Mamy pierwszego polskiego jednorożca? Nieoficjalne doniesienia brytyjskich mediów
Mariusz Gralewski, twórca Docplannera, fot. materiały prasoweWedług portalu, Docplanner pod koniec sierpnia zamknął kolejną rundę finansowania, która zapewnia mu status jednorożca, czyli wycenę na poziomie co najmniej 1 mld dolarów. Doniesienia unquote.com zostały potwierdzone w dwóch źródłach. Jednocześnie w tym roku rozpocznie się jeszcze jedna runda finansowania polskiego startupu.
Docplanner do tej pory pozostawał jednym z najwyżej wycenianych polskich startupów. W 2019 roku firma zamknęła rundę finansowania, w której pozyskała 90 mln dolarów. Była to piąta runda - łącznie do tego momentu Docplanner pozyskał 130 mln dolarów, ale oficjalnie nie podano, ile wynosi całkowita kapitalizacja polskiej firmy.
Docplanner. Pierwszy polski jednorożec
Firma założona w 2012 roku przez Mariusza Gralewskiego przez lata pozostawała na czele zestawienia największych polskich startupów. Produktem, który powstał w DocPlanner, jest platforma do umawiania wizyt u lekarzy oraz umożliwiająca wystawianie ocen. Serwis działa w wielu krajach świata, oprócz Polski również w Turcji, Czechach, Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Argentynie, Peru, Chile, Hiszpanii czy we Włoszech. Jak podaje Docplanner, z usług serwisu korzysta już 30 mln pacjentów.
Ostatnie killkanaście miesiący przyniosło prawdziwy boom na rynku inwestycji w startupy. W 2020 roku fundusze zainwestowały na tym rynku 2,1 mld złotych - o 70 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dla porównania, na całym świecie fundusze VC na inwestycje w startupy wydały… 300 mld dol. (ok. 1,1 bln zł). W porównaniu z 2019 r. to „tylko” o 4 proc. więcej. W tym roku wynik może być jeszcze lepszy.
W II kwartale br. 80 mld dolarów zebrał m.in. Uncapped. Startup jednocześnie zwyciężył w naszym najnowszym zestawieniu najlepszych polskich startupów. Wśród innych, rozchwytywanych firm, wymienić można eStore Media (pozyskała 30 mln dolarów) czy Tylko (22 mln euro).
Największymi konkurentami Docplanner w wyścigu o status pierwszego, polskiego unicorna, było Booksy i Brainly.
Docplanner nie jest pierwszym, środkowoeuropejskim jednorożcem. Największą firmą jest rumuńska UIPath, wyceniana obcenie na zawrotne 35 mld dolarów. Łącznie na całym świecie jest około 900 jednorożców, z czego około 400 pochodzi z USA. W Europie największym rynkiem jest Wielka Brytania.