Mieszkania w abonamencie. Kolejna patologia na rynku nieruchomości?
Mieszkania w abonamencie / Fot. ShutterstockMieszkania w abonamencie to usługa, z której mogą skorzystać przede wszystkim mieszkańcy największych miast. Model od tradycyjnego najmu odróżnia fakt, iż wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. Mieszkania cechuje zazwyczaj podwyższony standard, a zamiast długoterminowej umowy, najemcy mogą skorzystać z krótszej (np. trzymiesięcznej) subskrypcji.
Mieszkania w abonamencie - kolejna patologia?
O możliwej szkodliwości tego modelu pisze na portalu X działacz społeczny Patryk Spaliński, założyciel i lider ruchu Akcja Restart.
Mieszkania w "abonamencie" to preludium do pogłębienia patologii polskiego rynku najmu.
— Patryk Spaliński (@spalinskipatryk) January 6, 2024
Zmiana definicji z "najmu" na "abonament" to patologia na kilku płaszczyznach:
⭕️ sugeruje, że taką umowę można zerwać z dnia na dzień i tak jak abonament np. Netflixa jest bez ograniczeń… pic.twitter.com/wAK6W46s8i
Jak pisze Spaliński, "mieszkania w abonamencie to preludium do pogłębienia patologii polskiego rynku najmu". Zdaniem aktywisty, takie rozwiązanie sugeruje, iż umowę najmu można zerwać z dnia na dzień - tak jak np. w przypadku abonamentu Netfliksa - tymczasem to najczęściej umowy na czas określony (np. 3 miesiące). Ponadto - jak tłumaczy działacz społeczny - "mieszkanie w abonamencie" jest umową zakwaterowania (najemca musi zapłacić 8 proc. VAT), a proponowane przez firmy umowy omijają Ustawę o ochronie praw lokatorów. - Mieszkania w abonamencie to kolejna cegiełka do dalszego rozkładu tkanki wspólnotowej w społeczności sąsiedzkiej. Już sama nazwa "abonament" sugeruje, aby nie przyzwyczajać się do swojego otoczenia. Co tu dużo mówić, mamy patologię, a będziemy mieć jeszcze większą - wskazuje Patryk Spaliński.
Mieszkania w abonamencie - statystyki
W takich krajach jak Niemcy czy Hiszpania już niemal co trzecie mieszkanie jest wynajmowane od przedsiębiorców, a nie osób prywatnych. W Polsce tego typu rozwiązania dopiero się pojawiają. Według wyliczeń firmy Knight Frank liczba mieszkań dostępnych obecnie w formie najmu instytucjonalnego przekracza już 15 tys., a w perspektywie czterech lat ma się pojawić ok. 60 tys. nowych lokali dostępnych jako mieszkania w abonamencie. Dalszy ewentualny rozwój sektora będzie zapewne zależał od powstających regulacji prawnych.