Jet Investment chce wydać 100 mln euro na inwestycje w polskie spółki

Marek Chłopek, Jet Investments
Marek Chłopek, Jet Investments
Jedna z większych firm na czeskim rynku private equity, Jet Investment, zapowiedziała znaczną ofensywę na polskim rynku inwestycyjnym. Na akwizycje chce wydać nawet 100 mln euro. Przedstawiciele funduszu zdradzają także bardziej szczegółowe plany, np. sektor na którym zamierzają się skoncentrować oraz ile spółek chcą przejąć.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z komunikatem, w najbliższych trzech latach przeznaczy na akwizycje ponad 100 mln euro, przejmując od trzech do ośmiu firm z sektora przemysłowego. 

Misję rozwoju na polskim rynku ma zrealizować Marek Chłopek, menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży private equity i zarządzania aktywami. Chłopek pokieruje nowym biurem Jet Investment w Warszawie. Docelowo warszawskie biuro Jet Investment liczyć będzie 6-7 osób, w tym czterech doświadczonych dyrektorów inwestycyjnych, którzy będą w pełni odpowiadać za konkretne projekty. W przyszłym roku fundusz planuje też otwarcie biura w Niemczech.

Przeczytaj także: Oto najlepsze polskie startupy

Jet Investment wyciąga miliony

Wywodzący się z Brna Jet Investment w ubiegłym roku przejął polską spółkę Rockfin, świadczącą usługi inżynieryjne dla sektora energetycznego. 

– Od ponad 25 lat inwestujemy w spółki przemysłowe z Europy Centralnej i możemy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w rozwijaniu tych firm. Doskonale znamy ten sektor i uważamy, że polskie przedsiębiorstwa przemysłowe mają ogromne możliwości rozwoju. Chcemy być bliżej nich, ich właścicieli oraz instytucji finansowych kluczowych dla krajowego rynku private equity i stąd nasza decyzja, aby otworzyć biuro w Warszawie – mówi Marek Malík, partner Jet Investment.

Obecnie Jet Investment, który działa na rynku od 1997 roku, uruchamia swój trzeci fundusz inwestycyjny (Jet 3) dedykowany inwestycjom w Europie Środkowej. Znaczna część tych środków przeznaczona będzie na inwestycje w Polsce. Fundusz, który dotychczas zebrał deklaracje od inwestorów gotowych powierzyć mu kapitał na kwotę ponad 130 mln euro prowadzi rozmowy z kolejnymi inwestorami i jest otwarty na nowy kapitał.

Będą kolejne inwestycje

– Podczas gdy większość funduszy private equity chce inwestować w spółki technologiczne i usługowe, nas interesuje sektor przemysłowy. W Polsce jest wiele firm zajmujących się wyspecjalizowaną produkcją przemysłową, które mają unikalny produkt i klientów, również poza Polską – mówi Marek Chłopek, dyrektor zarządzający warszawskim biurem Jet Investment. – Chcemy być partnerem dla polskich przedsiębiorstw, wspierać ich rozwój i ekspansję zagraniczną. Wiele z nich ma dziś trudności z pozyskaniem finansowania bankowego, obsługą zadłużenia, jak również musi się zmierzyć z pogarszającą się sytuacją finansową z powodu rosnących kosztów i ciągle wysokich cen energii. 

Jet Investment obecnie analizuje możliwości przejęcia pięciu spółek z Polski. Czeski inwestor jest zainteresowany firmami oferującymi produkty lub usługi dla sektora energii odnawialnej, przemysłu kolejowego, lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego, chemicznego, przetwarzania odpadów przemysłowych, produkcji tkanin technicznych, materiałów kompozytowych, stopów metali, materiałów budowlanych oraz z branży technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT).

Przeczytaj także: Żabka poszukuje startupów

Na kogo postawi Jet Investments?

Fundusz zamierza przeznaczać na przejęcia udziałów w pojedynczych polskich spółkach od 10 do 50 mln euro, nabywając pakiety większościowe lub całość udziałów. Zamiarem jest budowanie regionalnych liderów na bazie polskich aktywów, także poprzez działania konsolidacyjne z firmami z rynku niemieckiego i austriackiego. 

– W porównaniu do firm zachodnioeuropejskich polskie spółki produkcyjne mają większy potencjał wzrostu ze względu na szersze pole do optymalizacji i poprawy wydajności. Polskie firmy korzystać będą także na nearshoringu, czyli przenoszeniu produkcji przez globalnych producentów bliżej końcowego odbiorcy. Ponadto, wiele spółek mierzy się z problemem sukcesji i szuka doświadczonego nabywcy, który będzie w stanie dalej je rozwijać równocześnie budując wartość dla lokalnej społeczności – dodaje Marek Chłopek.

Dotychczasowe inwestycje

Jet Investment inwestuje w Polsce już od kilku lat. Przejęty w ubiegłym roku Rockfin zajmuje się produkcją i montażem urządzeń pomocniczych do turbin, generatorów i kompresorów wykorzystywanych w każdym typie elektrowni. Z trzema zakładami zlokalizowanymi w okolicach Gdańska, Gorlicach oraz Bydgoszczy, Rockfin generuje ponad 80 proc. przychodów za granicą. 

Czeski fundusz jest też pośrednio właścicielem spółki inżynieryjnej Tedom Poland oraz firmy poligraficznej Eurodruk-Poznań. Do niedawna miał również w portfelu Kuźnię Ostrów Wielkopolski, wiodącego polskiego producenta podzespołów i komponentów do pojazdów szynowych, którą sprzedał inwestorowi branżowemu w 2020 roku.

– Ze względu na plany zwiększenia skali naszej działalności w Polsce partnerzy funduszu podjęli w ubiegłym roku decyzję o otwarciu biura w Warszawie, które zarządzać będzie polskimi inwestycjami począwszy od wyboru potencjalnych celów przejęć, poprzez ich zarządzanie po zakupie, aż po sprzedaż – mówi Marek Chłopek.

Jet Investment. Historia funduszu

Jet Investment to wiodąca czeska firma zarządzająca funduszami private equity z aktywami przekraczającym 500 mln euro. Właścicielami Jet Investment jest czterech partnerów – Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek i Marek Malík. Firma powstała w 1997 roku i inwestuje w spółki średniej wielkości z Europy Środkowo-Wschodniej z sektora przemysłowego. Obecnie, poprzez fundusze Jet 1 i Jet 2, zarządza spółkami 2 JCP, Tedom, Tedom Energie, Rockfin, Benvig Heat Transfer, Hoeckle Austria, Strojirny Poldi, Kordcarbon, Fiberpreg oraz EDS Group. Łącznie w spółkach portfelowych pracuje około 4 100 osób. W 2021 roku Jet Investment utworzył spółkę Jet Industrial Lease (JIL), która inwestuje w nieruchomości przemysłowe. JIL zarządza dziewięcioma inwestycjami nieruchomościowymi w Czechach, Niemczech i Polsce. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ