Wydanie 2/2018 (29) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2018 (29)

Data publikacji: 25.01.2018

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2018 (29)

1

Edytorial

Blockchain: u progu rewolucji

Kryptowaluty. W ostatnich miesiącach najważniejszy dla inwestorów dylemat zawiera się w trzech słowach: kupować, sprzedawać czy trzymać bitmonety.

10

Ludzie

Borg, McEnroe i trzy „A”

Albert Judycki i Jacek Malarski, właściciele firmy cukierniczej Lukullus, wypracowali styl, w którym najważniejsze są prostota, nieustanna troska o jakość i piękną formę oraz... warszawskość. Trzymają się z dala od wymyślnych frykasów, bo nie chcą uszczęśliwiać „gourmandzistów” i „foodzistów”, tylko zwykłych ludzi.

16

Ludzie

Wulkanu nie da się zatrzymać

Nie powinniśmy bać się nowych technologii, lecz je wykorzystywać. Blockchain daje szanse nowym ośrodkom na zdobycie przewagi konkurencyjnej w stosunku do starych centrów dominacji. Ignorowanie go sprawi, że staniemy się zaściankiem światowej gospodarki, a to jest bardzo niebezpieczne – mówi Anna Hejka, założycielka i prezes Heyka Capital Markets Group, pierwszego banku inwestycyjnego w Europie Środkowej i grupy funduszy venture capital, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

22

Finanse

Nowy pieniądz wolnych ludzi

Kryptowaluty: bohaterki ekscytujących zwyżek notowań, uważane za prawdziwe pieniądze, którymi rządzą zwykli ludzie, wkraczają na salony.

28

Rynki

Whisky, brzytwa i pozytywna atmosfera

Barber shopy powstają ostatnio jak grzyby po deszczu, jednak wiele z nich nie utrzyma się na rynku. Obronną ręką wyjdą te, które potrafią się wyróżnić – zwłaszcza wysoką jakością usług.

34

Rynki

Zarobić na nostalgii

Gdy ktoś słyszy „biznes na starych komputerach”, pierwsze skojarzenie, jakie mu się nasuwa, to recykling zużytego sprzętu. Owszem, tak też można, ale o wiele ciekawsze jest zarabianie na „komputerach z duszą”. Z odległych czasów, gdy nie było internetu i superwydajnych procesorów.

50

Finanse

Przezorny ubezpieczony

Niezależnie od branży, w której działają, firmy w przytłaczającej większości powinny ubezpieczyć przynajmniej niektóre aspekty swojej działalności. Jakie są tu dziś możliwości dla mniejszych przedsiębiorstw i jakie koszty wchodzą w grę?

54

Finanse

E-kantory: tu rządzą fintechy

Import, eksport czy zwykła zagraniczna delegacja – wszystko to wymaga wymiany walut. Dziś można wygodnie skorzystać z usług e-kantorów, które prześcigają się, by zadowolić klienta, i jeszcze nie powiedziały tu ostatniego słowa.

58

Finanse

Dotacja, fundusz i my

Inwestycje funduszy venture capital i dotacje unijne to dwa źródła finansowania, których umiejętne łączenie stanowi często klucz do szybkiego rozwoju młodych firm.

62

Zarządzanie

Rodzinna atmosfera ważniejsza niż pensja

GUS podaje, że stopa bezrobocia w listopadzie spadła do 6,5 proc. – po 1989 r. niższa była tylko w 1990. Za tym wynikiem stoją zwłaszcza emigracja rodaków i dobra w całej Europie koniunktura gospodarcza. Ta ostatnia cieszy, ale w efekcie to pracownik dyktuje warunki. Co z tym może zrobić mała firma, która o niego konkuruje?

66

Marketing

Wtapiając się w otoczenie

Choć praktykuje się ją pewnie tak długo, jak istnieje handel, samo pojęcie reklamy natywnej jest dosyć nowe. Zdążyło już jednak zdobyć ogromną popularność, a określane nim działania są często przedstawiane jako przyszłość marketingu.

70

Startupy

Opcja SaaSka

Coraz większą popularność wśród przedsiębiorców zdobywa model SaaS: wynajmuje się gotowy system IT czy aplikację i nie trzeba już inwestować w rozwijanie informatyki u siebie, żeby świadczyć jakąś usługę. To się zwykle opłaca... choć nie zawsze.

74

Fajrant

Diesle w odwrocie

Po głośnej aferze Dieselgate zauważalnie zaczęło spadać zainteresowanie samochodami z silnikiem na olej napędowy. Eksperci szacują, że tendencja ta się utrzyma, pytanie jednak, co producenci proponują w zamian?

81

Prawo i podatki

Prawa własności intelektualnej ważne dla startupów

Budowanie własnego biznesu to wieloetapowy proces wymagający odpowiedniego planowania. Jest wiele ścieżek, które mogą zwiększyć szanse na sukces startupu. Jedną z nich jest odpowiednie zabezpieczenie praw własności intelektualnej.

84

Moja firma

Kamera, akcja, sprzedaż!

YouTube to królestwo wideo i przeróżne promocyjne możliwości. A jak pokazały badania agencji Tubular Insights, aż 96 proc. użytkowników tego tłumnie odwiedzanego serwisu uważa wyświetlane w nim filmy za pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

94

Fajrant

Słuchawki, w których już nie posłuchamy

Niedawno pisałem w „My Company Polska”, że życie startupów, które chcą produkować sprzęt dla konsumentów, jest naprawdę ciężkie i bankrutują one częściej niż inne młode firmy. Tym razem przyglądam się uważniej takiemu bankructwu. Historia Doppler Labs, produkującego znakomite bezprzewodowe słuchawki, jest bowiem znamienna.

96

Fajrant

O krypto(r)ewolucjach

Co jest motorem postępu? Mieszanina wielu czynników, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na dwa: na naturalną chęć zmieniania świata i pragnienie bogacenia się. A żądza władzy? W większości przypadków jest to tylko odmiana tych dwóch pierwszych dążeń.