Innova Capital przeznaczy na nowe inwestycje 407 mln euro – ponad 50 mln euro więcej niż było w planach

Innova Capital przeznaczy na nowe inwestycje 407 mln euro – ponad 50 mln euro więcej niż było w planach
W 18 miesięcy fundusz private equity Innova Capital zebrał 407 mln euro. Kwota jaką planował pozyskać to 350 mln euro przy hard capie (docelowej maksymalnej wielkości funduszu) 400 mln euro. Najwięcej pieniędzy dorzucił EBOR i Europejski Fundusz Inwestycyjny; ⅕ puli pochodzi od PFR i polskich inwestorów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W 2018 r. Innova zebrała poprzedni fundusz o wartość 271 mln euro. Obecny wydaje się być rekordowy, biorąc pod uwagę, że nie niewiele wehikułów inwestycyjnych z Europy osiąga obecnie hard cap, nie wspominając już o jego przekroczeniu.

Komu przypadnie kawałek tortu od Innovy?

Jak podaje Puls Biznesu fundusz już zainwestował część pieniędzy. Do dyspozycji pozostała jeszcze ponad połowa kapitału. Innova planuje kupować spółki po 25-50 mln euro 3-4 razy do roku. Przewiduje także w obecnym roku przeprowadzenie 3-4 akwizycji (poza zakupami dokonywanymi przez spółki portfelowe).

— Spółki, których szukamy, muszą wpisywać się w co najmniej jedno z czterech haseł: konsolidacja, rozwój międzynarodowy, digitalizacja i sustainability. Rozglądamy się za celami do przejęcia w różnych branżach, bo musimy mieć w portfelu spółki o zdywersyfikowanym profilu ryzyka. Preferowane branże to usługi finansowe dla biznesu, przemysł, dobra konsumpcyjne oraz technologia — powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu Leszek Muzyczyszyn senior partner w Innova.

Ostatnie inwestycje Innova

Przez rok w portfelu Innova pojawiło się 11 nowych spółek. Niespełna miesiąc temu informowaliśmy o tym, że w lutym tego roku Innova Capital nabyła mniejszościowy pakiet udziałów w CloudFerro – warszawskim dostawcy usług w chmurze dla firm zajmujących się technologią kosmiczną. Z kolei w marcu fundusz uzyskał kolejny pakiet udziałów mniejszościowych w spółce Dimark Manufacture S.A – dostawcy rozwiązań automatyki przemysłowej. Obie inwestycje zostały zrealizowane w ramach obecnego funduszu, czyli siódmego z kolei.

Przeczytaj również: W które startupy będzie inwestował Maciej Noga? Znany inwestor odsłania plany [WYWIAD]Innova Capital inwestuje w przemysł kosmiczny i automatykę

Innova Capital inwestuje w przemysł kosmiczny i automatykę

W lutym tego roku Innova Capital nabyła mniejszościowy pakiet udziałów w CloudFerro — warszawskim dostawcy usług w chmurze dla firm zajmujących się technologią kosmiczną. Niespełna miesiąc po tej inwestycji fundusz uzyskał kolejny pakiet udziałów mniejszościowych, tym razem w spółce Dimark Manufacture S.A — dostawcy rozwiązań automatyki przemysłowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ