Rząd chce wprowadzić nowy obowiązek dla deweloperów. Chodzi o internet

internet
Nowy obowiązek dla deweloperów. Światłowód nie tylko w budynku, ale aż do granicy działki. / fot. Shutterstock / NDAB Creativity
Projekt nowelizacji tzw. megaustawy, która ma znacząco przyspieszyć inwestycje w ultraszybki internet, zostanie opublikowany w ciągu najbliższych 7-10 dni – zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Po publikacji dokument trafi do 30-dniowych konsultacji społecznych. Główne cele to likwidacja barier administracyjnych i zapewnienie dostępu do sieci światłowodowej w całej Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Likwidacja "białych plam" i barier

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma rozwiązać problem tzw. białych plam. Chodzi o obszary, które wciąż nie mają dostępu do szybkiego internetu. Według Ministerstwa Cyfryzacji, problem ten dotyczy obecnie około 300 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce, co stanowi 4% ogółu. Szacuje się, że koszt inwestycji potrzebnych do pokrycia tych obszarów siecią wyniesie około 3 mld zł.

Światłowód obowiązkowy w nowych budynkach

Jedną z kluczowych zmian, jakie wprowadza projekt, jest nałożenie nowych obowiązków na deweloperów. Zgodnie z proponowanymi przepisami, w każdym nowym i remontowanym budynku deweloperskim – zarówno wielorodzinnym, jak i w zespołach domów jednorodzinnych – inwestor będzie musiał obowiązkowo zapewnić dostęp do infrastruktury światłowodowej. Obowiązek ten będzie dotyczył nie tylko samego budynku, ale również doprowadzenia sieci do granicy działki.

Nowe zasady obejmą 11 innych ustaw, w tym Prawo budowlane i ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Mniej biurokracji i szybsze procedury

Projekt zakłada radykalne uproszczenie formalności, które dziś często zniechęcają inwestorów. Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka dosadnie podsumował obecne problemy: – Konieczność tej biurokracji czasem powoduje, że inwestor ma ochotę zrezygnować z inwestycji już na etapie uzgadniania stosownych dokumentów.

Aby temu zaradzić, projekt wprowadza kilka kluczowych zmian:

  • Jeden elektroniczny wniosek: Zostanie wprowadzony jednolity, elektroniczny formularz, który będzie obowiązywał we wszystkich urzędach. Ma to zredukować biurokrację nawet o 70%.
  • Regulacja opłat: Nowe przepisy mają uregulować opłaty za prowadzenie inwestycji przez drogi wewnętrzne i tereny leśne, co ma ukrócić praktyki windowania cen przez zarządców. Jak wyjaśnił wiceminister Gramatyka, projekt ma zakończyć pewne nieprawidłowości:

– Często bywało tak, że zarządcy dróg wewnętrznych albo terenów leśnych utrudniali wchodzenie tam z inwestycjami światłowodowymi albo robili sobie z tego dość wygodne i dobre źródło dochodu – powiedział Gramatyka.

  • Zasada "milczącej zgody": W postępowaniach przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma zostać wprowadzona nowa zasada. Jeśli urząd nie zareaguje na wniosek w ciągu 30 dni, będzie to oznaczało automatyczną zgodę.

Ułatwienia dla sieci 5G i walka z blokadami

Nowelizacja ma również ułatwić budowę infrastruktury dla sieci 5G. Projekt zakłada rozdzielenie kwestii infrastruktury pasywnej (np. masztów) od kwestii środowiskowych. Oznacza to, że ocena oddziaływania na środowisko będzie prowadzona na osobnym, wcześniejszym etapie, co ma zapobiegać blokowaniu budowy przez podnoszenie argumentów ekologicznych już na etapie uzyskiwania pozwolenia budowlanego.

Dodatkowo, projekt wprowadza mechanizmy, które pozwolą zaskarżać i unieważniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub uchwały krajobrazowe, jeśli te w sposób nieuzasadniony blokują inwestycje telekomunikacyjne.

Jaki jest harmonogram prac?

Po publikacji projektu i 30-dniowych konsultacjach społecznych, dokument ma trafić do Sejmu. Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że w optymistycznym scenariuszu stanie się to do końca 2025 roku. Oznacza to, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej późną jesienią 2026 roku. Nowelizacja wdraża w Polsce unijne rozporządzenie GIA (Akt ws. infrastruktury gigabitowej), którego celem jest zmniejszenie kosztów budowy szybkich sieci w całej Unii Europejskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ