Jak obliczyć netto z brutto, czyli wynagrodzenie "na rękę"

Netto z brutto, czyli ile dostaniesz? / Fot. Jcomp
Netto z brutto, czyli ile dostaniesz? / Fot. Jcomp, Freepik.com
Pensja to oczywiście sprawa kluczowa dla każdego pracownika. Wielu pracodawców lubi jednak podawać kwoty brutto, które są wyraźnie wyższe od tego, co ostatecznie trafia na konto danej osoby po miesiącu pracy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zależnie od tego, czy pracujemy na etacie (umowa o pracę), mamy umowę zlecenie, o dzieło, czy też kontrakt B2B, ostateczne wynagrodzenie będzie się różnić. Pensja po stronie pracodawcy ma jeszcze dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne, a także zaliczkę na podatek. W rezultacie, jeśli zarabiamy np. 7000 zł brutto, to "na rękę" dostaniemy nieco ponad 5100 zł. 

Inspiracje: Premier Finlandii

Wiele firm, kiedy zatrudnia do pracy nową osobę, podaje wynagrodzenie brutto. Powód jest prosty: jest wyższe, więc wygląda atrakcyjniej. Ale to nie wszystko. Pracodawcy często chcą dawać do zrozumienia pracownikowi, że tak naprawdę wydają na niego więcej niż finalnie trafia mu na konto. Myślisz, że zarabiasz 5100 zł? Tak naprawdę, aby taka kwota trafiła do ciebie, firma wydaje 7000 zł. Ktoś przecież musi zapłacić wspomniany ZUS i podatki. 

Jak obliczyć netto z brutto

Samo obliczenie netto z brutto, czyli kwotę "na rękę", nie jest skomplikowane w obecnych czasach. Dlaczego? Istnieje wiele kalkulatorów wynagrodzeń, gdzie po prostu wpisujemy kwotę brutto i po chwili otrzymujemy gotową kwotę netto. Najlepsze, aktualizowane o nowe przepisy kalkulatory, uwzględniają już wszelkie zmiany w przepisach, np. Polski Ład 2.0. 

Poniżej podajemy kilka wyliczeń, aby zobrazować poszczególne pensje. 

3900 brutto ile to netto 

Jeśli zarabiasz 3900 brutto, w rzeczywistości na twoje konto trafić powinno 2988 zł. Mówimy tutaj oczywiście o umowie o pracę - na etacie. 

4900 brutto ile to netto 

3671 zł to kwota, jaką powinieneś otrzymać "na rękę", kiedy wynagrodzenie brutto wynosi 4900 zł

5600 brutto ile to netto 

Pensja w wysokości 5600 brutto przekłada się na 4147 zł netto - do ręki. To już ponad 4000 zł.

6300 brutto ile to netto 

Jeżeli otrzymujesz 6300 brutto, w praktyce przekłada się to na kwotę netto 4625 zł. Dużo? Mało? To oczywiście kwestia indywidualna. 

7500 brutto ile to netto 

Wynagrodzenia rzędu 7500 zł brutto często uznawane są już za wyższe, choć oczywiście dużo zależy od branży w jakiej pracujemy. Tak czy inaczej, na konto powinno trafić 5442 zł.

12000 brutto ile to netto 

8510 zł "do ręki" to już świetna kwota. Na takie wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści, również ci z relatywnie małym doświadczeniem, jeśli ocenimy zarobki w sektorze IT. 

Sprawdź: Shiba Inu Coin

Dokładne kwoty w kalkulatorach

Oczywiście powyżej podajemy tylko wybrane kwoty. Twoja pensja może być inna i wówczas najlepiej sprawdzić kwotę "do ręki" w kalkulatorze wynagrodzeń. Oferują je takie serwisy jak Pracuj.pl, Bankier.pl czy Gofin.pl.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ