Deweloperzy ruszają w Polskę. Boom na rynku nieruchomości w mniejszych miastach

Za nami pierwszy kwartał 2025 roku, który w świecie nieruchomości minął pod znakiem stabilizacji. Jak wynika z danych Raportu Rankomat.pl i Rentier.io w ciągu ostatnich trzech miesięcy w wielu polskich miastach ceny mieszkań nieznacznie spadły. Najbardziej obniżyły się ceny niewielkich lokali do 35 mkw. między innymi w Sosnowcu (o 12%), Krakowie (o 3%), Gdańsku (o 2%) i Warszawie (o 1%). Niewielki spadek cen odnotowano także w przypadku średnich lokali w Warszawie, Lublinie, Częstochowie, Krakowie, Poznaniu
i Sosnowcu. W porównaniu z końcówką poprzedniego roku potaniał także metr kwadratowy większych mieszkań, liczących powyżej 60 mkw. między innymi w Radomiu (o 10%), Krakowie (o 3%), w stolicy (o 2%), a także w Białymstoku, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu (o 1%).
– Po zakończeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%, rynek mieszkaniowy wyraźnie wyhamował. Brak kontynuacji rządowego wsparcia oraz rosnąca liczba ofert – zarówno
z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – powodują, że mieszkania trudniej znajdują nabywców – mówi Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży WPBM "Mój Dom" S.A.
Program "Pierwsze klucze"
Eksperci przewidują jednak, że już w drugiej połowie roku prawdopodobnie czeka nas kolejne ożywienie rynku nieruchomości. Powodem mogą być między innymi spodziewane obniżki stóp procentowych, które zwiększą dostępność kredytów, a w efekcie zainteresowanie zakupem nieruchomości. Na wzrost popytu może wpłynąć też planowane w nadchodzących miesiącach uruchomienie nowego programu wsparcia mieszkaniowego. Choć ustawa o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze” nie została jeszcze oficjalnie opublikowana, na rządowej stronie już pojawiły się jej wstępne założenia.
– Przewidujemy, że rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań przyczyni się do ponownego wzrostu cen na rynku. W ramach programu „Pierwsze Klucze” wprowadzono jednak limit cenowy dla nieruchomości kwalifikujących się do rządowego wsparcia – 11 tys. zł za metr kwadratowy w największych miastach i 10 tys. zł w pozostałych lokalizacjach.
O ile w metropoliach taki pułap może wydawać się niski, o tyle w mniejszych miejscowościach może on prowadzić do sztucznego zawyżania cen do maksymalnych poziomów, które umożliwiają skorzystanie z programu – komentuje Emil Basta.
Jak podkreślają eksperci, rządowy program może więc przyczynić się do wielu zmian na rynku nieruchomości. Podrożeć mogą szczególnie mieszkania w niewielkich gminach, których ceny są obecnie nawet dwu lub trzykrotnie niższe od tych w dużych miastach. To zjawisko, na które już w tym momencie zwracają uwagę inwestorzy.
Inwestycje w małych miastach – nowy trend na rynku nieruchomości
Chwilowa stabilizacja cen na rynku to moment, który już teraz mobilizuje część inwestorów planujących zakup mieszkania pod wynajem lub odsprzedaż. Spodziewając się skoku średnich cen za mkw. w mniejszych miejscowościach, coraz częściej dostrzegają potencjał właśnie tego typu miejsc.
– Pod tym względem inwestorzy najczęściej wybierają lokalizacje w pobliżu dużych zakładów przemysłowych i stref ekonomicznych, bądź miejsca, gdzie tego rodzaju przedsięwzięcia mają w niedalekiej przyszłości powstać. W takich lokalizacjach popyt na wynajem mieszkań dla pracowników rośnie, co stwarza korzystne warunki dla lokowania kapitału – dodaje Basta.
Jak zauważają eksperci obecność dużych zakładów w mniejszych gminach przekłada się nie tylko na wzrost zatrudnienia, ale też rozwój lokalnych usług i infrastruktury, jak drogi, transport publiczny czy centra logistyczne, co dodatkowo podnosi wartości pobliskich nieruchomości. Inwestycje w takich lokalizacjach są więc postrzegane jako stabilne i perspektywiczne.
– Zainteresowanie inwestorów wzbudzają zarówno nieruchomości położone w bliskim sąsiedztwie zakładów i stref ekonomicznych, ale też dobrze skomunikowane osiedla zlokalizowane nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Przykładem są np. gminy położone w otoczeniu Wałbrzyskiej i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w których już od jakiegoś czasu obserwujemy rosnący popyt na nieruchomości – podsumowuje ekspert.