Zacznij produktywnie dzień. 5 prostych trików na udane poranki

Nawyki na produktywne poranki / Fot. Pexels.com
Nawyki na produktywne poranki / Fot. Pexels.com
Aby dobrze rozpocząć dzień, warto stosować pewne nawyki, które w dużym stopniu poprawiają szansę na to, że następne godziny będą produktywne, a nasz nastrój - odpowiednio pozytywny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tim Ferriss ścieli łóżko, medytuje, ćwiczy i zapisuje różne przemyślenia w swoim dzienniku. Gary Vaynerchuk ma cały, dość złożony rytuał poranny, która trwa do 3 godzin. To, jak zaczynasz poranek, jest bardzo ważne i często dyktuje przebieg reszty dnia. 

Inspiracje: Albert Einstein

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że muszą wykorzystać poranek w możliwie najlepszy sposób, aby przygotować się do całego dnia. Poniższe nawyki sprawią, że zmaksymalizujesz poziom energii, utrzymasz koncentrację i zwiększysz produktywność. 

Nawyki na produktywne poranki

1. Wprowadź zdrowe nawyki związane ze snem

Brak snu zwiększa stres i osłabia zdolność naszego organizmu do regulowania silnych emocji, takich jak lęk, złość i strach. Jest również zaangażowany w rozwój poważnych przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Podstawa to: śpij co najmniej 6,5-8 godz. dziennie. Nie pozwalaj sobie na krótszy sen, bo w przeciwnym razie niezależnie od tego, jakie nawyki wprowadzisz, i tak nie uda ci się pracować produktywnie danego dnia.

2. Usuń przeszkody 

Kiedy wstaniesz, nie powinieneś marnować czasu na rzeczy, które mogłeś przygotować przed pójściem spać. Warto stworzyć rutynę, której będziesz przestrzegać. Dla przykładu, jeśli rano lubisz poćwiczyć, przygotuj ubrania treningowe i odpowiedni sprzęt już wieczorem dnia poprzedniego. Lubisz zaczynać dzień od dobrej kawy czy herbaty? Naszykuj, co trzeba, zanim pójdziesz spać. 

Postaraj się przewidzieć pewne rzeczy, a następnie wprowadź odpowiednie poprawki. To sprawi, że gdy wstaniesz, będziesz od razu płynnie przechodził od jednego zadania do drugiego. 

3. Przed snem bez ekranu

To trudne w obecnych czasach, bo niemal każdy z nas jest uzależniony od smartfona. Postaraj się jednak nie używać ekranów na co najmniej godzinę przed pójściem spać. 

Sprawdź: Big Hairy Audacious Goals

Ekrany urządzeń emitują niebieskie światło, które bardzo agresywnie oddziałuje na nasze oczy. W pierwszej kolejności zostają zaburzone procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce. Nerwy wzrokowe stale kurczą się i rozluźniają reagując na niebieskie światło. Taka stała czynność, intensywność oraz długość może powodować: przemęczenie oczu, pieczenie, łzawienie, suchość w konsekwencji niewyraźne widzenie, uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, bóle głowy oraz zaburzenia snu. Wyśpisz się o wiele lepiej, jeśli przed snem nie będziesz korzystał z urządzeń elektronicznych. 

4. Szklanka wody z samego rana

Wypicie pełnej, dużej szklanki wody z samego rana poprawi trawienie, pomoże utrzymać dobrą wagę, poprawi koncentrację i nastrój. Pomoże też poprawić kondycję układu krążenia, jeśli będziesz pił dużo wody regularnie. 

Zobacz: Jak rozpocząć tydzień

5. Ćwiczenia - minimum 15 minut

To może być 30-minutowy bieg, 15-minutowy spacer, poranna gimnastyka (20 pajacyków i 10 pompek). Nie ma większego znaczenia, co zrobisz, ważne jednak, abyś robił to codziennie. Chodzi o to, aby rozruszać ciało. Zapewni to zdrowy start. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ