Tesla planuje budowę gigafabryki w Indiach. Wyjedzie z niej pół miliona aut rocznie

tesla
Tesla traci pozycję lidera na rynku aut elektrycznych? / Fot. Tesla Fans Schweiz, Unsplash.com
Tesla, wiodący producent samochodów elektrycznych, prowadzi rozmowy z rządem Indii w sprawie planowanej budowy fabryki samochodów elektrycznych o rocznej wydajności sięgającej nawet 500 000 pojazdów - informuje "The Times of India". Elon Musk, założyciel i CEO Tesli, rozważa wykorzystanie Indii jako bazy eksportowej do krajów regionu Indo-Pacyfiku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tesla od dawna wyrażała zainteresowanie otwarciem fabryki w Indiach, jednak dotychczas nie udało się to głównie ze względu na żądanie obniżenia ceł importowych na samochody, nawet o 100%. Teraz rząd Indii wyraża nadzieję na osiągnięcie "dobrego interesu" z Teslą, zachowując równowagę między stronami - donosi "The Times of India".

Indie chcą budować zrównoważoną przyszłość energetyczną

Wizyta premiera Indii, Narendra Modiego, w Stanach Zjednoczonych w czerwcu miała być punktem zwrotnym w negocjacjach między Teslą a Indiami. Podczas spotkania z Elonem Muskem, premier Modi podkreślał potencjał Indii w zakresie zrównoważonej przyszłości energetycznej, w tym energii słonecznej, stacjonarnych akumulatorów i pojazdów elektrycznych. Musk wyraził również nadzieję na wprowadzenie usługi satelitarnej internetu Starlink SpaceX do Indii.

Jak wyjaśnia portal Bankier.pl planowana fabryka w Indiach ma przyczynić się do zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych i umożliwić Tesli wykorzystanie kraju jako platformy eksportowej do innych krajów regionu Indo-Pacyfiku. Według informacji przekazanych przez źródła, ceny pojazdów Tesli w Indiach mają zaczynać się od 2 milionów rupii, co odpowiada około 24 400,66 USD, czyli niecałym 100 tysiącom złotych. Warto zauważyć, że najtańsza w Polsce Tesla model 3 kosztuje 205 990 złotych.

Sam Altman z OpenAI wprowadzi na giełdę startup z sektora energii jądrowej

Zwolnienia w chińskiej fabryce Tesli

W związku z tymi rozmowami w sprawie budowy fabryki w Indiach, pojawiają się również doniesienia o planowanej redukcji personelu w gigafabryce Tesli w Chinach. Fabryka w Szanghaju zatrudnia obecnie 20 tysięcy pracowników i jest w stanie wyprodukować około milion pojazdów elektrycznych rocznie, co stanowi ponad połowę globalnej produkcji Tesli. Redukcja zatrudnienia ma być wynikiem optymalizacji procesów produkcyjnych i automatyzacji w celu zwiększenia wydajności i rentowności produkcji w Chinach - informuje Tesla.

Budowa fabryki w Indiach i planowana ekspansja w regionie Indo-Pacyfiku są kolejnymi krokami Tesli w realizacji jej globalnej strategii rozwoju. Zwiększenie obecności w Indiach, a także wykorzystanie kraju jako platformy eksportowej, mogą przynieść znaczny wzrost sprzedaży Tesli i przyczynić się do dalszego rozwoju rynku samochodów elektrycznych w regionie.

UOKiK wszczyna postępowanie wyjasniające niskie ceny malin na skupach

ZOBACZ RÓWNIEŻ