Prawo i podatki
Przedsiębiorcy pogodzeni z systemem kaucyjnym. Początek ekorewolucji w sklepach
Mimo początkowych oporów przedsiębiorcy zrozumieli, że system kaucyjny w Polsce staje się faktem. Największe firmy, doświadczone podobnymi regulacjami za granicą, prześcigają się w ekokampaniach wokół tej tematyki. Carrefour mówi o przełomie swojego rozwiązania dla obiegu opakowań.
Duża kara dla Dr Smile. Firma stosowała techniki manipulacyjne na klientach
Dr Smile został ukarany przez prezesa UOKiK za sposób zawierania umów z konsumentami, niepotwierdzanie ich na trwałym nośniku oraz stosowanie klauzuli abuzywnej. Łączna kara to aż 3,5 mln złotych.
Rząd Tuska przedłuża wakacje kredytowe: Ulga dla Polaków do końca 2024 roku
Rząd Donalda Tuska podjął strategiczną decyzję o wydłużeniu okresu wakacji kredytowych, zapewniając tym samym znaczną ulgę dla osób obciążonych kredytem mieszkaniowym. Zmieniono warunki wakacji kredytowych tak, by więcej osób mogło z nich skorzystać. Dodatkowo na specjalną ulgę mogą liczyć rodziny z trójką dzieci i osoby, które straciły pracę.
Obajtek rozchwytywany przez pracodawców? "Mam nawet propozycje z firm międzynarodowych"
Daniel Obajtek w wywiadzie dla SuperExpressu stwierdza, że nie odchodzi na emeryturę, gdyż jest "człowiekiem walki" i "nie zniknie". Jego rzekoma popularność wśród headhunterów może wzrosnąć po nietypowym wyznaniu, bo jak deklaruje były szef Orlenu, przez ostatnie 20 lat pracował po 16 godzin dziennie "łącznie z weekendami".
11 milionów zł na pensje dla zarządu nieistniejącego CPK
Wraz z kolejnymi miesiącami poznajemy skalę malwersacji środków publicznych jakich dopuściła się poprzednia władza. Audyt wewnętrzny w spółce CPK wykazuje, że na pensje zarządu nieistniejącego lotniska przeznaczono 11 mln złotych (w zarządzie zasiadały 3 osoby).
Unia Europejska dołącza do wyścigu zbrojeń. Nowy plan inwestycji w obronność
Unia Europejska nie chce już zależeć militarnie od wyniku wyborów w USA. Bruksela zaprezentowała ambitny plan inwestycji w dziedzinie obronności, mający na celu zabezpieczenie Wspólnoty przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji.
Tusk zapowiada nowe sankcje. Całkowite embargo na żywność z Rosji i Białorusi
Donald Tusk zapowiada nowe sankcje przeciwko Rosji i Białorusi. Embargo na produkty rolne i żywnościowe z tych krajów ma obowiązywać, w założeniu polskiego premiera, w całej UE.
Biedronka nie łagodzi kursu. Kolejna szpila wbita w Lidla
Dyskont musiał wycofać się z kampanijnego hasła "Biedronka tańsza niż Lidl", po tym jak do akcji wkroczył komornik sądowy rekwirując billboardy szkodliwe dla konkurencji. Nowe hasło jest znacznie bardziej wyrafinowane. Co tym razem wymyślili marketingowcy Biedronki?
Netflix naciąga użytkowników? UOKiK przyjrzy się dodatkowym opłatom w serwisie
Polscy użytkownicy platformy Netflix nie zamierzają niemo poddać się nowej polityce cenowej giganta streamingu. UOKiK sprawdzi czy wysyłane przez nich skargi mogą naruszać przepisy.
Polska rozważa embargo na zboże z Rosji i Białorusi: Decyzja blisko
W obliczu rosnącej niepewności na europejskim rynku rolnym, Polska, pod kierownictwem premiera Donalda Tuska, rozważa wprowadzenie embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi.
Decyzja o VAT na Żywność: Kluczowy tydzień dla polskich konsumentów
Oczekiwanie rozstrzygnięcia sprawy zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze ma potrwać jeszcze tylko kilka dni. Trwają rozmowy w tej sprawie między resortem finansów a premierem Donaldem Tuskiem.
Przedsiębiorcy w potrzasku składki zdrowotnej: Rząd cofa wyborczą obietnicę
Premier Donald Tusk, reprezentujący Koalicję Obywatelską, obiecał ulgę finansową, która miała odciążyć budżety tysięcy polskich biznesów. Teraz, gdy nadszedł czas realizacji, rząd musi przyznać: obiecanych zmian nie będzie.
Francja przeciw roślinnym zamiennikom mięsa: Koniec z "wegańskim stekiem"
Francja robi krok w stronę protestujących rolników i zakazuje używania nazw dań mięsnych wobec produktów roślinnych. Polska także przymierza się do podobnego projektu.
Wojna cenowa na rynku alkoholi pod lupą prokuratury: Biedronka, Lidl i Kaufland na celowniku UOKiK
Z ostatnich doniesień wynika, że trzy znaczące siatki handlowe działające na polskim rynku – Biedronka, Lidl oraz Kaufland – znalazły się w obszarze zainteresowania organów ścigania. Wszystko za sprawą promocji na alkohol, które prawdopodobnie przekroczyły granice prawa.
Sąd Najwyższy murem za przedsiębiorcami: nie muszą płacić składek ZUS!
W ostatnim orzeczeniu, które może być określane mianem historycznego, Sąd Najwyższy stanął po stronie polskich przedsiębiorców, otwierając przed nimi nowe możliwości optymalizacji obciążeń związanych ze składkami ZUS.
Szturm AliExpress i Temu na Europę: Polscy przedsiębiorcy nawołują do bojkotu chińskich giantów
Chińskie giganty e-commerce, zdobywają coraz większą popularność w Europie, przyciągając miliony użytkowników dzięki atrakcyjnym cenom. Te niskie ceny, jak podaje "Rzeczpospolita", są częściowo wynikiem wsparcia chińskiego rządu, co budzi niepokój wśród polskich sprzedawców.
Ulga podatkowa w spadku po Polskim Ładzie PiS: "Pałacyk plus" obniży koszty mieszkania w zabytkach
Przy rozliczeniu PIT za rok 2023 można skorzystać z ulgi podatkowej na zabytki, przeznaczonej dla osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu najbardziej skorzystają mieszkańcy zabytkowych budynków, starych kamienic, osiedli robotniczych. Co warto o nim wiedzieć?
Wojna cenowa na polskim rynku dyskontów: tak tanio nie było już od lat
Dyskonty walczą z inflacją skuteczniej niż NBP? Ceny spadają w wyniku wojny handlowej między Biedronką a Lidlem. Czy to oznacza, że markety mogłyby sprzedawać żywność znacznie taniej?
Zaskakująca stabilizacja: Bank Centralny Turcji trzyma stopy procentowe w ryzach
Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB), pod nowym kierownictwem, utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 45,00% - najwyższym od 2002 roku.
Prezes IDM: Dla rozwoju rynku kapitałowego znieśmy podatek Belki
Prezes IDM Waldemar Markiewicz proponuje zniesienie lub modyfikację podatku Belki. To krok w kierunku pobudzenia aktywności inwestycyjnej w kraju. Krok konieczny, bo jak zauważa "Polski system kapitałowy jest niedorozwinięty".
Niemcy potrzebują imigrantów. Rząd przyznaje się do błędu
Niemcy biją się w pierś i przyznają, że stoją przed koniecznością przeprowadzenia głębokich reform oraz otwarcia się na imigrację. Tylko dzięki takim działaniom możliwe będzie odbudowanie siły roboczej i stymulowanie wzrostu gospodarczego. Problem w tym, jak pogodzić to z nastrojami społecznymi.
Rolnicy i przetwórcy tworzą wspólny front przeciwko wielkim sieciom handlowym
Rolnicy od miesięcy wyrażają swój sprzeciw wobec implementacji Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii "od pola do stołu" oraz Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Do protestów dołączyło także Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP). Przetwórcy oskarżają o swoje problemy duże sieci handlowe.
W 2024 r. połowa ludności świata zagłosuje w wyborach. Jak ich wynik wpłynie na rynki finansowe?
W 2024 r. połowa ludności świata będzie mogła zagłosować w wyborach. Ich głosy zdecydują nie tylko o kształcie ich ojczyzn, ale również świata, ponieważ do urn pójdą m.in. obywatele UE w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a Amerykanie będą wybierać prezydenta. To właśnie wybory w USA mają największy potencjał zmian na globalną skalę. Jak wpłynie to na rynki finansowe?
W Rosji bez zmian: Fabryka Rochen przejęta przez reżim Putina
Rosyjski sąd zadecydował o nacjonalizacji fabryki słodyczy byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Historia Rochen pokazuje powiązanie biznesu z politycznymi wydarzeniami w Ukrainie.
Marcowa waloryzacja ZUS: Więcej w portfelach emerytów i rencistów
ZUS zapowiada wzrost świadczeń od przyszłego miesiąca. Wyższe będą nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki. Wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniesie 112,12 proc.
Ważne zmiany w "wakacjach kredytowych". Projekt ma być procedowany "bardzo szybko"
Rząd bada możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań w "wakacjach kredytowych." Andrzej Domański, minister finansów, podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia, zasygnalizował, że prace nad projektem dotyczącym tzw. wakacji kredytowych są już bliskie finału.
Uber wraz z Policją i firmą Safety Logic szkoli kierowców w zakresie bezpieczeństwa drogowego
Uber uruchomił nowy cykl szkoleń zwiększających poziom wiedzy kierowców na temat przepisów drogowych oraz najczęstszych błędów popełnianych na drodze.
Zaufanie w sektorze finansowym wyższe niż mogliśmy przypuszczać
– Uskarżamy się na brak zaufania od lat, a nam wyszło, że ono jest. Może nie bardzo wysokie, ale jest – potwierdza prof. Dominika Latusek-Jurczak z Akademii Leona Koźmińskiego. Jak się okazuje, zaufanie wewnątrz sektora finansowego w Polsce, na tle innych krajów Europy Zachodniej, wygląda całkiem dobrze.
Branża murem za Zbigniewem Jagiełłą. "Zarzuty są kuriozalne"
Przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców i branżę bankową wspólnie protestują przeciwko działaniom prokuratury w sprawie Zbigniewa Jagiełły, byłego prezesa PKO BP.
Nocna prohibicja w Krakowie zwiększyła bezpieczeństwo w mieście
Po pół roku od wprowadzenia w Krakowie tzw. nocnej prohibicji, władze miasta odnotowują imponujące efekty. Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy, obowiązujący od lipca do grudnia 2023 roku, przyczynił się do znaczącego spadku liczby interwencji służb.
NBP pomoże sfinansować budowę CPK i elektrowni jądrowej?
Członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski proponuje, by gigantyczne projekty infrastrukturalne takie jak Centralny Port Komunikacyjny (CPK) czy budowa elektrowni jądrowej finansować z emisji obligacji celowych.
Operator wypożyczalni rowerów z dużą karą. Niespodziewanie zmienił umowę i kazał płacić użytkownikom
UOKiK nałożył karę w wysokości niemal 800 tys. złotych na firmę Nextbike, operatora wypożyczalni rowerów miejskich. Firma stosowała klauzule abuzywne, m.in. jednostronnie zmieniała umowy klientom.
Transformacja energetyczna w firmach. Na co stawiają polscy przedsiębiorcy
Jak unijne regulacje wpłyną na decyzje firm dotyczące transformacji energetycznej? „Import z krajów spoza Unii, który do tej pory mógł być sposobem na ominięcie opłat za emisję CO2 pod tym względem przestanie być opłacalny. Importerzy będą zmuszeni bowiem rozliczyć się z kosztów emisji sprowadzanych towarów, a to przełoży się na ich finalną cenę – wyjaśnia Nicolas Bzymek, Country Manager w GreenYellow Polska w rozmowie z My Company Polska.
Szykują się zmiany dla biznesu. Minister Hetman ogłasza pakiet deregulacyjny
Minister Krzysztof Hetman podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych zapowiedział duże zmiany w sposobie prowadzenia biznesu.
ZUS rozpoczął przekazywanie przedsiębiorcom informacji o stanie rozliczeń za rok 2023
ZUS rozpoczął w piątek przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023 – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.