Przemysł 4.0 i SpaceTech – Innova Capital nabyła pakiety udziałów mniejszościowych w dwóch spółkach
Od momentu powstania w 1994 roku, fundusz private equity — Innova Capital zainwestował blisko 1,4 miliarda euro w prawie 70 firm w 10 krajach w regionie.
CloudFerro — innowacje w przestrzeni kosmicznej
Założona w 2015 r. CloudFerro, jest dostawcą usług chmury obliczeniowej nowej generacji dla określonych branż. Oferuje rozwiązania i obsługuje chmury obliczeniowe m.in. dla europejskiego przemysłu kosmicznego, a także organizacji zajmujących się badaniem klimatu i nauką. Firma posiada zespół ponad 200 pracowników oraz własną infrastrukturę IT rozmieszczoną w wielu centrach danych w Europie. Na przestrzeni ostatnich trzech lat, spółka niemal czterokrotnie zwiększyła skalę działalności w Europie.
CloudFerro odgrywa istotną rolę w rozwoju kluczowych inicjatyw europejskich w zakresie obserwacji Ziemi. Jest to m.in. budowa i obsługa jednego z największych na świecie repozytoriów w tym sektorze — Copernicus Data Space Ecosystem — referencyjnego źródła danych dla konstelacji satelitów europejskiego programu Copernicus. Kolejnym projektem wdrażanym przez CloudFerro jest Destination Earth Data Lake, zapewniający dostęp do danych i zasoby do przetwarzania dużych zbiorów danych w środowisku chmurowym, w celu stworzenia bardzo dokładnych cyfrowych replik Ziemi. Ponadto, firma zbudowała i jest operatorem platformy CREODIAS.eu, która zapewnia natychmiastowy dostęp do danych z obserwacji Ziemi programu Copernicus, możliwość ich przetwarzania w chmurze obliczeniowej oraz inne powiązane usługi.
— Wraz z nabyciem mniejszościowego pakietu udziałów w CloudFerro, weszliśmy na bardzo atrakcyjny rynek, od którego oczekuje się silnego wzrostu (+20% rocznie) w ciągu najbliższych kilku lat, napędzanego wspierającymi megatrendami. Wierzymy, że wiedza ekspercka Innova i ścisła współpraca ze spółką przełożą się na wzmocnienie jej pozycji na europejskim rynku kosmicznym i otwarcie nowych możliwości akwizycji. Te mogą pomóc CloudFerro w rozbudowywaniu oferty o dodatkowe usługi i kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi, a także umożliwić szybsze wejście do nowych branż, takich jak opieka zdrowotna czy nauka, gdzie doświadczenie w przetwarzaniu dużych zbiorów danych obrazowych ma ogromną wartość – powiedział w komunikacie prasowym Krzysztof Kulig, Senior Partner, który nadzorował transakcję w imieniu Innova Capital.
Przeczytaj także: Tanie linie kosmiczne
Dimark w portfelu Innova Capital
Najnowsza inwestycja Innova to Dimark — firma założona w 1994 r. przez Dymitra Koprasa i Błażeja Nowakowskiego jest dostawcą rozwiązań automatyki przemysłowej, nastawionych na instalację Systemów Przeładunku Bagażu (BHS). Siedziba firmy znajduje się w Złotkowie koło Poznania. Rozwiązania spółki ułatwiają transport bagażu optymalizując operacje na lotnisku. Dimark działa już na 4 kontynentach, przy czym zdecydowana większość przychodów jest realizowana poza Europą.
— Cieszymy się, że możemy współpracować z założycielami Dimark w ich dążeniu do dalszej międzynarodowej ekspansji biznesu. Jesteśmy pod wrażeniem unikalnych możliwości badawczo-rozwojowych, zaangażowania w doskonałość i jakość zastrzeżonego sprzętu i oprogramowania dostarczanego przez firmę. Po bardzo udanym wyjściu z Inelo w 2023 roku, jest to kolejna transakcja w technologii dla sektora logistycznego zrealizowana przez Innova — powiedział dla portalu ain Andrzej Pietrzak, Partner w Innova Capital.
Przeczytaj także: Transatlantycki lot z zielonym paliwem w 100%. To pierwszy taki w historii
Ponad 324 mln euro w ramach kolejnego zamknięcia funduszu Innova/7
W 2023 r. Innova Capital w ciągu 9 miesięcy powiększyła swój kapitał o ponad 100 mln euro, pomimo wyzwań związanych z pozyskiwaniem kapitału na rynku private equity w regionie CEE. W maju ubiegłego roku fundusz Innova/7 zrealizował swoją pierwszą transakcję — Netopia Group (rumuński dostawca usług płatniczych).
Innova/7 będzie dalej koncentrować się na sektorach, takich jak przemysł, usługi dla biznesu, usługi finansowe oraz rynek produktów i usług konsumenckich związanych ze stylem życia. Istotną rolę w procesie tworzenia wartości spółek portfelowych będą odgrywały także standardy ESG. Model inwestycyjny funduszu opiera się na dwóch rodzajach transakcji – sukcesji założycielskiej oraz konsolidacji sektorowej, w tym strategii Platform+.
Investment Forum & Private Equity Awards Gala
12 czerwca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się VIII edycja konferencji „Investment Forum & Private Equity Awards Gala” zwieńczona galą rozdania Diamentów Private Equity. Najwybitniejsi przedstawiciele sektora rynków inwestycyjnych, grono inwestorów i