PiS zaprezentuje Nowy Ład 8 maja. W nim program Babcia Plus?

Uroczystość podpisania ustawy o 14 emeryturze
Uroczystość podpisania ustawy o 14 emeryturze. Fot: Krystian Maj/KPRM
Na 8 maja została ustalona data prezentacji Polskiego Nowego Ładu - donosi portal wpolityce.pl. Tymczasem jak wynika z nowych informacji, które opublikowała Gazeta Wyborcza, rząd chce stworzyć m.in. program Babcia Plus.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, pierwotnie rząd planował ogłosić szczegóły Nowego Ładu 20 marca. Prezentacja została jednak przesunięta - oficjalnie z powodu zagrożenia epidemicznego. Do tej pory rząd nie mówił głośno o nowej dacie, ale jak podaje wpolityce.pl, wydarzenie odbędzie się 8 maja i będzie początkiem szerszej ofensywy medialnej rządu. Planowana jest także m.in. promocja Krajowego Planu Odbudowy, a jej zwieńczeniem będzie duża konwencja Prawa i Sprawiedliwości, która ma odbyć się 19 czerwca.

Nowy Ład. Co wiemy?

Do tej pory szczegóły związane z Nowym Ładem są oficjalnie nieznane. Rząd podał tylko obszary, na których opiera się cały plan. To: "Plan na zdrowie", "Uczciwa praca - godna płaca", "Dekada rozwoju", "Rodzina i dom w centrum życia", "Polska - nasza ziemia", "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek", "Dobry klimat dla firm", "Czysta energia, czyste powietrze", "CyberPoland 2025" oraz "Złota jesień życia".

Oprócz tego pewne przecieki z planu docierały do mediów. Opisywał je m.in. Dziennik Gazeta Prawna. PiS chce m.in. dokonać głębokiej reformy systemu podatkowego, znacząco podnosząc kwotę wolną od podatku (do 30 tys. złotych) oraz podwyższyć tzw. drugi próg podatkowy do 120 tys. złotych. Z drugiej strony składka na ubezpieczenie zdrowotne byłaby uzależniona od dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą.

Innym pomysłem jest wprowadzenie jawności płac w dużych firmach. Z ostatnich informacji wynika także, że PiS chce wesprzeć budownictwo mieszkaniowe.

Nowy Ład. Nowe informacje

Tymczasem Gazeta Wyborcza ujawniła nowe plany rządu związane z obszarem socjalnym. Prawdopodobnie znajdą się one w Nowym Ładzie. 

Rząd chce wzorować się na rozwiązaniach węgierskich, czyli np. stworzyć system w którym dziadkowie będą mogli przejąć opieką nad dziećmi w wieku 1-3 lat. Jeśli nie mają emerytury ani renty, będą mogli korzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego. Rodzice będą w tym czasie mogli pracować. Gazeta Wyborcza nazywa to programem "Babcia+".

To nie jedyne elementy nowego programu socjalnego. Rząd chce m.in. wprowadzić nisko oprocentowane kredyty na mieszkania dla rodzin z dziećmi. Do tego mają dojść dofinansowania dla dużych rodzin oraz zwolnienie z podatku dla kobiet, które mają co najmniej czwórkę dzieci. Rodziny wielodzietne miałyby także skorzystać z państwowego wsparcia przy kupnie samochodu - państwo miałoby pokrywać odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup pojazdu. 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ