Wydanie 5/2021 (68) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2021 (68)

Data publikacji: 30.04.2021

Uczę się z porażek

Kluczowa jest wiara we własne możliwości. I wytrwałość. Jest mnóstwo ludzi, którzy mogliby zajść naprawdę wysoko, ale brakuje im właśnie wytrwałości – mówi Jan Błachowicz, mistrz świata MMA wagi półciężkiej w najbardziej prestiżowej organizacji UFC.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 5/2021 (68)

103

Raporty

Leasing szansą w czasach po pandemii

Mimo pandemii przedsiębiorcy nadal z chęcią korzystają z finansowania w postaci leasingu. To nie tylko szansa na obniżenie długoterminowych kosztów działalności, ale także odpowiedź na wyzwania związane z nową rzeczywistością.

106

Moja firma

Franczyza. Jak nie nabić się w butelkę

Prowadzenie biznesu franczyzowego to szansa, ale i wyzwanie. Oprócz tradycyjnego ryzyka biznesowego dochodzi jeszcze jeden czynnik – podejście franczyzodawcy. Współpraca z nierzetelnym partnerem może się źle skończyć.

110

Raporty

Raport cyberbezpieczeństwo. Chmura, czyli dane w bezpiecznym miejscu

Wiele małych firm nadal korzysta jedynie z komputerów ustawionych w biurze. Niestety, takie rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa przechowywanych na nich informacji. Nawet, jeśli – co przecież nie jest regułą – dobrze zabezpieczymy sieć i pamiętamy o tym, by tworzyć kopie zapasowe. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury.

117

Moja firma

Jak napisać i wydać powieść

Trenerzy pisania twierdzą, że do napisania własnej książki potrzeba kilku rzeczy, a żadną z nich nie jest talent czy natchnienie. Ale nawet utalentowane osoby potrzebują warsztatu. Szkoły pisania mogą tu pomóc, jednak nie zagwarantują wydawniczego sukcesu. Sprawdzamy, ile to kosztuje.

120

Raporty

Raport elektromobilność. Więcej, dalej i szybciej, czyli auta na prąd

Na razie auta na prąd to niewielki procent wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, ale „elektryfikacja” transportu z roku na rok przyspiesza. Rośnie liczba dostępnych modeli, ceny spadają, pojawia się też coraz więcej publicznie dostępnych ładowarek. Zdaniem ekspertów tej rewolucji już nic nie zatrzyma.

130

Felietony

Przepraszamy za utrudnienia

„Nie mamy pańskiego PIT-36 i co pan nam zrobi! Cham się uprze i mu daj! No skąd wezmę, jak nie mam”. Taki zasadniczo komunikat mogliśmy uzyskać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.

131

Raporty

Raport Zielony Ład. Polska droga do wodoru

Budowa farm morskich na Bałtyku oznaczać będzie nie tylko ekstradostawy niedrogiej energii z odnawialnych źródeł. To też szansa na wykorzystanie nadwyżek taniej i czystej energii do produkcji wodoru i rozwoju gospodarki wodorowej, która będzie jednym z filarów naszej transformacji energetycznej.

136

Wywiady

Czy home office obniża naszą odporność?

Za dużo godzin przed komputerem i dodatkowe obowiązki, np. zajmowanie się dziećmi. Wymuszony home office działa na nas gorzej niż zwykła praca. Jak w pandemii nie dać się zwariować? - radzi dr Kaja Prystupa-Rządca.

140

Bohaterowie przedsiębiorczości

Czekoladowe imperium

Do wszystkiego doszedł sam, od zera. Adam Piasecki zbudował w Krakowie czekoladowe imperium, które przez lata odcinało się od swojego twórcy. Na szczęście to już przeszłość.

144

Lifestyle

Jak blefować doskonale o kuchniach świata

Szuka blefowania jest sztuką odważnego mówienia głośno tego, co wie się na dany temat, bez odsłaniania własnej niewiedzy. W życiu – tak jak w pokerze – nie zawsze można mieć dobre karty, ale zawsze można udawać. W tym odcinku naszego poradnika podpowiadamy, w jaki sposób zręcznie opowiadać o kuchni Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także bliskiej i dalszej nam Europy.

148

Książki

Najlepszy moment

Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz. Wszystko wskazuje na to, że gdy firma szuka rozwiązań, na rynku pojawia się odpowiednia książka.

149

Lifestyle

Trzeba uświadamiać

Trudny czas pandemii sprzyja trosce o zdrowie, choć już sam stres nie pomaga w rozstaniu się z nałogiem. Skutecznym argumentem mogą więc być fakty i wyniki badań – po prostu wiedza.

151

Wywiady

Carlos Silvan. Poza biznesem

Carlos Silvan to główny menedżer Glovo Polska. W swoim życiu mieszkał w ponad 15 krajach i z każdym miejscem ma wiele wspomnień. Choć kocha jedzenie, zwłaszcza jego lokalne odmiany, to przekonuje, że nic nie przebije hiszpańskiej kuchni. Uwielbia te chwile, gdy wsiada do samochodu, po czym opuszcza szyby w ciepły letni dzień i spokojnie jedzie wzdłuż katalońskiego wybrzeża...

152

Felietony

Nietrwałość

Dzisiejsze przedmioty psują się łatwo, a ponieważ ich naprawa zazwyczaj nie jest opłacalna, wymieniamy je na nowe. Czasem wymieniamy je na nowe nawet wtedy, gdy są sprawne.