Zarządzanie
Dobrostan nasz powszedni – czy polscy przedsiębiorcy potrafią odpoczywać?
Zdecydowana większość przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w Polsce pracuje dłużej niż przyjęte społecznie 8 godz. dziennie – wynika z najnowszego raportu EFL „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą”. Publikacja rzuca bardzo ciekawe spojrzenie na rodzimy biznes, choć nie wszystkie wnioski są optymistyczne.
Rzeczywistość innowacji
Jeśli mamy budować polską myśl technologiczną i wspierać tworzenie polskich „jednorożców”, to musi istnieć podmiot gotowy do zaakceptowania większego ryzyka – mówi Marta Postuła, wiceprezes BGK.
Prowadzenie firmy trudniejsze, niż było 4 lata temu. Przedsiębiorcy chcą obniżek składek na ZUS
Ponad 2/3 polskich przedsiębiorczyń postrzega obecne przepisy jako blokadę w prowadzeniu firmy – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację WłączeniPlus na potrzeby konkursu Sukces Pisany Szminką. W rozwoju przedsiębiorstw przeszkadzają duże składki na ZUS oraz skomplikowane przepisy prawno-skarbowe.
Codziennie spóźniała się do pracy i została zwolniona. Zwróciła się do sądu
Czy można spóźniać się do pracy i nie ponieść za to konsekwencji? Czy pracodawca ma prawo zwolnić nas za spóźnienia, mimo, że otrzymywaliśmy nagrody za dobrą pracę? Ten spór rozstrzygnął właśnie sąd w Szczecinie.
Naczelny OFF Radio Kraków wydał oświadczenie. "Nikt nie został zwolniony"
W kanale OFF Radio Kraków zwolniono dziennikarzy, zamiast ich audycje będą prowadziły boty wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Marcin Pulit, redaktor naczelny radia wydał oświadczenie, w którym broni pomysłu i zapewnia, że żaden pracownik radia nie został zwolniony.
Ozusowanie umów cywilnoprawnych a umowa o pracę. Czy zlecenie zacznie wliczać się do emerytury?
Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło, traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98 proc. osób tylko dorabia do umowy o pracę. Czy zatem trzeba w ogóle myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych składek od umów zlecenia?
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Co musisz wiedzieć?
Jak zakończyć pracę w sposób, który jest korzystny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pracodawcy? Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron może być właśnie tym, czego szukasz. W tym artykule wyjaśnimy, o co w tym wszystkim chodzi i jak to działa.
Afera wokół mobbingu w MOCAK-u: Dlaczego Masza Potocka straciła pracę?
Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, stała się niechlubną bohaterką jednego z najgłośniejszych skandali w polskim świecie kultury. Zarzuty dotyczące mobbingu, które skierowano przeciwko niej, wywołały szeroką dyskusję i doprowadziły do decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska przez władze miasta.
Koniec wypychania pracowników na B2B. Unia przyjęła nowe przepisy
Nie będzie już zmuszania pracowników platform cyfrowych do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. Kurierzy Uber, Glovo czy innych aplikacji będą chronieni prawem pracowniczym. Zgodnie z nowymi przepisami będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a w razie utraty pracy i potrzeby będzie przysługiwał im zasiłek.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami? Poznaj 10 zasad, które zapewnią bezpieczeństwo twojej firmie
Aktualnie w cyfrowym świecie ochrona danych i systemów informatycznych stała się kluczowym wyzwaniem dla firm każdej wielkości. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG aż 66% polskich przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku co najmniej jednego cyberataku, a średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych dla firmy w Polsce wynosi około 4,5 miliona złotych. Te alarmujące statystyki jasno pokazują, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na zagrożenia czyhające w sieci.
Nowe uprawnienia PIP. Nareszcie będzie mogła walczyć z umowami śmieciowymi, posypią się kary
Szykują się istotne zmiany w kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd będzie mógł wreszcie zająć się nieprawidłowościami w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne, a także zmusić pracodawców do zmiany umowy na etat. Do tej pory PIP w ogóle nie zajmował się kwestiami umów zlecenie i dzieło. Nowe przepisy mają być orężem dla pracodawców naciągających przepisy. Ci, u którym kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłacą karę.
Kolejne dodatkowe dwa dni urlopu w ciągu roku dla każdego. Firma nie może odmówić
Pracownik ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu lub 16 godzin zwolnienia z pracy,a pracodawca nie może powiedzieć "nie". Nowelizacja Kodeksu Pracy zezwala na dodatkowe wolne, jeśli powodu "siły wyższej" zatrudniony musi wyjść z pracy. Za wykorzystanie takiego urlopu dostanie połowę pensji.
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dotacje na otwarcie firmy
Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, ale obawiasz się kosztów? Chcesz wiedzieć, jakie są realne koszty prowadzenia działalności gospodarczej i czy możesz liczyć na dofinansowanie na otwarcie firmy? W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się wszystkiego o kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej, a także o możliwościach uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności.
Dotacje i dofinansowania na otwarcie firmy 2024
Czy marzysz o własnym biznesie, ale brakuje Ci kapitału na start? Dofinansowanie na działalność gospodarczą z Unii Europejskiej może być rozwiązaniem, którego szukasz. W tym obszernym artykule omówimy szczegółowo, jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jakie są dostępne dotacje na otwarcie firmy w 2024 roku i jak skutecznie aplikować o wsparcie na start dla firm.
Kobiety w Polsce zarabiają 6,5 proc. mniej niż mężczyźni. W Europie luka płacowa jest o wiele większa
Luka płacowa w Polsce pomiędzy kobietami i mężczyznami zmniejsza się. Według danych Eurostatu wynosi 6,5 proc., gdy w całej Unii ta wartość jest dwukrotnie wyższa. Istnieją jednak obszary, gdzie różnica wynagrodzeń wynosi jedynie 2,9 proc. Najnowszy raport klubu DEI Champions pokazuje potrzebę równości i różnorodności w polskim biznesie.
Konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza. Kadra zarządzająca otrzymała niepokojący list od dzieci miliardera
Trójka dzieci Zygmunta Solorza-Żaka napisała do kadry zarządzającej Cyfrowego Polsatu list, w którym przestrzegają przed realizacją poleceń od "osób budzących wątpliwość". W tle przewija się konflikt spadkobierców imperium z nową partnerką ojca - Justyną Kulką.
Unity Group zmienia nazwę na Univio – nowy rozdział w historii firmy
Unity Group, jedna z wiodących firm na rynku cyfrowej transformacji handlu oraz rozwiązań e-commerce, ogłasza zmianę nazwy na Univio. Ten krok to nie tylko nowa odsłona marki, ale również wyraz determinacji firmy w dążeniu do dalszego rozwoju na rynkach międzynarodowych oraz kolejny etap na drodze budowania pozycji europejskiego lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii.
10Clouds świętuje 15 lat innowacji. Wywiad z CEO Małgorzatą Pietraszewską
Z okazji 15. rocznicy założenia firmy 10Clouds refleksyjnie spogląda wstecz na swoją niezwykłą podróż pełną rozwoju i innowacji. To, co zaczęło się jako skromne przedsięwzięcie dwóch doktorantów, Macieja Cieleckiego i Michała Kłujszo, pracujących w małym pokoju, przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się firmę doradczą, projektową i programistyczną o globalnym zasięgu.
Polskie firmy przegrywają wyścig technologiczny. Co jest stawką?
Sytuacja polskich firm w obszarze technologii jest alarmująca. Według raportu Komisji Europejskiej Polska zajmuje 24. miejsce wśród 27 krajów UE zarówno w ogólnym rankingu cyfryzacji, jak i w kategorii integracji technologii cyfrowych w biznesie.
Zwolnienia grupowe u producenta lodówek Beko. 1,8 tys. osób zostanie bez pracy
Firma Beko Europe wygasi dwa swoje zakłady produkcyjne, znajdujące się w Łodzi i Wrocławiu. Na bruk wyleci 1,8 tys. osób. Konsolidacja ma zakończyć się w kwietniu 2025 roku.
Rewolucja na rynku pracy. AI przejrzy CV, wybierze kandydata i przeprowadzi z nim rozmowę
Sztuczna inteligencja nie tylko namaluje obrazek, podpowie hasło na podryw i napisze tekst. Nowe badanie rynku pracy ujawnia, że AI to przyszłość rekrutacji, która wspomoże pracodawców w procesie decyzyjnym, skróci czas wyboru kandydata, a w opcji skrajnej przeprowadzi z nim rozmowę.
„Bądź cicho, idzie HR!”. Pracownicy HR mierzą się z hejtem
Lojalni wobec pracodawców często poinformowani o firmowych sekretach, czy najbliższych zwolnieniach, muszą jednocześnie być wsparciem dla pracowników. Podwójna rola wywołuje sprzeczne emocje, a czasem więcej niż niechęć. Jak sobie z tym radzić? - wyjaśnia Małgorzata Górska, People & Culture Director, Maxi Zoo.
X-kom zwolnił pracowniczkę dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Medialna burza zaszkodzi marce?
Ponad 4 mln wyświetleń i materiały we wszystkich serwisach biznesowych i parentingowych. O takiej reklamie X-kom mógłby marzyć, gdyby nie fakt, że TikTokowe nagranie, które pojawiło się kilka dni temu w sieci, uderza bezpośrednio w firmę. Viralowe nagranie użytkownika "matkapolkaczestochowska" zmusiło prezesa X-kom Michała Świerczewskiego do zabrania głosu.
Kolejne polskie miasto skraca godziny pracy w urzędach. Wchodzi zasada "suwaka"
Włocławek wprowadza 7-godzinny dzień pracy w urzędach miejskich. Pracownicy mają pracować zmianowo, by zapewnić odpowiednią obsługę interesantom. To już drugie polskie miasto, w którym prezydent zaordynował takie rozwiązanie. Idzie nowe?
Firma wprowadziła czterodniowy system pracy. Pracownicy się zbuntowali - chcą pracować więcej
W 2021 roku japońscy ustawodawcy zainicjowali program czterodniowego tygodnia pracy, mając na celu poprawę jakości życia pracowników i zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych przepracowaniem, znanych jako "karoshi". Program miał też zaradzić problemowi niedoboru siły roboczej, który od lat trapi japońską gospodarkę - trudno znaleźć chętnych do takiej kultury pracy. Pomimo ambitnych planów rządu, inicjatywa nie zyskała jednak szerokiej akceptacji ani wśród pracodawców, ani pracowników. Dlaczego tak się stało?
Szach mat w biznesie. Czego królewska gra może nauczyć nas w prowadzeniu firmy
Jak adaptować strategie szachowe do biznesu i jakich obszarów dotyczą problemy, które mogą one wyeliminować? Kto jest kim na biznesowej szachownicy i jak zwyciężyć w tej rozgrywce? - na pytania odpowiada Michał Kanarkiewicz, szachista, autor 7 książek, przedsiębiorca, konsultant biznesowy i mówca, który przekłada myślenie mistrzów szachowych do świata biznesu.
Eksperci od pracoszczęścia
Na pierwszy rzut oka to stanowisko wydaje się niepoważne. Po bliższym przyjrzeniu się chcielibyśmy mieć kogoś takiego na pokładzie! Sprawdzamy, czym naprawdę zajmują się happiness managerowie.
Polscy pacjenci bez prawa do intymności i godności. "Personel medyczny rozbierał mnie przy innych pacjentach"
Obchód lekarski z licznymi uchybieniami i notorycznym łamaniem praw pacjentów. Poszanowanie godności i intymności w polskich szpitalach, nie tylko ze względu na problemy systemowe pozostają na drugim planie. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w placówkach medycznych potrzebne są zmiany kulturowe, a nie legislacyjne.
Rewolucja w zasiłkach chorobowych: 100 proc. wynagrodzenia za L4
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ogłosiło plany dotyczące znaczących zmian w systemie zasiłków chorobowych. Zapowiedziane reformy mogą wprowadzić większe wypłaty dla pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, co ma na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa finansowego.
Donald Tusk obiecuje pomoc dla kupców z Marywilskiej 44. Czy za pożarem stoi Rosja?
Premier Donald Tusk ogłosił, że przedsiębiorcy, którzy stracili swoje stoiska w wyniku pożaru centrum handlowego Marywilska 44, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Pożar, który wybuchł w nocy z 11 na 12 maja, niemal doszczętnie zniszczył kompleks handlowy w Warszawie, powodując ogromne straty. Według szefa rządu możliwe, że stały za tym rosyjskie służby.
Wyzwania HR z perspektywy pracowników
Rynek pracy nieustannie się zmienia, a to oznacza coraz to nowe wyzwania dla działów HR. W ich rozwiązywaniu kluczowe są potrzeby i oczekiwania pracowników. Dlatego to im oddaję głos, bo w naszej firmie otwarty dialog to nie tylko puste hasło, ale też firmowa codzienność – mówi Agata Sulawa-Pindel, HR Biznes Partner w TiM.
Rewolucja AI nierealna z szefem tyranem. Innowacje potrzebują więcej wolności
Zarządzanie adaptacyjne to system, który wykracza poza indywidualne cechy menedżerów i koncentruje się na rozwoju kompleksowej zdolności organizacji do sprawnego dostosowywania do zmiennych warunków. To może być lek na czasy rewolucji AI, bo innowacyjnych technologii nie da się tworzyć w hierarchicznym modelu zarządzania.
Firma bez granic
Zarządzanie zespołami zróżnicowanymi pod względem kulturowym staje się nad Wisłą codziennością. Jak przygotować się na dialog międzykulturowy w firmie?
ABC inkluzywnej firmy
Jak zbudować włączającą firmę – radzą w trakcie debaty „My Company Polska” Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, dyrektorka oddziału w Polsce Nordea Bank, Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager Amazon, i Aneta Kabrońska, HR Business Partnerka w ERGO Hestii.
Jedno miejsce, by rządzić wszystkim w firmie
Od wystawiania faktur, przez dostęp do rachunków z różnych banków w jednym miejscu, aż po możliwość korzystania z usług finansowych, takich jak faktoring. Apfino rozwija system do kompleksowego zarządzania firmą.