Edytorial

Takie będą Rzeczypospolite...

Takie będą Rzeczypospolite...

Polskie media szerokim łukiem omijają wielkie międzynarodowe konferencje gospodarcze, a szkoda, bo nawet w zalewie przewidywalnych deklaracji czy wręcz pustosłowia zdarzają się prawdziwe perełki. W tym roku na szczycie w Davos „czarował” publiczność Jack Ma, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, właściciel chińskiej marki Alibaba.

Dorota Goliszewska 20.02.2018
Blockchain: u progu rewolucji

Blockchain: u progu rewolucji

Kryptowaluty. W ostatnich miesiącach najważniejszy dla inwestorów dylemat zawiera się w trzech słowach: kupować, sprzedawać czy trzymać bitmonety.

Europa ma nowego lidera wzrostu gospodarczego

Europa ma nowego lidera wzrostu gospodarczego

Wakacje 2017 r. spędziłam wraz z przyjaciółmi w Rumunii. Od dawna planowaliśmy przemierzyć Karpaty wzdłuż i wszerz, w tym poznać emocje, jakie towarzyszą podróży słynnymi transalpejskimi drogami. Przy budowie jednej z nich, arcytrudnej Trasy Transfogarskiej, zginęło wielu ludzi tylko dlatego, że kaprysem dyktatora było to, by ona powstała.

Skąd się biorą pieniądze na 500+?

Skąd się biorą pieniądze na 500+?

Pod koniec października przemknęły niemal bez echa zasmucające wyniki badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl, które dotyczyło znajomości źródeł finansowania programu Rodzina 500+.

Załóż z nami pierwszy biznes

Załóż z nami pierwszy biznes

Jesteśmy – my, czyli „My Company Polska” – młodym magazynem na polskim rynku prasy biznesowej, niemniej mamy się czym pochwalić. Za nami już 26 wydań miesięcznika oraz... pierwsza książka!

Polska strefą inwestycji?

Polska strefą inwestycji?

W Polsce co roku odbywa się kilka dużych konferencji biznesowych, ale tylko od Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju oczekuje się, że padną tu jakieś ważne deklaracje polityczne. Nieprzypadkowo, bo Krynica, jak żadne inne wydarzenie tego typu, przyciąga nie tylko przedsiębiorców, ale też polityków.

Dorota Goliszewska 18.09.2017
Wyższe wpływy z VAT. Oby tak zostało

Wyższe wpływy z VAT. Oby tak zostało

W wakacje Ministerstwo Finansów pochwaliło się, że w pierwszej połowie 2017 r. – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT wzrosły o ponad 28 proc. (o 17,6 mld zł).

Poznajcie marki cenione przez przedsiębiorców

Poznajcie marki cenione przez przedsiębiorców

Lubię rzeczy solidne, o powtarzalnej jakości i co do których mam pewność, że nie zawiodą. Czyli marki. Poświęcamy im dużo miejsca w tym wydaniu, omawiając wyniki naszego badania Marka Godna Zaufania 2017. Marka buduje specyficzną więź z odbiorcą, pewien rodzaj sympatii i zaciekawienia, czym tym razem zaskoczy, bo mimo stabilnego fundamentu, musi się też zmieniać i doskonalić.

Polskie Inspiracje

Polskie Inspiracje

Mamy opinię jednego z najbardziej przedsiębiorczych narodów. Zasłużyliśmy na nią m.in. imponującym skokiem cywilizacyjnym, jakiego dokonaliśmy po 1989 r. Dziś, mimo że – jak pokazują badania – duch przedsiębiorczości nie gaśnie, jest trudniej być na swoim, bo i warunki zewnętrzne są trudniejsze. Obok tamtego entuzjazmu pojawiły się niewiara we własne umiejętności czy lęk przed porażką.

Inflacja znów z nami

Inflacja znów z nami

Inflacja. Na informacje o jej poziomie jestem wyczulona. Pamiętam bowiem rozczarowanie, a nawet ból rodziców, gdy okazało się, że obróciła wniwecz ich marzenia, by pomóc dzieciom wystartować w dorosłość.

Zatrzymani w blokach startowych

Zatrzymani w blokach startowych

Mimo że „innowacyjność” odmieniana jest dziś przez wszystkie możliwe przypadki i stała się słowem kluczem programów politycznych, konferencji i debat, mamy wciąż realny problem z przekierowaniem gospodarki na nowoczesność.

Dorota Goliszewska 20.03.2017
Wiosenny oddech w My Company Polska

Wiosenny oddech w My Company Polska

Kreśląc co miesiąc kilka słów wstępniaka, staram się nie omawiać zawartości bieżącego wydania. Zwłaszcza że, jak pokazuje nasz monitoring, Czytelnicy, którzy w coraz większej liczbie sięgają po „My Company Polska”, czytają magazyn niemal od deski do deski. Tym razem jednak zrobię wyjątek.

Nic dwa razy się nie zdarza. A może?

Nic dwa razy się nie zdarza. A może?

Po ponad roku funkcjonowania nowego rządu i kampanijnych zapowiedziach stworzenia nowego klimatu dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości chciałoby się powiedzieć: sprawdzam. Tyle że ten przegląd wypadłby mizernie.

Oby to był dobry rok

Oby to był dobry rok

W końcówce roku trudno oprzeć się pokusie podsumowań, szczególnie gdy żegna się go w dobrym nastroju. Dla nas, zespołu „My Company Polska”, był to świetny czas. W grudniu odnotowaliśmy, po raz kolejny, wyższy niż w poprzednim miesiącu poziom sprzedaży egzemplarzowej.

Nadchodzą zmiany w prawie i podatkach

Nadchodzą zmiany w prawie i podatkach

W ciągu minionych 15 miesięcy magazyn „My Company Polska” dwukrotnie zapytał reprezentatywne grupy przedsiębiorców o bariery rozwoju biznesu w Polsce. Zaskoczenia nie było, bo i inne sondaże na to wskazują, że ludziom przedsiębiorczym najbardziej dokuczają wysokie koszty pracy (podatki, ZUS) oraz nieprzyjazne prawo.

Odważniej sięgajcie po fundusze unijne

Odważniej sięgajcie po fundusze unijne

Dane makroekonomiczne za pierwsze półrocze nie są dobre. Zauważalnie spadł poziom inwestycji (z kwartału na kwartał jest z tym coraz gorzej), co przełożyło się na pogorszenie prognoz dotyczących dynamiki PKB. Szukając winnego, decydenci wskazują na wolniejsze niż zakładano zasilenie gospodarki przez fundusze unijne. Liczą jednak na ich odkorkowanie. Do kogo trafią w pierwszej kolejności?

Uszczelnianie budżetu idzie opornie

Uszczelnianie budżetu idzie opornie

Po siedmiu miesiącach tego roku wiadomo, że plany uszczelnienia budżetu i zwiększenia wpływów podatkowych w takiej skali, która urealniałaby spełnienie zobowiązań wyborczych, spaliły na panewce. Nie należy za to winić obecnej ekipy, bo po prawdzie żadnemu z poprzednich rządów taki manewr się nie udał. Co nie znaczy, że zadanie jest niewykonalne.

Latem więcej pieniędzy dla firm

Latem więcej pieniędzy dla firm

Tegoroczne lato może być gorące, nie tylko za sprawą pogody. W czerwcu i lipcu z większym impetem (chciałoby się powiedzieć wreszcie, wszak to perspektywa finansowa 2014–2020!) ruszyły bowiem programy unijnego wsparcia dla przedsiębiorców

Dlaczego powinniśmy walczyć o talenty

Dlaczego powinniśmy walczyć o talenty

Podskórnie, mało zauważalnie, mimo że niesie ze sobą potencjalnie wielkie skutki ekonomiczne, toczy się na świecie batalia o ludzi: o przyciągnięcie do swego kraju informatyków, programistów, innowatorów, przedsiębiorców. Polska jeszcze tej wojny nie przegrywa, ale brak wizji, jak rozwiązać problem narastającej rywalizacji o talenty, porażkę tę przybliża.

Wpadłeś w długi - działaj!

Wpadłeś w długi - działaj!

Osobiście nie znam nikogo, kto nie ma jakiegoś długu: nie wziął kredytu hipotecznego, gotówkowego, samochodowego, nie spłaca karty kredytowej czy linii debetowej na rachunku bankowym, nie skorzystał z leasingu.

Dorota Goliszewska 25.05.2016
Czy warto przenieść firmę za granicę

Czy warto przenieść firmę za granicę

Liczne badania, w tym sondaż sprzed pół roku zlecony przez „My Company Polska”, potwierdzają, że w opinii przedsiębiorców warunki do prowadzenie biznesu w Polsce pozostawiają wiele do życzenia.

TTIP: Cieszyć się czy bać

TTIP: Cieszyć się czy bać

W bieżącym wydaniu „My Company Polska” rozpoczynamy nowy cykl – „Gorący temat”. Pragniemy nim zachęcić Państwa do dyskusji o sprawach, które dziś lub w przyszłości mogą istotnie wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy

Tematem wiodącym niniejszego wydania „My Company Polska” jest nasz miniraport poświęcony, ogólnie rzecz ujmując, relacjom na linii bank–przedsiębiorca. Zatytułowaliśmy go „Bank przyjazny firmie”.

Drodzy Czytelnicy

Drodzy Czytelnicy

Zanim My Company Polska, magazyn adresowany do właścicieli i menedżerów małych i średnich firm, trafił dziś w Wasze ręce, postanowiliśmy lepiej Was poznać.

Dorota Goliszewska 22.09.2015