające ponad tą kwotę będą miały "małą podwyżkę".

10:22: "W pierwszym rzucie działania rządu mają dać 500 tys. nowych miejsc pracy". Jarosław Kaczyński nie podał szczegółów. - Likwidujemy degresywny system podatkowy i podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys. złotych - zadeklarował.

10:18: Jednym z celów Polski ma być osiągnięcie 6 proc. wydatków PKB na ochronę zdrowia. W 2027 roku będzie to 7 proc.

10:17: Wicepremier wymienia obszary strategicznie ważne dla PiS. To m.in. służba zdrowia czy "godna płaca". Jarosław Kaczyński nie odniósł się do kwestii przedsiębiorczości. 

10:10: Zaczyna się wystąpienie prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego: "Polacy są przekonani, że należy im się życie takie, jak mają ludzie na zachodzie i częściowo na południu. Chcemy ich aspiracje zaspokoić".

10:00: Rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości.

9:20: Z dotychczasowych przecieków wynika, że przedsiębiorców czeka m.in. uzależnienie składki zdrowotnej od dochodu. Oprócz tego rząd zamierza podwyższyć kwotę wolną od podatku. W dużych firmach ma zostać wprowadzona jawność płac. Więcej o tym, co do tej pory wiemy o "Polskim Ładzie"

9:10: Pierwotnie prezentacja "Nowego Ładu" miała się odbyć w marcu br. Oficjalnie ze względu na pandemię termin ten został przełożony. W ostatnich dniach zmieniono jego nazwę - na "Polski Ład" a jego twórcami została cała Zjednoczona Prawica, czyli obok PiS także Solidarna Polska i Porozumienie.

9:00: Co wiemy o "Nowym Ładzie"? W ostatnich miesiącach Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało powstanie nowego programu, którego celem ma być "odbudowa Polski". Nowy Ład miał się wiązać z Krajowym Planem Odbudowy, ale w odróżnieniu od KPO którego celem jest przede wszystim wykorzystanie środków finansowych z Unii Europejskiej, Nowy Ład miał być również programem socjalnym.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ