Za „coś” płaci się więcej

ilustracje Andrzej Wieteszka ilustracje Andrzej Wieteszka
W fuzjach i przejęciach jednym dech zapierają kwoty zawieranych transakcji, a innym wyceny wartości spółek. Wysokie kwoty są pochodną wielkości przejmowanej firmy albo ogromnej wyceny. Czasami się udaje. połączyć jedno i drugie.

Media z reguły opisują tylko duże transakcje fuzji i przejęć (M&A). Czyli takie, w których na stole położono minimum 1 mld dol. A pewność, że przejęcie zostanie dostrzeżone przez dziennikarzy można mieć wtedy, gdy jego wartość przekracza 10 mld dol. Nazywane jest wtedy megatransakcją. Tak wielkich transakcji jest kilkadziesiąt w roku i to one de facto decydują o całorocznej wartości rynku M&A.

Megatransakcje zazwyczaj dotyczą wielkich firm. Ten rok zaczął się od ogłoszenia takiego przejęcia w branży farmaceutycznej. Bristol-Mayers Squibb zaoferował za Celgen blisko 81 mld dol., a doliczając dług tej spółki, mówimy o niemal 97 mld dol. Kupujący twierdzi, że w trzy lata od zamknięcia transakcji uda się osiągnąć ok. 2,5 mld korzyści finansowych, z czego 35 proc. wyniknie z oszczędności na wydatkach na badania i rozwój, a 55 proc. – z redukcji kosztów ogólnych i administracyjnych. 

Co ważne, wycena firmy Celgen w ramach tego przejęcia nie jest szokująco wysoka. I raczej nie może być, bo akurat to M&A ma na celu głównie konsolidację i stworzenie jeszcze mocniejszego rynkowego gracza. Wysokie wyceny zarezerwowane są dla spółek, które mają coś, czego nie ma ich nabywca. W branży farmaceutycznej może to być np. nowy lek albo działalność prowadzona w tej części...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2019 (45)

Więcej możesz przeczytać w 6/2019 (45) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY