Inflacja zjada płace w przedsiębiorstwach

inflacja
Choć podwyżki są powszechne w wielu branżach - trudno je odczuć przy wysokiej inflacji. Fot: shutterstock.
Według danych GUS drugi miesiąc z rzędu wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach jest niższy niż inflacja.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podaje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r. wyniosło 6554,87 zł brutto. Przeciętna płaca, włącznie z wypłatami z zysku, w całym drugim kwartale w 2022 r. wyniosła 6566,15 zł brutto.

Nieodczuwalne podwyżki

Według danych zaprezentowanych przez urząd statystyczny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 osób) wyniósł 13 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast jeśli porównamy dane z czerwca i maja wynagrodzenia wzrosły o 2,4 proc.

Polska Agencja Prasowa przytacza dane, według których taki wynik jest nieco poniżej konsensusu analityków (spodziewali się 13,3 proc.).

Ujemna dynamika wynagrodzeń

Portal Money.pl zauważa, że wzrost płac jest mniejszy niż wynosi inflacja, która w czerwcu dobiła do 15,5 proc. Podobnie było w maju, kiedy to przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6399,59 zł brutto, a jego wzrost 13,5 proc. - przy 13,9 proc. inflacji.

Takie zjawisko nazywamy ujemną dynamiką wynagrodzeń w ujęciu rocznym – dochodzi do niego gdy płace rosną wolniej niż inflacja.

Inflacja zjada pensje

Choć pracownicy przedsiębiorstw otrzymują podwyżki, te nie są w stanie nadgonić coraz droższych kosztów „życia”. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa powszechność podwyżek niemal we wszystkich branżach. Jako przodującą w tym wskazuje górnictwo, za to spadki dostrzega w rolnictwie oraz branży „informacja i komunikacja”.

Czytaj dalej: Gryfnie czyli fajnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ