Nowy wiceprezes zarządu Crowdway. Spółka powiększa zespół i optymalizuje procesy

Michał Stanek i Adam Buczel
Michał Stanek i Adam Buczel, fot. materiały prasowe
Crowdway, jeden z liderów polskiego rynku crowdinvestingu, rozwija struktury, by dodatkowo podnieść jakość świadczonych usług. Spółka przygotowuje się do wymogów regulacyjnych, które będą obowiązywały podmioty z udzieloną przez KNF licencją platformy crowdfundingowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Michał Stanek, manager z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku kapitałowym, został powołany do zarządu platformy Crowdway na stanowisko wiceprezesa. Wcześniej od stycznia do sierpnia br. zasiadał w radzie nadzorczej spółki. Jest także prezesem Q Value, największego niezależnego kapitałowo podmiotu działającego na rynku pośrednictwa finansowego. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych.

– Rynek crowdfundingu inwestycyjnego jest bardzo perspektywiczny, nawet mimo chwilowego zahamowania względem poprzedniego roku. Crowdway, jako lider rynku, ma przed sobą wiele do zrobienia, cieszę się, że będę razem z Marcelem Rowińskim kierował zespołem najlepszych specjalistów w temacie ECF. Mamy za sobą rekordowe lata, zmiany w gospodarce w ostatnich miesiącach wybiły nas z tej ścieżki, ale chcemy na nią wrócić i pracujemy nad tym – komentuje Stanek.

Wzmocnienie obszaru compliance

Do zespołu dołączył także Adam Buczel, radca prawny specjalizujący się w prawie rynku finansowego, który od września br. pełni w spółce rolę compliance officera. Wcześniej zdobywał doświadczenie na rynku usług i produktów finansowych, w spółkach takich jak Home Broker czy Open Finance. Jest też doradcą zarządu Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

– Crowdway od początku swojego działania dba o bezpieczeństwo danych zarówno inwestorów, jak i emitentów. W kwestiach operacyjnych stawia na wysokie standardy i najlepsze praktyki rynkowe. Moim zadaniem jest dalsza optymalizacja procesów, czuwanie nad ich prawidłowym przebiegiem w miarę rozwoju spółki. Jednocześnie też przygotowujemy się na nowe wymogi regulacyjne, które powstaną po uzyskaniu przez spółkę zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego – mówi Buczel.

Wdrożenie nowych przepisów przyspieszy profesjonalizację rynku

29 lipca br. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która nadzór nad platformami crowdfundingowymi przekazuje KNF. Zdaniem Marcela Rowińskiego, prezesa zarządu Crowdway, pomoże to w profesjonalizacji rynku.

– Spodziewam się, że zmiany na rynku crowdinvestingu zwiększą zainteresowanie tą formą inwestowania. Zmiana limitu emisji do 2,5 mln euro to moment, na który część spółek czeka, ponieważ już wcześniej były zainteresowane większą emisją. W niektórych branżach, jak nieruchomości, otworzy to możliwość realizowania konkretnych projektów – tłumaczy Rowiński. I dodaje: – Patrzymy optymistycznie w przyszłość mimo chwilowego załamania rynku inwestycyjnego, co dotyczy nie tylko rynku crowdfundingu udziałowego, ale także całego rynku publicznego, w tym warszawskiej giełdy. Crowdinvesting w formie, jaką znamy, dopiero się rozwija.

Platforma Crowdway aktualnie wspiera kilka spółek, między innymi Healthcann, firmę biotechnologiczną, tworzącą technologie dostarczania do organizmu aktywnych związków z konopi oraz spółkę Naster, jednego z liderów wśród niezależnych firm energetycznych na rynku polskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ