Bez tego zaświadczenia nie dostaniesz renty wdowiej. Nowe przepisy od 2025 roku

renta wdowia
Zmiany w przyznawaniu renty wdowiej od 1 stycznia 2025 roku / Fot. Pixaby/sabinevanerp
Renta wdowia to świadczenie finansowe wspierające małżonków, którzy stracili partnera będącego emerytem lub rencistą. Ważne, aby wcześniej mieli zaświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej. Od 2025 roku wchodzą w życie zmiany renty wdowiej. Kto może się ubiegać o to świadczenie, jakie warunki należy spełnić oraz jakie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Renta wdowia to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Do 2024 roku renta wdowia była świadczeniem alternatywnym – osoby uprawnione musiały wybrać między własną emeryturą lub rentą a świadczeniem po zmarłym małżonku. Od 1 stycznia 2025 roku będą mogli łączyć świadczenia. By uzyskać rentę wdowią, trzeba udowodnić prawo do renty rodzinnej. Oto jak to zrobić. 

Renta rodzinna – jak się o nią ubiegać?

Renta rodzinna to świadczenie zapewniające wsparcie finansowe dla bliskich zmarłego, którzy byli na jego utrzymaniu. Przyznawana jest członkom rodziny w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej lub pobierającej świadczenie emerytalne, lub rentowe.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje:

  • dzieciom zmarłego – do ukończenia 16. roku życia lub do 25. roku życia, jeśli się uczą. W przypadku dzieci z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, świadczenie może być wypłacane bezterminowo,
  • wdowie lub wdowcowi – pod warunkiem ukończenia 50 lat, niezdolności do pracy lub opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty,
  • rodzicom zmarłego – jeżeli byli na jego utrzymaniu i spełniają kryteria wiekowe (50 lat) lub zdrowotne (niezdolność do pracy).

Wniosek o rentę rodzinną

Aby ubiegać się o rentę rodzinną, należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i dołączyć wymagane dokumenty:

  • Wypełniony wniosek o rentę rodzinną – formularz ZUS Rp-2.
  • Odpis aktu zgonu osoby zmarłej.
  • Dokumenty potwierdzające uprawnienia członków rodziny, np. akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o nauce, orzeczenie o niezdolności do pracy.
  • Dokumentacja ubezpieczeniowa zmarłego, np. zaświadczenie o okresach składkowych i nieskładkowych lub decyzja o przyznaniu emerytury, lub renty.
  • Zaświadczenie o dochodach – jeśli dotyczy wnioskodawcy.

Dopiero po ustaleniu prawa do renty rodzinnej, wdowiec lub wdowa będzie mogła starać się o rentę. 

Renta wdowia na nowych zasadach

Od lipca 2025 roku renta wdowia będzie przyznawana na podstawie nowych reguł, które wprowadzają istotne zmiany:

  • osoby uprawnione będą mogły pobierać swoją emeryturę lub rentę oraz część świadczenia po zmarłym małżonku,
  • maksymalna suma świadczeń w przypadku zbiegu praw wynosić będzie trzykrotność najniższej emerytury.

Od 2025 roku wzrośnie również kwota wypłaty renty wdowiej. Osoby uprawnione będą mogły otrzymywać 15 proc. świadczenia po zmarłym, a od 2027 roku ten procent wzrośnie do 25 proc. Aby uzyskać prawo do świadczenia, wnioskodawca musi spełnić kryteria wiekowe (50 lat dla kobiet i mężczyzn lub uprawnienia do wcześniejszej emerytury) oraz udowodnić pozostawanie w związku małżeńskim ze zmarłym w chwili jego śmierci.

Kto może ubiegać się o rentę wdowią?

Prawo do renty wdowiej przysługuje:

  • współmałżonkom zmarłego – podstawowe prawo mają osoby pozostające w związku małżeńskim w chwili śmierci partnera,
  • byłym małżonkom – mogą ubiegać się o świadczenie, jeśli mieli zasądzone alimenty od zmarłego,
  • rozwiedzionym małżonkom – jeśli sądowo ustalono prawo do alimentów od zmarłego.

Wniosek o rentę wdowią

Aby złożyć wniosek o rentę wdowią od 2025 roku, należy w dokumentacji dołączyć:

  • akt zgonu współmałżonka,
  • potwierdzenie długości małżeństwa (akt małżeństwa),
  • dokumenty potwierdzające prawo zmarłego do emerytury lub renty.

Wniosek można złożyć osobiście w oddziale ZUS lub KRUS, lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Świadczenia przysługują od lipca 2025 roku, jeśli spełnione są wszystkie warunki.

Ile wynosi renta wdowia?

Od lipca 2025 roku renta wdowia będzie wypłacana w nowym systemie. Oprócz własnej emerytury/renty będzie wypłacanej w pełnej wysokości, świadczeniobiorca będzie miał prawo do otrzymywania pieniędzy z tytułu renty. Odpowiednio w 2025 roku będzie to 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, a od 2027 roku 25 proc. Maksymalna suma świadczeń w przypadku zbiegu wynosi trzykrotność najniższej emerytury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ