CIT
zobacz inne tematyNowe przepisy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025. Firmy wciąż niegotowe
Od stycznia 2025 roku wejdzie w życie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej dla podatników CIT. Choć termin ten zbliża się szybko, ponad 60 proc. przedsiębiorstw nie podjęło jeszcze kroków w kierunku przystosowania się do wymagań nowego systemu raportowania JPK CIT – wynika z badań przeprowadzonych przez Grant Thornton.
Estoński CIT alternatywą dla rosnących kosztów działalności gospodarczej?
„Estoński CIT”, czyli ryczałt od dochodów spółek został wprowadzony do polskiego porządku prawnego w 2021 r. Rozwiązanie ma na celu odroczenie terminu płatności podatku do czasu wypłaty wypracowanego zysku. Pozwala to na inwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Zwalnia również przedsiębiorcę z konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej.
Rosną koszty? Postaw na Estonię. Kto powinien zainteresować się "estońskim CIT-em"?
Nie chodzi o przeniesienie biznesu do tego kraju, ale skorzystanie z pomysłu Made in Estonia. Coraz więcej firm zaczyna korzystać z „estońskiego CIT-u”, który od dwóch lat stał się alternatywą dla rozliczeń w spółkach. Eksperci zalecają jednak ostrożność.
Zmiany w estońskim CIT. Rozwiązanie wreszcie stanie się atrakcyjne?
Od 2022 roku przedsiębiorców czekają zmiany w tzw. "estońskim CIT". Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, dzięki nowym przepisom z rozwiązania będzie mogła skorzystać większa liczba firma.
Estoński CIT w Polsce? "Podobieństwa kończą się na jednym rozwiązaniu"
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u w Polsce miało przyczynić się do szybkiego rozwoju m.in. startupów. Tak zapewne się nie stanie, bo jak wynika z analizy Rady Przedsiębiorczości, rozwiązanie to jest zbyt przeregulowane.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Prawnik radzi, jak uniknąć podwyższenia kosztów działalności
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 28 października 2020 r. nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed olbrzymim dylematem. Co zrobić ze spółkami komandytowymi, które będą musiały zapłacić podatek CIT?
Ważny dzień w sejmie. Parlament zajmie się estońskim CIT i opodatkowaniem spółek komandytowych
Dziś rozpoczyna się posiedzenie sejmu. W harmonogramie prac znajdują się m.in. ważne zmiany dla przedsiębiorców.
Estoński CIT w Polsce. Kto na tym skorzysta? [TYLKO U NAS]
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów jeszcze w lipcu ma zostać przedstawiony do konsultacji projekt ustawy wprowadzający nowy model opodatkowania spółek kapitałowych, czyli tzw. Estoński CIT. Rozwiązanie ma zacząć funkcjonować już 2021 roku.