Wezwanie do zapłaty. Co powinno się w nim znaleźć?
Wezwanie do zapłaty / Fot. Towfiqu barbhuiya, Unsplash.comFirma, który otrzyma wezwanie do zapłaty, musi spłacić swoje zobowiązanie w ciągu 14 dni w przypadku tytułu wykonawczego. Albo w ciągu 30 dni, jeśli to umowa zawarta między stronami. Jeśli dany podmiot tego nie zrobi, może zostać wpisany do Rejestru Dłużników BIG.
Sprawdź: Generator haseł
Wówczas, gdy do tego dojdzie, informacje o zadłużeniu będą ujawnione. Otrzymają je również banki, firmy telekomunikacyjne i przedsiębiorcy z większośći branż istniejących na rynku. To m.in. firmy pożyczkowe, leasingowe i ubezpieczeniowe.
Wezwanie do zapłaty - nie zapłacisz, trafisz do BIG
Jeśli nasza firma zostanie wpisana do BIG, ma to dość przykre konsekwencje. Często oznacza to uniemożliwienie zawierania transakcji handlowych oraz umów z nowymi partnerami biznesowymi. O wiele trudniej będzie nam też zdobyć kredyt, czy też stracimy dostęp do wielu towarów i usług. Dzieje się tak, ponieważ większość banków i firm sprawdza w rejestrze BIG wiarygodność płatniczą podmiotów.
Sprawdź: Flipper
Często więc jest tak, że jeśli kontrahent nie płaci i nie reaguje na prośby i przypomnienia, przedsiębiorca wysyła mu wezwanie do zapłaty. Wtedy, jeśli jest to wezwanie z ramienia BIG, kontrahent może zyskać "motywację", by oddać należne pieniądze.
Wezwanie do zapłaty stosowane przed "wytoczeniem ciężkich dział"
Otrzymywanie wezwań do zapłaty nie należy do przyjemnych i komfortowych sytuacji. Jednocześnie jest to ciągle jedna z bardziej łagodnych form, jakie może zastosować przedsiębiorca, który ma do czynienia z nieuczciwym kontrahentem.
Zawsze bowiem zostaje jeszcze sprawa w sądzie, windykacja i inne działania prawne, które są już mniej przyjemne i na pewno napędzają więcej stresu.
Wezwanie do zapłaty występuje w kilku popularnych formach:
- Przypomnienie - wysyłane po przekroczeniu terminu płatności. Monit tego typu nie określa konsekwencji związanych z zaniechaniem spłaty zadłużenia
- Pierwsze wezwanie do zapłaty - może wskazywać na konkretne sankcje wobec dłużnika, jeśli ten nie ureguluje zobowiązania w terminie
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty - brak reakcji na ten dokument odczytywany jest jako brak dobrej woli. Sprawa kierowana jest wtedy na ścieżkę sądową
- Sądowe wezwanie do zapłaty - zawiera nakaz uregulowania zaległego zobowiązania. Zignorowanie tego pisma uruchamia egzekucję komorniczą