Dochody ze sprzedaży w polskiej branży gier przekraczają 2 mld złotych

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Raport dotyczący polskiej branży gier przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe. Wynika z niego, że w naszym kraju produkuje się 480 nowych gier rocznie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przy opracowaniu raportu instytucje państwowe zostały wsparte przez Game Industry Conference i Indie Games Polska. Z obszernego dokumentu wynika jasno, że rynek gamingowy jest ważną gałęzią polskiej gospodarki i nie tworzą go wyłącznie giganci pokroju CD Projekt. W naszym kraju działają obecnie aż 440 studia produkujące gry. Choć w porównaniu do 2017 roku upadło 120 z nich, to pojawiło się za to 160 nowych. Tym samym Polska jest 7. największym rynkiem gier PC.

Branża zatrudnia blisko 10 tys. osób, choć w większości są to niewielkie zespoły - jedynie 10 największych producentów gier zatrudnia ponad 200 osób. Tworzy się mniejsze tytuły, choć nie brakuje gigantycznych tytułów osiągających ogromne sukcesy na całym świecie - przykładem niech będą "Wiedźmin" czy "Dying Light". A w tym roku pojawi się jeszcze "Cyberpunk 2077", jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku.

Mimo, że w Polsce jest ok. 16 milionów graczy, to 96 proc. przychodów polskiej branży gier stanowi eksport. To świadczy o tym, że rodzime produkcje są doceniane nie tylko przy użytkowników znad Wisły.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są 44 spółki z tego sektora gospodarki. Lipcem 2020 roku ich kapitalizacja wyniosła ponad 11 mld złotych. Najwyżej wyceniony - z wielką przewagą - jest oczywiście CD Projekt (8,66 mld dolarów). Dla porównania, wycena drugiej w kolejności spółki - Ten Square Games - to "zaledwie" 887 mln dolarów.

Możliwości branży gier dostrzegają włodarze uczelni państwowych, ponieważ coraz więcej uniwersytetów oferuje kierunki kształcenia związane z tym sektorem. Poszukiwani są nie tylko graficy, ale również twórcy fabuł czy dźwiękowcy.

Eksperci przewidują, że wartość światowego rynku gier będzie stale rosnąć. A że Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynkiem, możemy spodziewać się dalszych wzrostów przychodów. Ponadto firmy inwestują chociażby w biura - kilka miesięcy temu byliśmy na otwarciu nowej wrocławskiej siedziby studia Techland, które pracownikom zapewnia nie tylko komfort pracy, ale również miejsce do odpoczynku. Na korytarzach rozstawiono automaty do gier, są pokoje drzemki, a na stołówkę można zjechać zjeżdżalnią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ