Kiedy zawiesić działalność gospodarczą

Zawieszenie działalności
Zawieszenie działalności, fot. Adobe Stock
Jedyny kontrahent przestał zamawiać? Nie możesz znaleźć alternatywy? Czas na zawieszenie działalności gospodarczej. Radzimy, jak nie narazić się na problemy.

Zawieszenie działalności składa się poprzez wniosek do CEIDG. Zanim się to zrobi, trzeba już wiedzieć, na jak długo zawiesza się działalność. – Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu i na dowolnie długi okres: na czas określony lub nieokreślony. Wyjątek to spółki wpisane do KRS – tu maksymalny termin to 24 miesiące. Jednak okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni (lub 28 – jeśli obejmuje luty). Jeżeli we wniosku o zawieszenie przedsiębiorca wskaże datę wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu bez konieczności składania dodatkowego wniosku – tłumaczy Iwo Klisz, adwokat w kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Złożenie wniosków co do zasady jest zwolnione z opłat. – Pamiętać jednak należy, że nie dotyczy to opłaty od pełnomocnictwa. W przypadku więc osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą złożenie wniosku przez pełnomocnika – który nie jest członkiem najbliższej rodziny przedsiębiorcy, np. małżonkiem, rodzicem, dzieckiem lub rodzeństwem – wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł płatnej na konto odpowiedniego urzędu miasta czy gminy i dołączenia do wniosku potwierdzenia jej uiszczenia – komentuje Grzegorz Witczak, dyrektor Działu Prawa Gospodarczego i Nieruchomości w TGC Corporate Lawyers

Zawieszenie działalności może także przysporzyć nam wielu problemów, jeśli zapomnimy o niektórych obowiązkach. Oto kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, by ograniczyć takie ryzyko.

Pytanie 1  Czy zatrudniasz pracowników?

Jeśli nie, możesz od razu przejść do kolejnego punktu. Jeśli tak, sytuacja robi się bardziej skomplikowana. – Zawiesić działalność gospodarczą może tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Dlatego przymierzając się do tego kroku, powinien on najpierw rozwiązać umowy z pracownikami i wyrejestrować ich z ubezpieczeń społecznych – wyjaśnia radca prawny Julian Wypasek z kancelarii prawnej Grzelczak Fogel i Partnerzy.

Iwo Klisz przypomina, by wyrejestrować pracowników z systemu ubezpieczeń w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy. – Jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń należy podać dzień następujący po dniu rozwiązania stosunku pracy. Przedsiębiorca musi również wyrejestrować wszystkich zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodzin – przestrzega Klisz.

Od zasady braku pracowników jest jeden wyjątek – prowadzenie działalności i zatrudnianie tylko takich pracowników, którzy przebywają na urlopie: macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, wychowawczym lub rodzicielskim. – W tych rzadkich przypadkach przedsiębiorcy powinni jednak mieć na uwadze, że gdyby taki urlop zakończył się jeszcze w okresie zawieszenia ich działalności gospodarczej, to ich pracownikom należne będzie wynagrodzenie postojowe – mówi Julian Wypasek.

Mecenas Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy zaznacza, że zawieszenie działalności może nastąpić w przypadku posiadania aktywnych umów zlecenia lub umów o dzieło.

Pytanie 2  Czy jesteś czynnym podatnikiem VAT?

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność, jest zwolniony z wysyłania plików JPK_VAT. Pod kilkoma wyjątkami, np. sprzedażą aktywów trwałych. – Dlatego jeżeli przedsiębiorca zakłada, że w okresie zawieszenia jego działalności będzie podejmował czynności opodatkowane VAT, musi powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego przed ich wykonaniem, a najlepiej jeszcze przed zawieszeniem działalności gospodarczej – radzi Julian Wypasek.

Iwo Klisz zwraca także uwagę na specyficzny obowiązek podatników, którzy dokonują tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. – Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, w czasie zawieszenia działalności nie będzie musiał składać co miesiąc deklaracji VAT....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2021 (68)

Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie