Inflacja zwalnia, ale ceny wciąż rosną - co drożeje najbardziej?

inflacja
Fot. shutterstock.
Inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 11,5 proc. w porównaniu do cen zeszłorocznych, informuje Główny Urząd Statystyczny. Choć dynamika wzrostu cen nieco wyhamowała w porównaniu do poprzednich miesięcy, ceny w sklepach wciąż rosną. Według danych "Pulsu Biznesu", w czerwcu ceny wzrosły średnio o 16,8 proc. rok do roku, a w maju wynosiły nawet 18,4 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Artykuły spożywcze są jednymi z głównych produktów, których ceny rosną. W porównaniu do zeszłego roku, żywność podrożała o 24 proc. Warto jednak zwrócić uwagę na inne produkty, które jeszcze mocniej zdrożały. Produkty dla dzieci zanotowały wzrost cen o 26,2 proc., karma dla zwierząt o 26,6 proc., a chemia gospodarcza aż o 34,6 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Drogie używki i artykuły kosmetyczne

Najmniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku używek i środków higieny osobistej - odpowiednio 7,8 proc. i 8,6 proc. Największą niespodzianką dla badaczy było natomiast obniżenie cen artykułów tłuszczowych o średnio 8,1 proc. rok do roku. Eksperci tłumaczą ten spadek m.in. obniżką cen rzepaku na rynku, ze względu na wysokie zapasy, duży import z Kanady i Australii oraz niepewną sytuację w Niemczech dotyczącą ograniczeń w wykorzystaniu biopaliw pochodzenia roślinnego - zaznacza portal Money.pl.

Tesla planuje budowę gigafabryki w Indiach. Wyjedzie z niej pół miliona aut rocznie

Ceny w sklepach wciąż idą w górę

Mimo że tempo wzrostu inflacji nieco wyhamowało, średnie ceny codziennych zakupów w czerwcu wzrosły o 18,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Dane z badania UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito pokazują, że ceny w sklepach nadal rosną.

Sytuacja na rynku jest efektem różnych czynników, takich jak rosnące koszty produkcji, wzrost cen surowców i zmiany w międzynarodowych rynkach. Wpływ na inflację mają także czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19, które mają wpływ na globalne łańcuchy dostaw i podaż towarów.

Przez wzrost cen, konsumentom coraz trudniej utrzymać równowagę w budżecie domowym. W związku z tym, warto świadomie planować zakupy, szukać promocji i rozważać alternatywne produkty o niższych cenach.

Wielki błękit. Dlaczego dżinsy stały się tak popularne?

ZOBACZ RÓWNIEŻ