Jak walczyć z kosztami energii

Fotowoltaika
Fotowoltaika, fot. Shutterstock
To nie jest łatwy czas dla przedsiębiorców. W ciągu roku cena energii w kontrakach BASE na 2023 r. na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła z ok. 400 zł/MWh do ok. 2000 zł/MWh. Scenariusz, że ceny będą nadal rosły jest jak najbardziej realny! Co zatem zrobić?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2022 (85)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Największy problem z wysokimi cenami energii mają oczywiście najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa. Energia drożejąca w nieprzewidywalny sposób dla zachowania rentowności wymusza na nich podwyżki cen, co jednak w wielu przypadkach jest bardzo trudne. Jak przekonać klientów do zakupu produktów droższych o kilkadziesiąt procent w porównaniu z ubiegłym rokiem? Przedsiębiorcy prześcigają się z pomysłami, jak obniżyć wpływ cen energii na ich biznes. Ci, którzy pomyśleli o tym wcześniej, są dziś w lepszej sytuacji, ale wciąż jeszcze można się uratować.

Fotowoltaika w firmie

Wymiana oświetlenia na energooszczędne to pierwszy i najłatwiejszy krok do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Drugi to instalacja paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim dobrze dobrana i zaprojektowana instalacja pozwala na niemal całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, przez co nie trzeba dokupować energii z sieci, a co za tym idzie, znacząco obniżyć rachunki za energię.

Jak tłumaczą eksperci z firmy Polenergia Fotowoltaika, 100-procentowa autokonsumpcja (czyli energia produkowana w instalacji fotowoltaicznej zużywanana bieżąco) to jednak rzadkość, a zwyczajowo w biznesie najczęściej mamy do czynienia z przedziałem między 70 a 80 proc. autokonsumpcji. 

Ile można na tym zyskać

Jak tłumaczą eksperci firmy Polenergia Fotowoltaika, oszczędność wygenerowana przez instalację jest sumą wartości energii zużytej na bieżące potrzeby własne oraz wartości energii sprzedanej do sieci. Zakładając, że instalacja o mocy 50 kWp wyprodukuje rocznie 50 MWh energii, przy koszcie energii na poziomie 1500 zł netto /MWh (pomijamy koszt opłat dystrybucyjnych) rocznie oszczędzamy na samej energii czynnej 75 tys. zł (dla uproszczenia przyjęliśmy założenie 100 proc. autokonsumpcji). Przy takich parametrach instalacja zwróci się nam już w ciągu 4–5 lat.

To konkretny, realny zysk, zwłaszcza że bardzo często takie inwestycje  są finansowane leasingiem na preferencyjnych warunkach, z wkładem własnym nawet 0 proc. Dzięki temu nie tylko obniżamy ceny energii, ale także rozkładamy w czasie koszt instalacji, czyli poprawiamy cashflow i ograniczamy ryzyko biznesowe. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy długookresową przewidywalność kosztów energii, bo przecież dziś nikt nie potrafi powiedzieć, ile kosztować będzie energia elektryczna za pół roku, tym bardziej jeśli ziści się pesymistyczny scenariusz, że mamy przed sobą „zimę stulecia”. 

Panele fotowoltaiczne są też szczególnie opłacalne dla gospodarstw rolnych, ponieważ wysokie zużycie energii w okresie wiosna–lato pokrywa się z okresem najwyższej produkcji energii z instalacji. Rolnicy mogą również skorzystać z ulgi w podatku rolnym do 25 proc. wartości instalacji.

Chcesz wiedzieć więcej

Eksperci Polenergii Fotowoltaika będą w stanie przygotować prognozę kosztów nowej instalacji razem z czasem zwrotu, co umożliwi zaplanowanie kosztów firmy na wiele lat. Podpisanie umowy z Polenergią Fotowoltaika umożliwi zabezpieczenie ceny energii nawet na dziewięć lat. 

 Warto też pamiętać o innej zalecie. Posiadanie energii z OZE to ważny argument przy kontaktach z międzynarodowymi kontrahentami. Zbliża się data, w której także małe i średnie firmy będą musiały sporządzać raporty ESG. Dlatego też warto przygotować się do tego momentu już dziś. Zwłaszcza że dzięki inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną zaczniemy oszczędzać praktycznie od pierwszego dnia jej pracy.

My Company Polska wydanie 10/2022 (85)

Więcej możesz przeczytać w 10/2022 (85) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ