Leasing szansą w czasach po pandemii

Leasing w czasie pandemii?
Leasing w czasie pandemii?
Mimo pandemii przedsiębiorcy nadal z chęcią korzystają z finansowania w postaci leasingu. To nie tylko szansa na obniżenie długoterminowych kosztów działalności, ale także odpowiedź na wyzwania związane z nową rzeczywistością.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2021 (68)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przedsiębiorcy najbardziej dotknięci przez pandemię stanęli przed trudnym dylematem. Co zrobić, by utrzymać biznes? Jak pokazują doświadczenia z ostatnich miesięcy, najlepiej radzą sobie te firmy, które zbytnio nie obciążają swoich bilansów aktywami. Słowem – mają elastyczne podejście do swojego majątku. Są na to twarde dowody. Jak wynika z badań Santander Leasing aż 90 proc. korzystających z leasingu dobrze ocenia taki model finansowania – mimo trudności z ostatniego roku!

Firmy sięgają po leasing

Z tego względu dziś firmy coraz częściej poszukują możliwości związanych z pozyskiwaniem pojazdów lub sprzętu dzięki finansowaniu w postaci leasingu. Widzimy także inne trendy, np. rosnącą popularność wynajmu długoterminowego. Przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość rozmaitych narzędzi, z których mogą korzystać dosłownie w każdej chwili. Wszystkie wyróżnia jeden czynnik – elastyczność. Szybkie pozyskiwanie finansowania, możliwość dostosowywania kosztów pod własne potrzeby to coś, co dziś jest na topie. W dodatku trend ten będzie się tylko pogłębiał. Przykładowo, w 2020 r. liczba wynajmów długoterminowych pojazdów znacząco wzrosła. W takiej formie do przedsiębiorców trafia już co czwarte auto w Polsce!

Firmy mają coraz większe potrzeby inwestycyjne. Pandemia pokrzyżowała wiele interesujących projektów. Na szczęście wraz z wychodzeniem gospodarki z załamania przedsiębiorcy powracają do swoich pomysłów. Widzimy rosnące zainteresowanie np. ekspansją międzynarodową, ale także rozwojem działalności w Polsce. Z miesiąca na miesiąc otrzymujemy coraz więcej zapytań.

Opłacalność inwestycji

Nie oznacza to, że tradycyjny zakup samochodów czy maszyn nie jest opłacalny. Sprawny przedsiębiorca potrafi to przeliczyć. Po pierwsze, powinniśmy przeanalizować, w jakiej sytuacji finansowej jest firma i czy jednorazowy, bardzo duży wydatek, to najlepsze wyjście zwłaszcza w trudnych czasach, jakie mamy obecnie.

Po drugie, należy wyliczyć wszystkie za i przeciw – jeśli chodzi np. o korzyści podatkowe. W przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego korzystamy z dodatkowych narzędzi optymalizujących nasze koszty działalności. Realny koszt środka trwałego w ten sposób może być znacznie niższy niż jego jednorazowy zakup. W dodatku w ramach leasingu lub wynajmu firmy oferują bogaty pakiet dodatkowych usług, np. pakiety serwisowe dla samochodów. 

Pod uwagę powinno się także wziąć jednorazowe wydatki, jak np. wkład własny. Po trzecie, to czas i trudności związane z pozyskaniem finansowania. Dziś pozyskanie leasingu czy wynajmu jest bardzo szybkie i może być przeprowadzone zdalnie. Trzeba jednak także dokładnie przeanalizować różne wyzwania związane z finansowaniem. Przykładowo, do kogo formalnie należy przedmiot (i jak wpływa to na nasze cele) oraz czy da się rozwiązać umowę.

Podsumowując, przed każdą decyzją trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. 

Naszym celem powinno być obniżenie kosztów prowadzenia działalności, ale jednocześnie zapewnienie naszej firmie sprawności i stabilności.

---------------------------------------------------

Santader Leasing coraz mocniejszy

Mimo pandemii Santander Leasing odnotował wzrost inwestycji w segmencie pojazdów w 2020 r. W tym czasie cały rynek leasingu zanotował spadek – to był dla branży motoryzacyjnej najgorszy rok w historii. Samochody w salonach nie znajdowały nabywców, ale mimo to przedsiębiorcy ufali Santanderowi i stawiali na rozwiązania firmy.

My Company Polska wydanie 5/2021 (68)

Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY