Gdzie trafiają pieniądze wydawane na loterie? Nie wszystko idzie na wygrane

Los na loterię to również wspieranie kraju / Fot.
Los na loterię to również wspieranie kraju / Fot. wayhomestudio, Freepik.com
W amerykańskiej loterii Mega Millions do wygrania było ostatnio 1,35 mld dolarów. Wiele osób zastanawia się jednak, co dzieje się z pieniędzmi, za które kupujemy odpowiednie losy. Określony procent dochodów trafia zawsze na inne cele.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po kilku tygodniach bez wygranych, jackpot Mega Millions wzrósł do ok. 1,35 mld dol. To drugi co do wielkości jackpot w historii gry, a kumulacja rosła już od połowy października ub.r.

Pierwsze miejsce ciągle zajmuje wygrana 1,54 mld dol., którą zgarnął szczęśliwiec z Karoliny Południowej w październiku 2018 r.

Tak wyglądały kumulacje Mega Millions na przestrzeni ostatnich lat:

Źródło: Megamillions.com

Szanse na wygraną były oczywiście niewielkie, ale wiele osób bez wątpienia oddaje się dyskusjom pod hasłem: "Co bym zrobił, gdybym trafił jackpota?". 

Wygrane z loterii często wydawane są na fantazyjne wakacje, supersamochody, spłatę długów czy zakup nieruchomości. Co jednak równie istotne, loterie są bardzo korzystne także dla poszczególnych krajów, a w przypadku USA - odpowiednich stanów. 

Czy loteria jest prawdziwa? Na co idą pieniądze? 

Loterie są rzeczywiste i środki trafiają do zwycięzców, niemniej trzeba od nich zawsze odprowadzić podatek – i to spory. Ale to nie wszystko.

Konkretne ustalenia różnią się w poszczególnych stanach, niemniej niemal każdy oferuje loterie i przekazuje określony procent dochodów ze sprzedaży losów na określone cele. 

Jak wynika z badań, nawet 60% dochodów z loterii państwowych trafia bezpośrednio do zwycięzców (pula wygranych), natomiast pozostałą gotówkę zatrzymują poszczególne stany. Część środków jest szybko reinwestowana w reklamy i inne działania, aby promować loterię, a także utrzymywać odpowiednich pracowników. 

W przypadku największych loterii, czyli takich jak Mega Millions albo Powerball, zaledwie połowa przychodów z losów trafia do puli nagród. Reszta – a mówimy tutaj o wielu milionach dolarów – idzie na koszty. W koszty wlicza się m.in. administracja loterii czy prowizje dla sprzedawców detalicznych.  

Tak wyglądają wygrane z losowania z 13 stycznia:

Poszczególne stany mają z kolei własne, dodatkowe cele, jeśli chodzi o pieniądze z loterii. I tak, Arkansas przeznacza środki np. na edukacyjny fundusz powierniczy, a Kolorado na kilka funduszy, jak również część pieniędzy trafia do Wydziału Parków i Dzikiej Przyrody. NPR dość dobrze opisuje, na co poszczególne stany przeznaczają środki z loterii.