Brak pracowników nadal problemem w 2023 r.

Branża IT nie zwolni w 2023 / Fot. DCStudio, Freep
Branża IT nie zwolni w 2023 / Fot. DCStudio, Freepik.com
Mimo dwucyfrowej inflacji dostawcy technologii patrzą na 2023 r. z optymizmem. I mówią: brak pracowników ciągle nam doskwiera.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przez dwa lata od wybuchu pandemii, spółki z sektora IT notowały rekordowe wyniki. Od lipca 2020 r. wartość indeksu Nasdaq wzrosła w ciągu 12 miesięcy dwukrotnie. W ubiegłym roku jednak ta dobra karta się odwróciła. Pojawiły się pierwsze sygnały przegrzania koniunktury i spowolnienia. Zwolnienia zapowiedzieli lub zaczęli realizować najwięksi branżowi gracze na rynku. Czy w dobie dwucyfrowej inflacji to zwiastun przyszłorocznego spadku popytu na technologie?  

Przedstawiciele branży, zwłaszcza ci, którzy większość przychodów generują za granicą, już w tym roku obserwowali sygnały mogące świadczyć o spowolnieniu. - Rok 2022 był dla branży IT w dużym stopniu "ciszą przed burzą". Obserwowaliśmy falę, która stopniowo rozlewała się po świecie, ale nas jeszcze nie dosięgnęła. Dziś pojawiają się pierwsze, jeszcze niejednoznaczne sygnały ostrzegawcze. Spodziewamy się, że przyszły rok będzie wyzwaniem i — jak to mawia Warren Buffet — dowiemy się wtedy, kto pływał nago – zwraca uwagę Piotr Majchrzak, co-CEO firmy Boldare projektującej i tworzącej produkty cyfrowe. Jego zdaniem najbardziej narażone na dotkliwe skutki kryzysu mogą być firmy outsourcingowe, realizujące prosty model udostępniania programistów innym firmom. 

Sprawdź: 3900 brutto ile to netto

Dlaczego? Ponieważ samo dostarczanie inżynierów dla wielu klientów, szczególnie tych z szeroko rozumianego zachodu, to po prostu za mało. - Klienci, zwłaszcza w kryzysie, potrzebują rozwiązywać problemy biznesowe za pomocą oprogramowania. Jednocześnie wielu z nich redukuje zatrudnienie, dlatego potrzeba inżynierów, którymi trzeba samemu zarządzać, będzie się naturalnie zmniejszać – przekonuje Piotr Majchrzak.  

Brak pracowników a 2023 rok

Należy się spodziewać, że trudna sytuacja na rynku pracy skłoni przedsiębiorstwa do dalszych inwestycji w technologie służące stworzeniu hybrydowego miejsca pracy. Pandemia przyniosła mnóstwo nowych wyzwań dla pracodawców i obniżyła poziom satysfakcji pracowników – wynika z badań, jakie przeprowadziła firma NTT Ltd. Okazuje się, że zaledwie 23% pracowników jest bardzo zadowolonych z pracy dla obecnej firmy. Jednocześnie tylko 38% badanych twierdzi, że pracodawcy bardzo zależy na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu.  

- W ciągu tego roku byliśmy świadkami dwóch skorelowanych ze sobą zjawisk: ogromnych ruchów kadrowych, które określano mianem Wielkiej Rezygnacji oraz Cichej Rezygnacji, która objawiała się zmianą nastawienia pracowników. Wszystko jest efektem tego, że po czasie lockdownu ludzie ocenili wpływ pracy na swoje życie i przewartościowali priorytety. To okazało się sporym wyzwaniem dla ich menedżerów, którzy w 2023 skupią się na transformacji warunków pracy, tak by sprostać ich wymaganiom – mówi Aneta Bartnicka z NTT.   

Ekonomiści UniCredit szacują, że w bazowym scenariuszu globalny wzrost PKB spowolni do poziomu poniżej 2%. Najbliższe kwartały mają przynieść płytką recesję. Dezinflacja, destabilizacja finansów publicznych, wzrost niestabilności politycznej, to zjawiska, które z dużym prawdopodobieństwem zmaterializują się w przyszłym roku. Jak to wpłynie na rynek IT? 

Zobacz: Jak dorobić do pensji

- Najnowsze dane dotyczące spadku poziomu inflacji w strefie euro dają nadzieję, że sytuacja gospodarcza w nowym roku zacznie się stabilizować. Firmy, również IT, które przetrwają najbliższe miesiące, wyjdą z tego kryzysu mocniejsze – przekonuje Piotr Majchrzak z Boldare. 

Zdaniem ekspertów, 2023 rok będzie okresem rozwoju i popularyzacji rozwiązań, które już dobrze znamy. To chmura obliczeniowa, technologia big data, ale też sztuczna inteligencja. Rozwój tej ostatniej pośrednio wynika z rozwoju innych technologii. Z analiz VMware wynika, że rokrocznie ilość danych przetwarzanych w chmurach publicznych rośnie, a dzięki temu AI ma ogromny zasób danych do nauki. AI będzie więc wkraczać w wiele dziedzin naszego życia (bezpieczeństwo, zdrowie, finanse, prawo, pojazdy, energetyka). W praktyce coraz częściej AI będzie pomagało nam w podejmowaniu decyzji. Nie ma wątpliwości, że hype będzie nadal rosnąć, ponieważ AI dostaje się w ręce coraz większej liczby osób nietechnicznych dzięki udostępnieniu narzędzi, takich jak ChatGPT. Ciągle jednak brakuje specjalistów ds. cyfrowej transformacji i ogólnie rzecz biorąc - do wdrażania, obsługi i rekomendowania odpowiednich narzędzi technologicznych. Braki są widoczne i będą widoczne w 2023. A to oznacza, że pracy na rynku IT nie powinno zabraknąć.