Nowe przepisy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025. Firmy wciąż niegotowe
Działania przygotowawcze podjęło jedynie 37,8 proc. firm. / fot. freepikJak wynika z badania, aż 70 proc. firm spodziewa się, że wprowadzenie JPK CIT zwiększy obciążenie ich działów finansowo-księgowych. Konieczność dostosowania księgowości do cyfrowych standardów raportowania może wymagać dodatkowych nakładów pracy oraz zasobów finansowych. Ponadto, przedsiębiorcy obawiają się, że nowe przepisy mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka kontroli podatkowych. Taką obawę wyraziło 25 proc. badanych firm, co wskazuje na rosnące poczucie presji związanej z cyfryzacją księgowości oraz ścisłą kontrolą ze strony organów podatkowych.
Niska gotowość przedsiębiorstw na nowe wymagania
Mimo że przepisy wejdą w życie już za kilka miesięcy, jedynie 0,2 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje pełną gotowość do spełnienia nowych wymogów JPK CIT. Działania przygotowawcze podjęło jedynie 37,8 proc. firm, natomiast większość, bo ponad 60 proc., nie rozpoczęła jeszcze żadnych przygotowań. Z raportu Grant Thornton wynika, że opóźnienia te wynikają częściowo z harmonogramu wdrażania nowych przepisów, który przewiduje stopniowe obejmowanie regulacjami kolejnych grup podatników.
Stopniowe wdrażanie nowych przepisów
Zgodnie z harmonogramem wprowadzania JPK CIT, największe przedsiębiorstwa – o rocznych przychodach przekraczających 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe (PGK) – będą zobowiązane do stosowania nowych regulacji jako pierwsze, od początku 2025 roku. Od 31 grudnia 2025 roku do grupy tej dołączą wszyscy podatnicy CIT, którzy są już zobowiązani do przesyłania JPK VAT, a od końca 2026 roku – pozostali podatnicy CIT. Dzięki tej stopniowej implementacji większość firm ma jeszcze czas na wdrożenie zmian, jednak przystosowanie się do nowych wymogów wymaga czasu i wysiłku, co potwierdza niska gotowość przedsiębiorstw.
Mieszane opinie na temat skutków nowych regulacji
Wśród przedsiębiorców przeważa opinia o wzroście obciążeń administracyjnych, jednak część firm dostrzega także pewne korzyści wynikające z wdrożenia JPK CIT. Dla 24 proc. badanych nowe przepisy mogą pozytywnie wpłynąć na jakość danych finansowych i podatkowych. Natomiast 9 proc. respondentów przewiduje, że digitalizacja księgowości usprawni procesy wewnętrzne i poprawi zarządzanie danymi. Z drugiej strony, 8 proc. firm ocenia, że zmiany te nie wpłyną istotnie na ich działalność, a 10 proc. nie wyraża jasnego stanowiska na temat potencjalnych efektów nowych regulacji.
Perspektywy na przyszłość
Choć większość firm jeszcze nie rozpoczęła przygotowań, tempo dostosowywania się do wymogów JPK CIT może przyspieszyć, gdy przedsiębiorstwa zaczną odczuwać bezpośrednią presję wynikającą ze zbliżających się terminów. Wprowadzenie elektronicznego raportowania CIT to kolejny krok w stronę pełnej cyfryzacji rozliczeń podatkowych w Polsce, co wymaga przemyślanych działań i zaangażowania ze strony działów finansowo-księgowych.
Wakacje od ZUS. Kto chce skorzystać, musi się pospieszyć
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą korzystać z wakacji składkowych ZUS. Jest to nowa forma wsparcia państwa dla mikroprzedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą raz w roku skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak pamiętać, kogo i kiedy preferencja ta dotyczy.